Netrukus mėgausimės šiltesniais orais: plikledžio ir sniego tandemas žiemos nuostolius išaugins smarkiai

Lukas Snarskis

2022-12-19, 22:41 (atnaujinta 2023-12-03, 15:23)

0 komentarų

Praėjusią savaitę mažiausiai kelias dienas tęsęsis snygis pridarė nuostolių Lietuvos gyventojams. Specialistai skaičiuoja, kad daugiau nei 3 tūkst. namų ūkių buvo likę be elektros, nuvirtusių medžių mažiausiai pusšimtį kartų vyko šalinti ugniagesiai gelbėtojai.

Netrukus mėgausimės šiltesniais orais: plikledžio ir sniego tandemas žiemos nuostolius išaugins smarkiai

Tačiau tai tik dalis snygio padarinių, apie kuriuos gauti pranešimai, dar didesnis padarinių mastas gali paaiškėti gerokai vėliau. Dar vienas žiemos iššūkis – plikledis ir lijundra – žadami artimiausiu metu.

„Jau ateinančią naktį Lietuvoje numatomos orų permainos. Nakties pradžia dar bus šalta, tačiau paryčiais temperatūra kils. Pradžioje šiltėjantis oras bus labiau juntamas pajūryje, bet vėliau šiluma užplūs ir kitus rajonus. Sulauksime kritulių, pradžioje gali pasirodyti snaigės, tačiau jas greitai keis lietus. Ant apšalusių atvirų paviršių, pavyzdžiui, gatvių, šaligatvių, krintantys lietaus lašai gali sušalti, todėl formuosis lijundra bei plikledis. Po gausaus snygio miškingose vietovėse ant medžių viršūnių yra susikaupę sniego, kurio vėjui nepavyko išnešioti, todėl palijus, sniego sankaupos gali pasunkėti, formuosis sudėtinis apšalas. Dėl šios priežasties yra pavojaus, kad medžiai gali neatlaikyti“, – sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos budintis sinoptikas Paulius Starkus.

Anot sinoptiko, teigiamos temperatūros galima tikėtis iki darbo savaitės pabaigos. Žemesnė temperatūra turėtų grįžti jau savaitgalį.

Greiti nuostoliai

Nors kai kurias žalas gyventojai pastebi po laiko, tačiau didžioji dalis žalų visgi fiksuojamos operatyviai. Dažniausiai tai eismo įvykių žalos, gyventojų patirtos traumos.

„Žiemą keliskart išauga eismo įvykių ir traumų tikimybė. Per pirmąją gruodžio pusę jau fiksavome virš 1300 žalų, patirtų eismo įvykių metu Lietuvoje, ir 260 patyrus traumas. Gyventojai turėtų atkreipti dėmesį, kad žiemos laikotarpiu tiek važiuojamoji kelio dalis, tiek šaligatviai gali būti slidūs, todėl būtina padidinta koncentracija. Nederėtų pamiršti, kad miškingose vietovėse ne tik ant medžių esantis sniegas gali kelti grėsmę aplinkiniams, bet ir laukiniai gyvūnai“, – sako draudimo bendrovės BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Marek Ernest Goliančik.

Jis atkreipia dėmesį, kad prognozuojama lijundra ir plikledis stipriai padidina traumų ir eismo įvykių riziką. Draudimo ekspertas pataria iš anksto planuoti keliones, neskubėti tiek važiuojant automobiliu, tiek einant pėsčiomis.

Susikaupė gausybė sniego

Dabar sniego patalai susikaupė sunkiau prieinamose vietose – ant namų stogų, taip pat medžių viršūnėse. Todėl jam nenutirpus arba jo nepašalinus, grėsmė iškyla tiek turtui, tiek gyventojams.

„Gausus šlapias snygis gali nuolat vartyti medžius, laužyti jų šakas, taip pakartotinai pažeisdamas elektros tinklą. Tai ypač aktualu nutolusiose vietovėse. Tokiu atveju gedimų šalinimo trukmė priklauso nuo stichijos masto bei gedimų sudėtingumo“, – sako ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas.

Jis pažymi, kad daugiausiai iškvietimų paskutiniu metu dėl elektros tiekimo sutrikimų fiksuota vakarų Lietuvoje.

Padarinius pamato ne iš karto

M. E. Goliančik pažymi, kad tikrasis žalos mastas paaiškėja ne iš karto, kartais gyventojai dėl patirtos žalos kreipiasi ir po kurio laiko.

„Stiprių snygių metu dažnai nukenčia atokiau esančios sodybos, vasarnamiai ar ūkinės paskirties pastatai. Gausiau pasnigus pasiekti atokiau esančius pastatus yra sudėtinga, todėl jų savininkai neretai palaukia, kol pagerės privažiavimas ir tik tada nuvyksta apžiūrėti patalpų. Tad tik po kurio laiko gali paaiškėti, kad pastato fasadui ar viduje esantiems prietaisams yra padaryta žalos“, – sako draudimo bendrovės atstovas.

Tai, kad po snygio nuvirtę medžiai ar jų šakos gali pridaryti žalos turtui patvirtina ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistika. Po gausaus snygio Vitkilių kaime, Rietavo savivaldybėje, ugniagesiams gelbėtojams teko vykti šalinti ant namo stogo nuvirtusio medžio.

Iš viso, per mažiau nei savaitę, ugniagesiai gelbėtojai šalinti ant važiuojamosios kelio dalies ar kitur virtusių medžių vyko 350 kartų. Daugiausiai iškvietimų fiksuota Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskrityse.

Anot draudimo eksperto, nuvirtusiems medžiams ar jų šakoms pažeidus elektros tiekimo linijas, gali nukentėti pastatuose esantys elektros ir elektronikos prietaisai. Dažniausiai tokių pažeidimų metu patiriama žala skaičiuojama ne vienu tūkstančiu eurų.

„Vis daugiau gyventojų įsirengia dujinius katilus, kuriais gali nepriklausomai šildytis namus. Dingus elektrai gali išsibalansuoti katilo nustatymai. Taip pat verta pažymėti, kad žmonės dažniau investuoja į elektrifikuotus namų sprendimus – elektrinius vartus, vaizdo kameras. Tad dingus elektrai, gali sutrikti šių prietaisų veikla“, – sako M. E. Goliančik.

Praėjusiais metais gruodžio mėnesį draudimo bendrovė BTA savo klientams padengė žalų už 5,2 Mln. Eur. Vertindama, kritulių gausą šį gruodį ir žadamus temperatūros šuolius, draudimo bendrovė prognozuoja, kad žalų kiekis gali viršyti praėjusių metų rodiklius mažiausiai 20 proc.

0 komentarų

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas