Paskelbtų kvietimų gyventojams finansavimo sąlygos iš esmės nepakeistos, tačiau sudaryta galimybė greičiau gauti finansavimą – jau įsirengę elektromobilių prieigas gyventojai nuo šiol kartu su paraiška galės teikti ir mokėjimo prašymą.
„Lietuvos gyventojai vis dažniau renkasi elektromobilius, todėl svarbu turėti galimybę juos patogiai įkrauti ir tuo pasirūpinti iš anksto, pasinaudojant valstybės parama. Įkraunant elektromobilį namuose, taupomas ne tik laikas, nes nereikia sugaišti papildomai, bet ir pinigai, nes įkrauti apie 40 kWh talpos elektromobilio bateriją viešosiose stotelėse kainuotų maždaug 15–19 eurų, o įkraunant namuose naktiniu elektros tarifu, išlaidos siekia tik 9 eurus“, – sako Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Daugiausia elektromobilių privačių įkrovimo prieigų šalyje įsirengia gyventojai – jiems priklauso 77 proc. visų įrengtų įkrovimo stotelių, o likusias įrengė įmonės ir viešasis sektorius.
Pasinaudojus valstybės parama, Lietuvoje jau įrengta daugiau nei 2400 privačių įkrovimo prieigų, išmokėta 1,62 mln. eurų. Pagal iki šiol gautas paraiškas finansavimas jau skirtas daugiau kaip 7000 prieigų įrengimui už 5,1 mln. eurų.
Šiuo metu Lietuvoje užregistruota daugiau kaip 25 500 elektrinių transporto priemonių.
Pagal paskelbtą naują kvietimą paraiškas gali teikti fiziniai asmenys, kurie nuosavybės teise valdo nekilnojamąjį turtą arba jį nuomoja ar naudoja kitais teisėtais pagrindais. Ši galimybė suteikta ir gyventojams, vykdantiems ūkinę veiklą, tačiau jie turi atitikti nereikšmingos (de minimis) pagalbos reikalavimus.
Siekiant spartinti paramos skirstymo procesą, privačias prieigas jau įsirengę gyventojai, pateikę paraišką, kartu gali pateikti ir mokėjimo prašymą bei dokumentus, įrodančius prieigos įsirengimą.
Dėl paramos galima kreiptis ir tada, jei privati įkrovimo stotelė jau yra įsigyta ir sumontuota, tačiau tai turi būti padaryta ne anksčiau kaip 2023 m. balandžio 1 d.
Gyventojai gali pasirinkti labiausiai jų poreikius atitinkančias įkrovimo stoteles – nuo 11 iki 22 kW galios, su dinaminiu galios valdymu arba be jo, įvertinus savo vidinio tinklo įvado galią. Galima pateikti daugiau nei vieną paraišką – įrengiamų prieigų ir objektų, kuriuose jos įrengiamos, skaičius neribojamas.
Finansavimo dydis apskaičiuojamas pagal įkainius, atsižvelgiant į įrengiamų prieigų įrengimo vietą, kiekį, galią. Pavyzdžiui, gyventojai, norintys įsirengti elektromobilių privačias įkrovimo prieigas individualiuose namuose ar soduose, gali gauti nuo 486,68 eurų dotaciją ant sienos įrengtai stotelei iki 22 kW be dinaminio galios valdymo su viena prieiga, arba iki 703,36 eurų dotaciją ant žemės įsirengtai tos pačios galios stotelei su viena prieiga su dinaminiu galios valdymu.Paraiškas privačių įkrovimo stotelių finansavimui gauti galima teikti užpildant elektronines formas.
Primename, kad smulkusis verslas, viešieji juridiniai asmenys ir vidutinės ar didelės įmonės, galinčios gauti nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą, jau nuo 2024 m. rugsėjo 5 d. gali kreiptis dėl iki 50 proc. finansavimo planuojamoms įrengti arba jau nuo 2024 m. liepos 1 d. įrengtoms įkrovimo prieigoms. Finansavimas gali siekti 992,97 eurų už kiekvieną prieigą, įrengtą ant sienos, ir 1661,91 eurų – už kiekvieną prieigą, įrengtą ant žemės. Planuojama paskirstyti daugiau kaip 7,45 mln. eurų.
Vidutinės ir didelės įmonės, neturinčios galimybės gauti nereikšmingos (de minimis) valstybės paramos, nuo 2024 m. rugsėjo 25 d. gali kreiptis dėl iki 40 proc. finansavimo pagal bendruosius valstybės pagalbos reikalavimus planuojamoms įrengti įkrovimo prieigoms. Tam numatyta apie 4,6 mln. eurų dotacijų. Vidutinės įmonės gali gauti nuo 794,37 eurų paramos už kiekvieną įrengtą prieigą ant sienos ir nuo 1329,53 eurų – už kiekvieną įrengtą prieigą ant žemės, o didelės – atitinkamai nuo 397,19 arba nuo 664,76 eurų.