Prie JAV vairo stojus naujam prezidentui, šalies laukia įdomūs laikai. Išrinktasis prezidentas užsibrėžė atšaukti kuo daugiau savo pirmtako nustatytos politikos, o federalinė mokesčių lengvata atsidūrė jo taikiklyje.
Pasak šaltinių, du Donaldo Trumpo pereinamojo laikotarpio komandos nariai patvirtino, kad elektromobilių mokesčių lengvata bus sumažinta. Ją įvedė Joe Bideno administracija, siekdama padėti žmonėms pereiti nuo iškastiniu kuru prie elektra varomų automobilių.
Mokesčių lengvatos dydis priklausė nuo tokių dalykų, kaip transporto priemonės kilmė ir pagrindinių jos sudedamųjų dalių kilmė. Didžiausia suma, kurią šiuo metu gali gauti kiekvienas asmuo, yra 7 tūkst. eurų.
Baltuosiuose rūmuose dirba nauja komanda, o elektromobilių mokesčių kreditas yra mažinamas, todėl elektromobilių pramonės laukia neaiškūs laikai. Kyla pavojus, kad viso sektoriaus augimas gali sulėtėti ar net visiškai sustoti. Kadangi mažinimą remia milijardierius naftos magnatas Haroldas Hammas, nenuostabu, kad elektromobilių šalininkai nerimauja.
Stebina „Tesla“ ir Elono Musko pozicija šiuo klausimu. Nė vienas iš jų neatrodo susirūpinęs, tiesą sakant, per III ketvirčio pelno pokalbį E. Muskas pripažino, kad sumažinus mokesčių lengvatą gali sumažėti pardavimai. Jo nuomone, kiti gamintojai nukentėtų labiau. Tai gana įdomus požiūris žmogaus, kuris kadaise bet kokia kaina pasisakė už perėjimą prie elektromobilių, o dabar labiau domisi politine karjera nei švaria aplinka.
D. Trumpo pereinamojo laikotarpio komanda į elektromobilių mokesčių kreditą žvelgia kaip į pagrindinį taikinį. Naujoji administracija nori padengti ankstesnio mokesčių mažinimo išlaidas pinigais, kuriuos tokiu būdu sutaupys. Tai pinigų perkėlimas iš vienos kišenės į kitą.
Ką tai reiškia elektromobilių pirkėjams ir gamintojams? Jei EV mokesčių lengvata bus sumažinta, pirkėjams atsakymas paprastas – nuo sausio mėnesio elektromobiliai brangs. Gamintojams, investavusiems milijardus į elektrifikavimą, ateitis gana liūdna. Jau dabar matome, kad pereinama prie hibridinės pavaros, daugelis automobilių gamintojų vėl pradeda naudoti benzininius variklius, o elektromobilių kūrimą nustumia į antrą planą.
Kiniškiems elektromobiliams nustačius 100 proc. tarifus ir nesuteikus federalinės mokesčių lengvatos, net ir pigiausi elektromobiliai daugeliui žmonių bus neįkandami. Pažanga sulėtės, bet nesustos. JAV atsilieka nuo likusio pasaulio, kai kalbama apie švarų transportą ir energetiką, ir tai nėra tai, kuo reikėtų džiaugtis.