Harvardo mokslininkai sukūrė lazerį, kuris gali pakeisti beveik viską, nuo medicinos iki elektronikos

Danielius Mažeikis , 2025-07-19, 06:30
0
Harvardo mokslininkai sukūrė lazerį, kuris gali pakeisti beveik viską, nuo medicinos iki elektronikos

Mokslininkai iš Harvardo universiteto kartu su kolegomis iš Vienos technologijos universiteto pristatė revoliucinę naujovę lazerių technologijoje. Jie sukūrė itin kompaktišką, žiedo formos puslaidininkinį lazerį, kuris ne tik taupo vietą, bet ir pasižymi itin plačiomis pritaikymo galimybėmis. Šis išradimas gali padėti iš esmės pakeisti tai, kaip naudojami lazeriai telekomunikacijose, medicinoje ir įvairiose pramonės srityse.

Lazerių technologijos jau daugelį metų naudojamos įvairiausiose srityse, nuo duomenų perdavimo per optinius kabelius iki medicininės diagnostikos ar net nuotėkio aptikimo vamzdynuose. 

Tačiau iki šiol egzistavo tam tikri apribojimai. Vieni lazeriai galėjo skleisti labai platų spalvų (arba bangų ilgių) spektrą, tačiau buvo mažiau tikslūs. Kiti pasižymėjo itin dideliu tikslumu, bet jų veikimo spektras buvo ribotas, be to, tokie lazeriai buvo brangūs ir sudėtingi dėl mechaninių detalių.

Naujas Harvardo sukurtas lazeris šiuos apribojimus gali išspręsti. Kompaktiškas įrenginys pasižymi tiek tikslumu, tiek plačiu veikimo spektru, todėl gali būti naudojamas įvairioms reikmėms, nuo paprastų kasdienių prietaisų iki sudėtingų mokslinių tyrimų sistemų.

Žiedinis dizainas, tai mažas, bet galingas

Lazerių sistema sudaryta iš mažų žiedų, kurių kiekvienas šiek tiek skiriasi savo dydžiu. Visi jie sujungti prie vieno bendro šviesos bangolaidžio. Kiekvienas žiedas generuoja skirtingą šviesos bangos ilgį, o reguliuojant elektros srovę, galima sklandžiai perjungti tarp skirtingų šviesos spalvų. Vienu metu skleidžiama tik viena konkreti spalva, todėl lazerio spindulys išlieka tikslus ir stabilus.

Dar vienas svarbus privalumas yra tai, kad šis žiedinis lazeris gali veikti net ir sudėtingomis sąlygomis. Jis yra stabilus, nepasiduoda aplinkos poveikiui, o gamybos procesas yra paprastas, be sudėtingų mechaninių komponentų. Visa tai leidžia sumažinti gamybos kaštus ir palengvina pritaikymą masinėje gamyboje.

Patogumas ir stabilumas viename

Vienas iš dažniausių problemų su tradiciniais lazeriais yra tai, kad dalis šviesos grįžta atgal į šaltinį, sukeldama nestabilumą ar net sutrikimus. Naujojo žiedinio lazerio architektūra leidžia šios problemos išvengti, nes šviesa sklinda tik viena kryptimi arba pagal laikrodžio rodyklę, arba prieš ją. Dėl to lazeris yra itin patikimas net intensyviai naudojant.

Pasak tyrėjų, šis dizainas gali tapti pagrindu kuriant naujos kartos įrenginius, kuriems reikalingas tikslus ir reguliuojamas šviesos šaltinis. Vienas iš šio prietaiso pranašumų yra tai, kad galima lengvai reguliuoti norimą šviesos dažnį, keičiant žiedo dydį. Tokiu būdu galima pasirinkti konkrečiam taikymui tinkamiausią parametrą.

Žingsnis į ateitį

Šis lazeris, kurio prototipas šiuo metu spinduliuoja vidutinio infraraudonųjų spindulių diapazone, ateityje gali būti pritaikytas ir kitoms sritims. Galimi ir regimosios šviesos, ir telekomunikacijų bangos ilgių variantai. Mokslininkai teigia, kad naujojo tipo lazeriai galės būti naudojami ne tik akademinėje aplinkoje, bet ir kasdieniuose buitiniuose prietaisuose, kuriuose reikalingas tikslus ir efektyvus šviesos šaltinis.

Naujasis Harvardo ir Vienos technologijos universiteto mokslininkų sukurtas žiedinis lazeris yra pavyzdys, kaip mokslo pažanga gali iš esmės pakeisti nusistovėjusias technologijas. Mažas, efektyvus, patikimas ir plačiai pritaikomas, šis lazeris gali tapti revoliuciniu sprendimu ne tik telekomunikacijų ir medicinos srityse, bet ir energetikoje, tekstilėje, elektronikoje bei daugelyje kitų sektorių.

Tokie sprendimai rodo, kad inovacijos gali būti ne tik galingos, bet ir kompaktiškos. Ši technologija leidžia tikėtis, kad ateityje pažangūs įrenginiai taps dar prieinamesni ir paprastesni naudoti kasdien.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas