Sugadinti automobilį pakliuvus į eismo įvykį, nėra itin maloni patirtis. Laimei, jei nukenčia tik turtas, nuo finansinių nuostolių įprastai gelbsti transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas. Tačiau, pasak teisininkų, ne visi žino, kad iš draudimo bendrovės išsireikalauti galima ne tik automobilio remonto išlaidas, bet ir sumažėjusią jo prekinę vertę.

Pasak advokatų profesinės bendrijos AVOCAD advokato Eimanto Čepo, žalos dydis automobiliui eismo įvykio metu dažniausiai suprantamas kaip remontui reikalingos išlaidos. „Tačiau įsigyjant ar parduodant automobilį didelis dėmesys kreipiamas į tai, ar automobilis praeityje buvo papuolęs į eismo įvykį bei ar buvo tvarkytas ar ne, o jei autoįvykio faktas pasitvirtina – siekiama nusiderėti dėl automobilio kainos“, – atkreipia dėmesį teisininkas.

Todėl, anot Eimanto Čepo, nereiktų pamiršti, kad egzistuoja ir kita patirtos žalos forma – dėl eismo įvykio metu patirtų sugadinimų sumažėjusi automobilio prekinė vertė. „Ir tai yra ne tik automobilio pardavėjo ar pirkėjo derybinė pozicija, bet aiškiai pagal teisės aktuose nustatytus kriterijus nustatoma suma“, – pabrėžia advokatas.

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, prekinės vertės sumažėjimas apibrėžiamas kaip transporto priemonės negrįžtamas vertės sumažėjimas dėl remonto, dažymo ar nepašalintų pažeidimų (kai transporto priemonės dalys technologiškai suremontuojamos atkuriant jų funkcines savybes, kai remonto technologinis procesas gali turėti įtakos elemento fizinei, cheminei, estetinei būklei ar tarnavimo laikui), įskaitant transporto priemonės istorijos pasikeitimą dėl įvykio fakto, palyginti su transporto priemonės verte iki apgadinimo.

Prekinės vertės sumažėjimą, kaip ir įprastą žalą, privalo atlyginti kaltininko civilinės atsakomybės draudimas. „Deja, egzistuojančiame teisiniame reglamentavime nėra aiškių nuorodų, kad eismo įvykyje nukentėjęs asmuo turi teisę reikalauti iš draudiko ir minėto prekinės vertės sumažėjimo“, – pastebi AVOCAD advokatas.

Pasak jo, naudojantis informavimo stoka, tikrai ne visos draudimo kompanijos nukentėjusiam asmeniui prie įprastos žalos atlyginimo pasiūlo kompensuoti ir dėl automobilio remonto darbų sumažėjusią automobilio prekinę vertę. „Jei ir pasiūloma kompensuoti minėtos vertės sumažėjimą, pasiūlyta suma ne visada apskaičiuojama objektyviai. Todėl net ir gavus draudiko pasiūlymą, vertėtų pasirūpinti nepriklausomo vertintojo išvada, kadangi prekinės vertės sumažėjimą kompensuojanti suma gali būti pakankamai reikšminga ir skaičiuojama tūkstančiais eurų“, – pažymi E. Čepas.

Tiesa, anot advokato, reikėtų atkreipti dėmesį, kad prekinės vertės netekimas apskaičiuojamas ne senesnėms kaip 5 metai nuo pirmos registracijos transporto priemonėms. „Kadangi ši kompensacija skaičiuojama gana naujiems automobiliams, o tai reiškia ir atitinkamai didesnės vertės automobiliams, kompensacijos suma dažnu atveju gali būti pakankamai reikšminga“, – pastebi teisininkas.

Remiantis galiojančiu teisiniu reglamentavimu, eismo įvykio metu turtui padarytos žalos dydį nustato atsakingas draudikas, vadovaudamasis įgaliotų asmenų ir turto vertinimo ataskaitomis, dokumentais, kuriais įrodomos padarytos žalos aplinkybės, faktas ir dydis, nuotraukomis, vaizdo įrašais.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pabrėžia draudiko pareigą vertinti visus jam pateiktus dokumentus ir įvertinti visas aplinkybes, įskaitant ir nukentėjusio trečiojo asmens pateiktus žalos dydį įrodančius dokumentus, siekiant, kad žalos dydis būtų nustatytas taip, kad nukentėjusiam asmeniui žala būtų kompensuota visiškai, tiek, kiek tai leidžia privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą reglamentuojančios taisyklės. 

Visiškas nuostolių kompensavimo principas reikalauja, kad asmeniui padaryta žala, kiek tai objektyviai įmanoma, būtų nustatyta ne standartizuotu, bet individualiu būdu. Iškilus ginčui dėl draudimo išmokos dydžio tarp asmens, reikalaujančio išmokėti draudimo išmoką, ir draudiko, apdraudusio transporto priemonės valdytojo civilinę atsakomybę privalomuoju draudimu, draudimo išmokos dydis kiekvienu konkrečiu atveju turi būti įrodinėjamas.

Apibendrinant, siekiant užtikrinti teisingą žalos atlyginimą po eismo įvykio, svarbu ne tik pasikliauti draudimo bendrovės pasiūlymu, bet ir būti atidiems bei aktyviems ginant savo teises – nepamiršti galimybės reikalauti kompensacijos už sumažėjusią automobilio prekinę vertę bei esant reikalui kreiptis į nepriklausomus ekspertus, kurie gali padėti objektyviai įvertinti žalą ir užtikrinti, kad gautumėte visą jums priklausančią kompensaciją.

guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas