Prasidėjus rugsėjui eismas keliuose tampa kur kas intensyvesnis. Ir nors kelių eismo taisyklės nesikeičia, specialistai kasmet atkreipia dėmesį, kad pirmąjį rudens mėnesį dėl gerokai išaugusių eismo srautų bei vis sudėtingėjančių oro sąlygų įvyksta daugiau avarijų.
Miestai kasmet pasipildo naujais eismo dalyviais
„Nepamirškite, kad rudenį didieji Lietuvos miestai pasipildo naujais gyventojais – studentais, o tuo pačiu ir naujais eismo dalyviais, kuriems vairavimas didmiesčiuose neretai kelia didesnių iššūkių nei nuolatiniams keliautojams mieste. Tad nenuostabu, kad atsiradus naujiems eismo dalyviams bei pasikeitus oro sąlygoms, gatvėse padaugėja avarijų“, – sako draudimo technologijų bendrovės „Balcia Insurance SE“ transporto draudimo produktų vadovas Tomas Lizūnas.
Jo teigimu, be įprastų eismo taisyklių laikymosi, vairuotojai, ypač tie, kurie važinėja šalia ugdymo įstaigų, turėtų būti itin atidūs. Mat, vaikai yra neprognozuojami ir neretai kelią kerta neleistinose vietose. Paprastai šiose zonose nustatomas 30 km/val. greičio ribojimas, tad norint išvengti nelaimių, jo laikytis privaloma.
Papildomos saugumo priemonės – privalomos
Pasak T. Lizūno, norint išvengti eismo įvykių, reikėtų imtis visų įmanomų saugumo priemonių: pasistengti išlaikyti didesnį atstumą nuo priekyje važiuojančio automobilio, prieš išvažiuojant iš namų visuomet patikrinti orų prognozes.
„Lietus, rūkas, stiprus vėjas apsunkina vairavimo sąlygas, tad esant tokiam orui, stenkitės neskubėti, vairuokite lėčiau. Nepamirškite, kad kelias slidus gali tapti ne tik dėl lietaus, bet ir ant jo nukritusių šlapių lapų. Tam, kad to išvengtume, rekomenduojame vairuoti atidžiai, laikytis kelių eismo taisyklių bei imtis papildomų atsargumo priemonių, pavyzdžiui, užsisakyti KASKO automobilių draudimą”, – teigia T. Lizūnas.
Anot jo, transporto, ypač KASKO draudimo, paklausa atėjus rudeniui išlieka aktuali. Pusė šio tipo draudimo polisų parduodama būtent šaltuoju metų sezonu. Kaip teigia T. Lizūnas, tokio tipo draudimas apsaugo keliautojus nuo papildomų rūpesčių, ypač atsitikus nelaimingam atsitikimui. Draudžiamojo įvykio atveju draudikas rekomenduos autoservisą ir atlygins padarytą žalą.
2 sekundžių taisyklė
Pasak T. Lizūno, vairuojant dažniausiai rekomenduojama laikytis 2 sekundžių taisyklės. Tai reiškia, kad priekyje važiuojančią transporto priemonę turėtumėte pasiekti nemažiau negu per 2 sekundes. Šį laiką galite apskaičiuoti pagal bet kokį kelyje esantį objektą. Kai priekyje važiuojanti transporto priemonė pravažiuoja tą objektą, pradėkite skaičiuoti iki 2. Jei jūs tą patį tašką pasieksite tik po 2 sekundžių, atstumas yra pakankamas.
„Ši taisyklė galioja esant tik idealioms eismo sąlygoms. Esant blogam orui ar atsiradus kitiems nepalankiems veiksniams kelyje, sekundžių skaičių reikėtų didinti. Lietuvos kelių eismo taisyklės (KET) nenurodo konkretaus saugaus atstumo, jį reikėtų nusistatyti patiems, atsižvelgiant į oro sąlygas“, – sako T. Lizūnas.
Prieš naują sezoną patartina atlikti ir nuodugnią transporto priemonės apžiūrą. T. Lizūnas rekomenduoja pasitikrinti padangas. Anot jo, reikėtų įsitikinti, kad padangų protektoriaus gylis yra pakankamas ir jos tinkamai pripūstos. Taip pat svarbu apžiūrėti, ar sklandžiai veikia transporto priemonės stabdžiai, ar valytuvai gerai nuvalo stiklą, o žibintai – tinkamai apšviečia kelią.
„Žinoma, pėstieji yra lygiai tokie pat eismo dalyviai, tad jiems taip pat patariame išlikti budriems: segėti atšvaitus, prieš kertant kelią – apsidairyti, paisyti šviesoforo signalų“, – pabrėžia T. Lizūnas.