B. Vanagas Dakaro ralyje atliko unikalų eksperimentą: „Litilit“ lazeris įveikė ir kelionę, ir lemtingą avariją

Lukas Snarskis

2023-01-12, 23:44 (atnaujinta 2024-06-03, 11:44)

0 komentarų

Nors šių metų Dakaro ralį Benedikto Vanago ir Kuldaro Sikko ekipažui medikų sprendimu teko nutraukti anksčiau laiko, lenktynininkui pavyko atlikti unikalų eksperimentą: automobiliu kartu su juo važiavęs Lietuvos lazerių inovatorės „Litilit“ ultratrumpųjų impulsų generatoriaus lazeris „Neolit“ įveikė kelionę ir puikiai veikia.

B. Vanagas Dakaro ralyje atliko unikalų eksperimentą: „Litilit“ lazeris įveikė ir kelionę, ir lemtingą avariją

Tai pirmas kartas Dakaro istorijoje, kai lenktynių trasa buvo vežamas itin tikslus, femtosekundinis industrinis lazeris.

„Litilit“ pagamintą lazerį B. Vanagas dar Dakaro prologo etape įsidėjo į vairuotojo daiktadėžę, pritvirtintą prie automobilio durų. Įrenginys čia buvo iki pat lemtingojo susidūrimo su uola, po kurio galvos sutrenkimą patyrusiam B. Vanagui teko pasitraukti iš lenktynių.

„Žinoma, avarijų niekas nesitiki ir nelaukia, todėl džiaugiamės, kad pavyko išvengti didesnės nelaimės, abu ekipažo nariai grįžo gyvi ir sveiki. Kaip neseniai paaiškėjo, susidūrimo metu automobilis patyrė 19,8 G jėgą – tai išties galingas smūgis. Nors lazerio nebuvome specialiai apsaugoję, jis tiek visą kelionę, tiek avariją atlaikė ir veikia taip, kaip turėtų. Taigi mūsų eksperimentas, kuriuo siekėme įvertinti „Neolit“ lazerio patvarumą, pavyko – įsitikinome, jog lazeris yra itin tvirtas, patikimas ir atsparus išoriniams veiksniams, tokiems kaip smūgiai ir sukrėtimai“, – sako „Litilit“ vadovas Nikolajus Gavrilinas.

Pirmą kartą Dakaro istorijoje femtosekundinį lazerį trasoje „testavęs“ B. Vanagas atkreipė dėmesį, kad šiame ralyje išbandymų patiria tiek lenktynininkai, tiek technika. Nors jie negali skrieti šviesos greičiu, kaip lazerio skleidžiami impulsai, maksimalus greitis trasoje siekia 180 km/val. Tokiu greičiu lekiant bekele per gruntą, akmenis, smėlį, kopas ir kasdien įveikiant po daugiau nei 500 kilometrų, purtymai ir kratymai yra nuolatinė kelionės būsena.

„Anksčiau buvau tikras, kad lazeriai yra jautrūs ir trapūs įrenginiai, kurių eksploatavimui reikia ypatingų sąlygų. Todėl kai besiruošiant Dakarui „Litilit“ atstovai klausė, ar bolide rasčiau vietos knygos dydžio dėžutei su lazeriu, pamaniau, kad jie juokauja. Buvau tikras, kad įrenginys nebeveiks jau po pirmojo etapo. Tai, kad lietuviški lazeriai yra patvarūs kaip Vyčiai, man buvo netikėta. Ne veltui Lietuvos lazerių kūrėjai yra žinomi ir diktuoja technologines madas visam pasauliui“, – sako B. Vanagas.

Kitaip nei kiti tokio tipo lazeriai, ultratrumpųjų impulsų generatorius lazeris „Neolit“ nenaudoja puslaidininkinių medžiagų, tokių kaip galis ar arsenas, dėl to įrenginys tarnauja ilgiau ir yra tvaresnis. Vientisa konstrukcija užtikrina didelį stabilumą ir apsaugą nuo vibracijų bei temperatūros pokyčių.

Su šiuo lazeriu „Litilit“ tapo tarptautinės fotonikos draugijos SPIE konkurso „Prism Awards 2022“ finaliste. Lazerių „Oskarais“ vadinamas apdovanojimas kasmet įteikiamas lazerių, fotonikos ar optikos įmonėms už jų inovatyviausiais pripažintus gaminius.

0 komentarų

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas