(Ne)žinomi elektromobilių įkrovimo pajėgumai: nuo efektyvesnio energijos naudojimo iki papildomų pajamų

Lukas Snarskis

2023-03-16, 07:15 (atnaujinta 2023-12-03, 15:20)

0 komentarų

Vasario mėnesį Europos Parlamentas paskelbė, kad iki 2035 m. bus uždrausta naujų automobilių, turinčių vidaus degimo variklį, prekyba. Kiek daugiau nei po dešimtmečio salone tokio automobilio jau nebenusipirksite, tad akys labiau kryps į elektromobilius.

(Ne)žinomi elektromobilių įkrovimo pajėgumai: nuo efektyvesnio energijos naudojimo iki papildomų pajamų

Prognozuojama, kad 2030-aisiais Lietuvos keliais jau turėtų važiuoti apie ketvirtis milijono automobilių su elektriniu varikliu. Panašios tendencijos prognozuojamos ir Estijoje – ten siekiama, kad po mažiau nei 20 metų pusė automobilių Estijoje būtų varomi elektra. Natūralu, kad pasigirsta diskusijų, ar užteks infrastruktūros didėjantiems poreikiams patenkinti?

Šiandien Baltijos šalyse per mažai kalbama apie tai, kad mūsų elektros tinkle yra neišnaudojamų pajėgumų. Be to, žmones pasiekia mažai informacijos ir apie kitas galimybes, pavyzdžiui, savo elektromobilių įkroviklio prieigą suteikti variklį norintiems pasikrauti žmonėms ir iš to papildomai užsidirbti. Taip motyvacija įsirengti įkroviklį namuose gerokai padidėtų, atsirastų daugiau įkrovimo galimybių, turėtume platesnę bei lankstesnę infrastruktūrą.

Iki trijų kartų mažesnės investicijos į tinklo plėtrą

Šiuo metu Europoje įprastai naudojamas trifazis tinklas, kuris elektrą mums tiekia trimis kabeliais. Deja, tačiau realybėje labiausiai apkraunama tik viena fazė. Senesnės statybos būstuose saugikliai neatlaiko tokio nesubalansuoto elektros tekėjimo, o į bendrą elektros tinklą įsijungiant dar ir elektromobiliams, jis tampa apsunkinamas dar labiau.

Visgi, šiai situacijai spręsti egzistuoja gan paprastas sprendimas. Pasitelkę šiuolaikinę, tačiau nebrangią elektromobilių krovimo įrangą, kiekvienas savo namuose ar biure gali subalansuoti ir suefektyvinti elektros energijos tiekimą, kad visos trys fazės visą laiką būtų tolygiai apkrautos, o namus pasiekianti elektra būtų naudojama didesniu pajėgumu nei dabar. Tokį įkrovimo sprendimą kuriame VOOL biure, Taline.

Mūsų startuolio VOOL skaičiavimais, jei esamas tinklas būtų naudojamas efektyviau, elektros energijos tinklo plėtros išlaidos nekilnojamojo turto savininkams atsieitų nuo dviejų iki trijų kartų mažiau. Kai kuriais atvejais net nebūtina pirkti ar įrengti papildomos jungties – pakanka pasinaudoti išmaniuoju apkrovos paskirstymu tarp fazių. Akivaizdu, kad su šiandienine situacija tinklo pajėgumų ateityje nebeužteks, tačiau, jei tinklą naudosime išmaniau, didelė tikimybė, jog padengsime būsimą didesnį energijos vartojimą.

Elektromobilių įkroviklis ir elektrai parduoti

Ekspertai sako, kad viešosios infrastruktūros trūkumas riboja aktyvesnį elektromobilių pirkimą. Visgi, kaip rodo tyrimai, net 80 proc. gyventojų norėtų savo automobilius įkrauti namuose arba biure.

Kiekvienas savo individualų įkroviklį gali padaryti viešai prieinamu ir parduoti elektros energiją kitiems elektromobilių savininkams. Mūsų skaičiavimais, tokiu principu naudojamas įkroviklis padengs įsigijimo išlaidas ir įrengimo išlaidas vos per dvejus metus. Kuo daugiau tokių tvarių sprendimų rasime, tuo lengviau ir greičiau galėsime išspręsti netolimos ateities elektros energijos pasiekiamumo problemas.

Elektromobilis – ne tik energijos naudotojas, bet ir tiekėjas

Diskusijose apie elektromobilius Estijoje nuolat pažymima, kad 100 tūkst. papildomų elektromobilių per metus Estijos elektros energijos suvartojimą padidins 3,3 proc. Tačiau yra ir kita medalio pusė – elektromobiliai ir patys kaupia energiją, padeda išlaikyti tinklo balansą ir gali veikti lyg baterija. Tai yra vertingas saugiklis ir pigesnės energijos tiekėjas, prireikus padedantis perkelti ir sumažinti vartojimo perviršius.

Pavyzdžiui, automobilį galima įkrauti, kai energija pigesnė, o kai energijos trūksta ir ji yra brangi, elektromobiliui sumaniai galima panaudoti prieš tai akumuliatoriuje sukauptą elektros energiją. Tai įrodo Estijos pavyzdys. Praėjusiais metais dėl itin aukštos 4000 eurų/MWh elektros energijos kainos trūko 2,14 MWh elektros energijos. Tai reiškia, kad būtų pakakę 195 vidutinės įkrovimo galios elektromobilių trūkstamai elektros energijai grąžinti į tinklą

Nors kai kurie žmonės mano, kad perėjimas prie elektromobilių yra bauginantis įsipareigojimas, svarbu pabrėžti, kokias naujas galimybes tai suteikia. Prieš pradėdami modernizuoti elektros tinklą ir visą infrastruktūrą, žymiai prasmingiau yra efektyviau panaudoti jau turimus pajėgumus.

0 komentarų

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas