„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad dažniausiai vairuotojai nukenčia, papuolę į eismo įvykį. Vertinant savanorišką automobilių draudimą turinčių vairuotojų statistiką, praėjusiais metais tokių registruotų įvykių skaičius pasiekė 22 tūkst.
Didžiausia praėjusiais metais registruota kasko draudimo žala siekė 90 tūkst. eurų, kai „Lietuvos draudimas“ atlygino autoavarijoje Lietuvoje BMW X5 patirtą žalą.
„Turbūt nenustebins tas faktas, kad dažniausia žala, kurią fiksuojame tarp kasko draudimu automobilius apdraudusių klientų, yra avarijos. Į šį skaičių papuola įvairiausio kalibro eismo įvykiai – nuo lengvų bakstelėjimų stovėjimo aikštelėse iki rimtų incidentų. Tad tiesiog norisi dar kartą vairuotojams priminti, kad kelyje būtina laikytis drausmės ir būti atidiems, neviršyti leistino greičio, sekti kelių žymėjimą ir ženklinimą, nes vasara yra aktyvių kelio remonto darbų metas“, – sako Giedrius Petrikas, „Lietuvos draudimo“ transporto žalų skyriaus vadovas.
Tarp dažniausiai į avarijas papuolusių automobilių išsiskiria BMW gamintojo automobiliai, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Vidutinė dėl patirtos autoavarijos išmokama žala BMW vairuotojams siekia apie 1400 eurų. Kiti taip pat dažnai į autoavarijas patenkantys yra Volkswagen, Audi, Toyota markių automobiliai.
Anot eksperto, visgi pačios didžiausios žalų išmokos avarijų kategorijoje yra dėl susidūrimų su gyvūnais. Nepaisant įrengtų tvorų žvėrims sustabdyti ir pavojingų ruožų ženklinimo kelio ženklais, automobilių susidūrimai su laukiniais gyvūnais vyksta nuolat.
„Šiltuoju metų laiku vairuotojai paprastai vairuoja labiau atsipalaidavę, neretai viršija leistiną greitį, nekreipdami dėmesio į kelio ženklus, informuojančius apie riziką, kad laukiniai gyvūnai gali kirsti važiuojamąją kelio dalį. Važiuojant greičiau nei leistino greičio limitas ir susidūrus su laukiniu gyvūnu pasekmės laukia skaudžios – būna smarkiai sulamdomi automobilių variklių dangčiai, durys, dūžta stiklai, sužalojami žmonės“, – pastebėjimais dalinasi ekspertas.
„Lietuvos draudimo“ duomenimis, vidutinė susidūrimo su laukiniais gyvūnais žala siekia apie 2,3 tūkst. eurų. Be to, eismo įvykių metu yra sužalojami ar žūsta gyvūnai, įvairių traumų patiria ir vairuotojai.
Kaip pastebi G. Petrikas, dar viena daug nuostolių ir rūpesčių vairuotojams atnešanti žala – tai vagystės, kurios suaktyvėja kartu su atšilusiais orais.
„Be priežiūros paliktas automobilis, kol esate išvykę poilsiauti – didžiulė pagunda ilgapirščiams, kurie kasmet atranda vis naujų būdų, kaip apšvarinti ar nuvaryti automobilius. Praėjusiais metais tarp savanoriškai automobilius apdraudusių klientų fiksavome arti 230 vagysčių sukeltų žalų. Ilgapirščius labiausiai vilioja automobilių dalys, ypač, prabangesnių markių automobilių. Tai patvirtina ir faktas, jog vidutinė žala vagysčių kategorijoje siekia 3,5 tūkst. eurų“, – pabrėžia ekspertas.
Be to, automobilius smarkiai apgadinti gali ir gamtos jėgos bei piktavaliai, specialiai juos apibraižantys ar kitaip jiems pakenkiantys – čia vidutinė išmoka siekia maždaug 1100 eurų.
G. Petrikas atkreipia dėmesį, kad norėdami išvengti eismo įvykio ir apsaugoti savo automobilį nuo žalos, turėtumėte:
- Būti itin atidūs kelyje šiltuoju metų laiku, kai vairuotojai važiuoja greičiau ir rizikingiau,
- Sekti kelio ženklus, įspėjančius apie riziką, kad laukiniai žvėrys gali netikėtai kirsti važiuojamąją kelio dalį;
- Kol esate išvykę, pasirūpinti, kad jūsų automobilis be priežiūros neliktų ilgą laiką, būtų pastatytas saugiai, vengiant nuošalių ir neapšviestų vietų