Prisijunkite
Prisijunkite
Įpusėjus liepai, tūkstančiai abiturientų Lietuvoje stovi ties svarbiu gyvenimo pasirinkimu – kokią studijų kryptį rinktis? Nemažos dalies akys krypsta į informacinių technologijų (IT) studijas, ne vienerius metus laikomas vienomis perspektyviausių.
Visgi šią sritį smarkiai keičia dirbtinio intelekto (DI) proveržis. Ramūno Bagdono, „Telia“ žmonių ir kultūros vadovo, teigimu, IT srityje pokyčiai ypač greiti.
„Stebime, kad DI technologijos sparčiai keičia kai kurių IT profesijų turinį. Tai ypač matoma srityse, kuriose yra daug pasikartojančių, techninių užduočių. Kartu atsiveria ir naujos galimybės: auga poreikis sistemų architektams, saugumo specialistams, duomenų analitikams“, – sako R. Bagdonas.
IT srityje diplomas nebėra garantas
IT srities aukštojo mokslo diplomas iki šiol laikytas absolventų darbo gavimo garantu. Tačiau dirbtinis intelektas IT sektorių transformuoja itin greitai. Naujausios 2025 m. „PwC“ pasaulinės ataskaitos „AI Jobs Barometer” duomenimis – net 66 proc. sparčiau nei tų sričių, kuriose DI taikomas rečiau.
Paprasti rutininiai IT darbai, pavyzdžiui, testavimas, dokumentavimas ar bazinis programavimas dabar vis dažniau automatizuojami. Todėl darbdaviai vis dažniau ieško labiau patyrusių kandidatų.
„Didžiosios pasaulinės technologijų įmonės keičia savo samdymo prioritetus. Pastaruoju metu net 25 proc. sumažėjo pradedančiųjų IT specialistų įdarbinimas ir panašiu mastu išaugo patyrusių, aukštesnės kvalifikacijos specialistų paklausa. Vis dažniau ieškoma žmonių, galinčių spręsti sudėtingas ir kūrybines užduotis. Pavyzdžiui, kibernetinio saugumo, mašininio mokymosi ar sistemų architektūros srityse“, – sako R. Bagdonas, remdamasis Tech.co duomenimis.
Universitetinis diplomas – tik pradžia
Tokioje besikeičiančioje IT srityje universitetinis išsilavinimas yra gera pradžia, grįsta tvirtomis žiniomis. Tačiau profesinis augimas nebeįmanomas be tolimesnio mokymosi ir praktikos.
Anot R. Bagdono, būtent todėl „Telia“ IT specialistams yra nuolat siūlomi mokymai, mentorystės programos, inovacijų laboratorijos. Visi šie sprendimai padeda darbuotojams augti profesine prasme, labiau pasitikėti savimi ir pasitikti pokyčius, kurie yra neišvengiama IT srities kasdienybė.
„Pastebime ir tai, jog ką tik studijas baigę IT specialistai DI sprendimams yra kur kas imlesni nei jau patirties turintys ir seniai šioje srityje dirbantys žmonės. Tai jiems kuria didesnes galimybes įsidarbinti su DI susijusiose srityse“, – absolventų tobulėjimo ypatybes pabrėžia „Telia“ atstovas.
Minkštieji įgūdžiai taps svarbesni
Eksperto teigimu, renkantis IT studijas, verta atkreipti dėmesį, ar programa apima pažangias temas, tokias kaip mašininis mokymasis, duomenų analizė, kibernetinis saugumas ar debesijos sprendimai.
Taip pat svarbu, ar studijų metu siūloma galimybė dirbti su realiais projektais per praktikas, partnerystes su verslu ar dalyvaujant „hackathonuose“. Studijų kokybę ir įsidarbinimo galimybes dažnai lemia ir universiteto ryšiai su technologijų įmonėmis.
„Verta rinktis programas, kurios padeda ugdyti ir techninius, ir minkštuosius įgūdžius. Kūrybiškumas, gebėjimas bendrauti, kritinis ir strateginis mąstymas ir toliau liks žmogiškos stiprybės, nepaisant DI pažangos“, – teigia „Telia“ atstovas.
R. Bagdono teigimu, daugelis IT profesijų ateityje bus tarpdisciplininės – sujungs technologijas su verslu, dizainu, netgi psichologija. „Todėl rekomenduojame rinktis tai, kas lavina platų gebėjimų spektrą ir leidžia augti keičiantis technologijoms“, – primena „Telia“ žmonių ir kultūros vadovas.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti