Automobilio priežiūra žiemą: taisyklės, kurios padės važiuoti saugiau ir ilgiau

Lukas Snarskis

2023-02-07, 11:02 (atnaujinta 2023-12-03, 15:21)

0 komentarų

Retam vairuotojui žiemos sezonas suteikia daug malonumo, kai kalbama apie automobilio priežiūrą. Sniegas, ledas, druskos, smėlis ir kiti nešvarumai neleidžia pasidžiaugti švaria išore, o drėgmė salone taip pat kelia tam tikrų nepatogumų, pavyzdžiui – stiklų rasojimą. Tačiau žiemą būtina skirti atitinkamą dėmesį ne tik estetikai, bet ir techninei automobilio pusei.

Automobilio priežiūra žiemą: taisyklės, kurios padės važiuoti saugiau ir ilgiau

Tvarkingai veikiantis automobilis kelionės metu užtikrina visapusį komfortą. Jis svarbus ne tik dėl įvairių privalumų, bet ir dėl saugumo pojūčio. Vargu ar važiuojant slidžiu, žiemišku keliu galima jaustis patogiai, jei neveikia saugumo sistemos ar automobilis yra sunkiai valdomas.

Priešingai – tai sukelia stresą ir vargina. Norint to išvengti, pradėti galima nuo paprastų, bet svarbių transporto priemonės priežiūros taisyklių.

„Stebėkite padangų oro slėgio lygį. Modernūs automobiliai jau standartinėje įrangoje turi padangų slėgio stebėjimo sistemą ir praneša, jei jis sumažėja iki pavojingos ribos. Neignoruokite šių perspėjimų. Žiemą, nukritus oro temperatūrai, padangose keičiasi slėgis, dėl to kyla pavojus, kad padangos gerai nesukibs ir nebus galima saugiai valdyti automobilio.

Pasikeitus net ir vienos padangos slėgiui, iškyla grėsmė nesuvaldyti mašinos slidžiame kelyje. Dėl netinkamo padangų slėgio ilgėja stabdymo kelias, prastėja vairavimo tikslumas bei važiavimo kokybė, išauga degalų sąnaudos“, – akcentuoja „Inchcape Motors“ serviso klientų aptarnavimo vadovas Andrius Šlimas.

Žiemos mėnesiais ypač svarbus geras matomumas, todėl patartina automobilyje turėti langų plovimo skysčio, patikrinti valytuvų kokybę ir jų valymo efektyvumą, stengtis vengti drėgmės salone ir, pavyzdžiui, medžiaginius kilimėlius pakeisti guminiais. Prabangių automobilių gamintojų, tokių kaip „Jaguar“ ar „Land Rover“, modeliuose įdiegtos pažangios saugumo sistemos, tam tikrose kėbulo ar salono dalyse yra sumontuoti davikliai, kameros ir valdymo moduliai, tad švarūs stiklai yra tiesiog būtinybė.

„Nepriklausomai nuo metų laiko, svarbu neignoruoti automobilio skydelyje pasirodančių pranešimų apie sistemų veikimą. Pavyzdžiui, autonominė avarinio stabdymo sistema veikia padedant kameroms arba radarams. Žiemą jie gali pasidengti nešvarumais, todėl, pasirodžius tokiems pranešimams, rekomenduojama visada nuvalyti kamerą ar radarą“, – dėmesį ne tik į fizinio, bet ir skaitmeninio matomumo užtikrinimą atkreipia A. Šlimas.

Plauti reikia ne tik kėbulą

Žiemą automobilį išlaikyti idealiai švarų tikrai sudėtinga, o kai kurie vairuotojai apskritai nemato prasmės jo plauti. Deja, nešvara gali padaryti nemažai žalos, o ilgainiui ji tik didės.

Įvairių gamintojų automobilių priežiūrą užtikrinančio „Inchcape“ servisų tinklo klientų aptarnavimo vadovas pastebi, kad prabangių transporto priemonių vairuotojams plovimas gali būti svarbus ne tik dėl estetinių sumetimų – jis apsaugo kai kuriuos komponentus nuo pažeidimų. Pavyzdžiui, „Jaguar“ ir „Land Rover“ automobiliuose naudojamos orinės važiuoklės sistemos suteikia didesnį važiavimo komfortą, gerina pravažumą ir automobilio valdymą, bet, norint tuo netrikdomai mėgautis, reikia rūpintis automobilio švara.

„Automobilio kėbulo plovimas svarbus ne tik dėl švaros. Norint išvengti korozijos, turi būti pašalinti nešvarumai ir druskos. Jei turite galimybę, patartina automobilį plauti rankinėse plovyklose, nes jose nepažeidžiama kėbulo danga ir išvalomos sunkiai prieinamos vietos. Žiemą nuplautą automobilį būtina gerai nusausinti, kad neprišaltų durelių gumos ir rankenėlės.

„Premium“ klasės modelių vairuotojai, kurių automobiliuose įrengtos orinės važiuoklės, turėtų atkreipti dėmesį į oro pagalvių švarą. Įvairūs nešvarumai gali veikti kaip abrazyvas ir taip pagreitinti jų nusidėvėjimą. Tam nereikia specifinės priežiūros, pakanka aukšto slėgio valymo įrenginio, su kuriuo galima pasiekti vidines ratų arkas“, – sako A. Šlimas.

Prabangiuose modeliuose įdiegta daugybė komfortą, saugumą ir važiavimo kokybę gerinančių sistemų. Pavyzdžiui, naujausias „Land Rover Range Rover“ turi 3D 360 laipsnių vaizdo stebėjimo sistemą, kuri padeda ne tik mieste ar stovėjimo aikštelėse, bet ir važiuojant bekele. Tokios sistemos taip pat gali reikalauti tam tikros priežiūros žiemą. Visgi, jei dėl to vairuotojams kyla kokių nors klausimų, atsakymai gali būti pateikti čia pat, pačiame automobilyje.

„Atiduodami klientui naują automobilį, jį visada supažindiname su esminiais priežiūros aspektais: atidarome variklio dangtį, parodome, kur, kada ir kokių skysčių pilti. Visada atsakome į papildomus klausimus, atsirandančius automobilio eksploatacijos metu. Tačiau visiems vairuotojams turime vieną svarbų patarimą – perskaitykite naudotojo žinyną. Tai – viena pagrindinių taisyklių. Tai padarę, jūs ne tik susipažinsite su savo automobilio galimybėmis, bet ir atrasite funkcijas, apie kurias nežinojote“, – pataria A. Šlimas.

Neatidėliokite planinės automobilio priežiūros

Norint jaustis ramiai dėl savo automobilio techninės būklės, pravartu atkreipti dėmesį į gamintojo rekomenduojamus priežiūros intervalus. Tai ne tik prailgina automobilio tarnavimo laiką, bet ir užkerta kelią kitiems galimiems gedimams.

„Labai svarbu apžiūras atlikti pagal gamintojo nustatytą ridą. Laiku nepakeitus tepalų, ženkliai pablogėja tepamosios savybės. Tepale atsiranda mikrodalelių, kurios paspartina mazgų dėvėjimąsi. Reikėtų atkreipti dėmesį į tepalų galiojimo terminą, nes jie sensta ir keičia savo savybes net ir nesinaudojant automobiliu.

Šaltymečiu variklio tepalo lygį reikia tikrinti dažniau, nes automobilis dirba ekstremaliomis sąlygomis ir skirtingais temperatūros režimais. Laiku pastebėjus tepalo trūkumą, galima išvengti nenumatytų gedimų.

Ignoruoti gamintojo nustatytų patikrinimo intervalų nereikėtų ir dėl to, kad jų metu ne tik keičiami filtrai bei tepalai, bet ir patikrinami kiti automobilio mazgai bei atnaujinama programinė įranga“, – pabrėžia A. Šlimas.

Automobilio priežiūra žiemą gali pareikalauti truputį daugiau pastangų nei šiltuoju metų laiku, tačiau šios pastangos atsiperka. Visų pirma, rūpinatės savo ir kitų eismo dalyvių saugumu, todėl jaučiatės komfortiškiau, o vairavimas teikia didesnį malonumą.

Kitas svarbus dalykas – tinkama automobilio priežiūra prailgina jo tarnavimo laiką ir padidina išliekamąją vertę. Nepamirškite, kad jei kyla klausimų, visada galite kreiptis į profesionalus, taip pat labai tikėtina, jog atsakymą rasite automobilio naudotojo žinyne.

0 komentarų

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas