Kodėl svarbu pasirūpinti variklio alyva? Atlieka net 7 funkcijas

Lukas Snarskis

2022-11-04, 07:15 (atnaujinta 2023-12-03, 15:24)

0 komentarų

Šiuolaikinės variklio alyvos – tai sudėtingų cheminių struktūrų preparatai. Nors pagrindinė variklio alyvos užduotis – sutepti variklį ir sumažinti trintį tarp judančių dalių, ji atlieka ir daug kitų labai svarbių funkcijų. Ekspertai įvardijo, kokios jos ir ką svarbu žinoti, kad nekiltų neįprastų problemų.

Kodėl svarbu pasirūpinti variklio alyva? Atlieka net 7 funkcijas

Svarbiausia variklio alyvos užduotis, žinoma, yra sukurti apsauginę plėvelę tarp besiliečiančių variklio komponentų paviršių. Taip sumažinama trintis ir šių dalių nusidėvėjimas: „Naujausių vidaus degimo variklių alyvos pasižymi vis mažesne klampa, todėl dar labiau sumažėja trintis tarp judančių dalių. Svarbiausios variklio dalys, kurias reikia sutepti, yra šios: paskirstymo velenėlių kumšteliai ir stūmikliai, stūmoklio žiedai, cilindrų galvutės, pagrindiniai guoliai, alkūninio veleno ir skirstomojo veleno guoliai. Transporto priemonės naudotojo vadove nurodyta, kokios klampos alyvą reikėtų naudoti – svarbu laikytis gamintojo reikalavimų, kitaip rizikuojate pakenkti varikliui“, – patarimais dalijasi automobilių techninę būklę prižiūrintis Vilniaus autoserviso automechanikas Pranas Mitkus.

Šilumos pašalinimas

Aušinimo sistema negali aušinti visų variklio vietų. Dėl šios priežasties variklio alyva turi pašalinti šilumą nuo likusių įkaitusių komponentų, pavyzdžiui, stūmoklio žiedų, alkūninio veleno guolių ir paskirstymo veleno. Alyvos aušinimo savybės ypač svarbios naujausiems mažesnio dydžio, vadinamiesiems downsizing, vidaus degimo varikliams, turintiems geresnius galios ir sukamojo momento parametrus nei ankstesnės kartos varikliai.

Variklio švaros užtikrinimas

„Variklio švaros palaikymas, teršalų išplovimas, nuosėdų tirpinimas – visa tai skamba gana girdėtai, tačiau daugumos suvokimas, kad švari alyva sulaiko nešvarumų daleles, nuneša jas į alyvos filtrą ir išvalyta alyva vėl teka toliau, nėra teisingas. Šis procesas aktualus tik didesniems teršalams. Mažesnės teršalų dalelės cirkuliuoja alyvoje – dėl savo molekulinės struktūros alyva šias daleles „darbinėje parengtyje“, neleisdama joms sukibti į didesnius darinius ir nusėsti bei pridegti“, – apie variklio švaros palaikymo procesą pasakoja alyvos ir tepalų gamintojo „TotalEnergies“ atstovybės Lenkijoje techninio skyriaus vadovas Andrzejus Husiatynskis.

Pasak „Total“ eksperto, pagrindiniai teršalai šiuo atveju yra suodžiai. Gera alyva pasižymi labai geru gebėjimu išsklaidyti suodžius, ji taip pat turi neutralizuoti rūgščius degimo produktus, pavyzdžiui, sierą, ir apsaugoti variklio komponentus nuo korozijos.

Poveikis eksploatacinėms savybėms ir degalų sąnaudoms

Naudojant mažo klampumo alyvą, sumažinama trintis tarp besijungiančių variklio komponentų – taip padidinama galia ir sukimo momentas bei sumažinamos degalų sąnaudos, o tai reiškia didesnį pavaros agregato efektyvumą. „Be to, tinkamai parinkta alyva iš tikrųjų gali pastebimai padidinti variklio našumą arba sumažinti degalų sąnaudas automobiliuose, kuriuose įrengta daug alyvos slėgį kontroliuojančios įrangos. Kalba eina apie skirstomojo veleno variatorius arba hidraulinius įtempiklius. Jei alyva nesugeba pakankamai greitai sukurti darbinio slėgio juose, tai atsiliepia lankstumui, pagreičiui ir sąskaitai degalinėje“, – akcentuoja A. Husiatynskis.

Išmetamųjų dujų papildomo apdorojimo sistemų apsauga

Nuo 2006 m. įsigaliojęs „Euro 4“ standartas privertė dyzelinių variklių gamintojus naudoti kietųjų dalelių filtrus. „Deja, tradiciniai ingredientai, paprastai naudojami alyvos prieduose, kenkia filtrui, nes negrįžtamai užkemša jo akytą struktūrą sunkiai pašalinamais sulfatų pelenais. Todėl dyzeliniams varikliams su kietųjų dalelių filtrais (DPF/FAP) reikia specialių naujesnės kartos alyvų. Tai Low SAPS alyvos, dar vadinamos mažo peleningumo alyvomis“, – apie dar vieną svarbią alyvos funkciją pasakoja automechanikas P. Mitkus.

LSPI prevencija benzininiuose varikliuose

Nepaisant neįtikėtino našumo naudojant mažų gabaritų variklius, mažinant variklio matmenis neišvengiama pavojaus – LSPI (angl. LSPI – Low speed pre-ignition), ankstyvo degimo esant mažiems variklio sūkiams, reiškinio. Šis reiškinys atsiranda esant nedideliam apsisukimų dažniui (1500–2000 sūkių per ​minutę), dėl didelės variklio apkrovos ir intensyvaus turbokompresoriaus darbo. LSPI gali sugadinti stūmoklius, stūmoklių žiedus ar net švaistiklius.

„LSPI galima išvengti naudojant tinkamą alyvą. Kuo alyvos klampumas mažesnis, tuo mažiau alyvos likučių lieka degimo kameroje ir stūmoklio-cilindro erdvėje. Kitas svarbus aspektas – alyvos pagrindo sudėtis. Geresnis alyvos pagrindas užtikrina mažesnę oksidaciją, mažesnius jungčių struktūros pokyčius, sumažina tepalų garavimo greitį. Visa tai reikšmingai prisideda prie LSPI prevencijos“, – patarimais dalijasi „TotalEnergies“ ekspertas A. Husiatynskis.

Apsauga nuo grandinės susidėvėjimo

Pastaraisiais metais buvo nustatyta, kad didelis suodžių kiekis alyvoje turi neigiamos įtakos variklio grandinių nusidėvėjimui. Suodžiai abrazyviniu poveikiu veikė grandinės kaiščius, todėl grandinė pailgėjo. Dėl to gali būti sugadintas variklis, nes peršoka skirstymo mechanizmas. Tinkama alyva neleidžia suodžiams nusėsti ant grandinės grandžių ir taip apsaugo grandinę. Verta pažymėti, kad tai taikoma ne tik dyzeliniams, bet ir benzininiams varikliams su tiesioginiu degalų įpurškimu.

0 komentarų

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas