Tada ir dabar: kaip keitėsi transporto paslaugos ir ar atspėtumėte, kiek metų degalų kortelei?

Lukas Snarskis

2022-11-18, 07:15 (atnaujinta 2023-12-03, 15:24)

0 komentarų

Į trečiąjį šio amžiaus dešimtmetį įžengęs transporto sektorius išgyvena stambių pokyčių laikotarpį. Perėjimas nuo tradicinių degalų prie įvairių energijos šaltinių didina transporto priemonių įvairovę, o įprastos degalinės virsta energijos perdavimo stotimis. Ryšio technologijų pažanga vis daugiau kasdienio eismo dalyvių sujungia į susietas sistemas – nuo telemetrijos iki naudojimosi mobilumo paslaugomis.

Tada ir dabar: kaip keitėsi transporto paslaugos ir ar atspėtumėte, kiek metų degalų kortelei?

Būtent pastarojo sektoriaus pokyčiai ir transporto parkų valdytojams siūlomų sprendimų plėtra puikiai iliustruoja istorijos vingius ir rodo, kaip vystėsi sunkvežimiai, jų maršrutai bei visa su tuo susijusi ekosistema. Vienos jos dalies proveržis neretai inspiruodavo progresą net gerokai nutolusiose šakose, o vairuotojų poreikius atspindinčių paslaugų plėtra leidžia suprasti, kokiais rūpesčiais atitinkamu laikotarpiu gyveno vežėjai ir kokie sprendimai atvėrė jiems naujas verslo galimybes.

Pavyzdžiui, šiais laikais transporto parkų valdytojai ir vairuotojai puikiai žino, kas yra degalų ir paslaugų kortelės. Nemaža jų dalis jau įgavo naują pavidalą ir pavirto išmaniųjų įrenginių programėlėmis. Tačiau skaičius, atskleidžiantis tikrąjį degalų kortelių amžių, gali nustebinti ne vieną, – jos jau perkopė 50 metų ribą.

Pokyčių liudijimai, žvelgiant į įmonės istoriją

Jau kone 90 metų veikianti pirmaujanti Europos verslo verslui (B2B) platforma mokėjimams ir sprendimams keliuose „DKV Mobility“ per savo istorijos prizmę užfiksavo, kaip vystėsi mobilumo paslaugų sektorius Europoje.

„Mobilumas reiškia nuolatinius pokyčius. Svarbiausia, kad tiek pokyčiai leistų tobulėti ir nuolat siekti vis aukštesnių tikslų. Tai labai gerai iliustruoja mūsų įmonės istorija. Ji atskleidžia, kaip nuo praėjusio amžiaus vidurio iki dabartinių laikų vystėsi visas transporto sektorius: nuo kelių tinklo ar vairuotojų poreikių iki naudojamos technikos ir šiuolaikinėms mobilumo paslaugoms pasitelkiamų moderniausių technologijų“, – sako bendrovės „DKV Euro Service Baltikum“ vadovas Artūras Michejenko.

1934 m. Duisburge įkurta „DKV Mobility“ (originalus pavadinimas „Deutscher Kraftverkehr“) įmonė pirmaisiais savo veiklos dešimtmečiais tiekė kelių transportą Vokietijos nacionaliniam geležinkeliui ir prisidėjo kuriant šalies geležinkelių tinklą. Tuo metu mažai kas galėjo pagalvoti, į kokį milžiną išsivystys ir pati organizacija, ir visas Senojo žemyno transporto sektorius.

Šeštajame dešimtmetyje prasidėjusi įmonės veiklos plėtra suformavo šių dienų transportininkams puikiai žinomų paslaugų užuomazgas. Štai 1951-aisiais ilgųjų nuotolių sunkvežimių vairuotojams gyvenimas gerokai palengvėjo, kai buvo įkurtas pirmasis „DKV Mobility“ hostelių tinklas.

Žinoma, viena opiausių problemų tuo metu buvo degalinių paieška ir atsiskaitymo būdai – vežiotis kalno grynųjų pinigų niekas nenorėjo. Tuomet pasirodė pirmasis „DKV Mobility“ degalinių atlasas, kuriame buvo pažymėtos 26 degalų pardavimo vietos. Atlasą turėję vairuotojai galėjo planuoti sustoti vienoje iš jų. Čia buvo galima atsiskaityti vadinamaisiais „bakų čekiais“ – šiuolaikinių degalų ir paslaugų kortelių pirmtakais.

Laikmečių skirtumus geriausiai atspindi statistika – praėjus septyniems dešimtmečiams, šia paslauga galima naudotis jau apie 67 tūkst. degalinių bei apie 310 tūkst. viešai ir pusiau viešai prieinamų elektros energijos įkrovimo taškų, kuriuos apima „DKV Mobility“ tinklas. Būtent prekyba degalais šeštajame dešimtmetyje tapo pagrindiniu postūmiu plėstis, taip pat – ir į kitas šalis.

Pirmosios kortelės Europoje

Svarbus įvykis įmonės istorijoje buvo 1966 metais pristatyta DKV degalų kortelė, kuri leido atsiskaityti be grynųjų pinigų daugybėje skirtingų tiekėjų degalinių. Pirmą kartą krovinių gabenimo bendrovės galėjo tiksliai apsiskaičiuoti savo parkų degalų sąnaudas. Kas dvi savaites jos gaudavo detalią sąskaitą, kurioje galėjo matyti kiekvieno vilkiko degalų papildymo detales.

1970-aisiais ant šios kortelės atsiradusi magnetinė juostelė leido rankinę apskaitą pakeisti elektronine, o „DKV Mobility“ paslaugos buvo pasiekiamos jau 1 500 degalinių bei 70 sunkvežimių stovėjimo aikštelių 17 Europos šalių. Įmonė gaudavo daugybę informacijos apie vežėjų poreikius, tad aštuntajame dešimtmetyje ji ėmė plėsti susijusių paslaugų asortimentą.

1980-aisiais priimta naujovė – kartu su sąskaitomis pervežimo įmonės ėmė gauti biuletenį, kuriame buvo pateikta informacija, kaip susigrąžinti pridėtinės vertės mokestį kiekvienoje iš joms aktualių šalių. 1995-ieji buvo tie metai, kai „DKV Mobility“ pasiūlė galimybę susimokėti kelių rinkliavas visoje Europoje.

Bekontakčių rinkliavų rinkimas buvo viena svarbiausių dabartinio amžiaus naujovių. Ji įsigaliojo 2004 metais, o 2007-aisiais pristatytas kelių rinkliavos apskaitos borto įrenginys „DKV Box“, kurio dabartinis funkcionalumas leidžia vilkikams judėti be sustojimų mokesčiams mokėti daugybėje Europos valstybių – visa reikalinga informacija nuskaitoma nuotoliniu būdu ir atsiunčiama į įmonių kompiuterius.

„Naujosios technologijos leidžia vis labiau atliepti šių dienų poreikius. Mes nuolat tobuliname skaitmenines paslaugas ir tvarumo sprendimus, skirtus transporto įmonėms ir transporto parkų operatoriams“, – pažymi A. Michejenko.

Duomenų galia

Būtent ryšio technologijų proveržis ir informacijos apdorojimo įrenginių tobulinimas tapo svarbiausiais mobilumo paslaugų bendrovių veiklos katalizatoriais. Dar niekuomet istorijoje vertingų duomenų nebuvo tiek daug, kiek jų galima surinkti dabar, – nuo transporto priemonių telemetrijos iki kasdienių pokyčių degalinėse bet kuriame Europos kampelyje.

Šios informacijos apdorojimas leidžia sukurti daugiau veiksmingų paslaugų: pavyzdžiui, realiuoju laiku veikiančius maršrutų planavimo įrankius, skaidrias apskaitos sistemas, nuotolinį paslaugų valdymą internete. Vairuotojai ar parkų operatoriai vis daugiau paslaugų gali valdyti išmaniųjų įrenginių programėlėse.

Mobilumo duomenų įdarbinimas atvėrė kelią kitai itin svarbiai naujovei. Transporto valdytojams sukurta galimybė sklandžiai integruotis į savo klientų tvarumo grandines, tiksliai apskaičiuojant CO2 pėdsaką. Štai vien „DKV Mobility“ užsibrėžusi iki 2030 metų padėti klientams iki 30 proc. sumažinti jų automobilių parkų keliuose išmetamo anglies dvideginio kiekius.

„Mūsų tikslas – sudaryti sąlygas Europos vairuotojams ir transporto parko valdytojams efektyviai valdyti savo veiklą, skiriant reikiamą dėmesį ir mobilumo tvarumui. Visa tai leidžia mažinti CO2 išlakas kiekviename žingsnyje“, – komentuoja A. Michejenko.

Transporto parkams pereiti prie mažiau taršių jėgos pavarų prireiks laiko, tad dauguma vežėjų šį dešimtmetį vis dar neįstengs efektyviai veikti be vidaus degimo variklių. Šiuo atveju jiems padėti gali dar viena skaitmeninė modernaus mobilumo naujovė – anglies dioksido kompensavimas (angl. CO2 offset).

Tai yra globaliu mastu pripažintas būdas prisiimti atsakomybę už išmetamų anglies junginių kiekį. Papildomą mokestį mobilumo paslaugų teikėjams mokančios įmonės gali gauti tikslias CO2 išmetimo ataskaitas, rodančias suvartojamų degalų kiekį, ir užsitikrinti anglies dioksido kompensavimą.

0 komentarų

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas