Tiesa apie džiovykles: ar jos tikrai „rija“ elektrą ir tuština sąskaitas, ar viskas – tik išpūstas mitas?

Lina Snarskienė , 2025-04-13, 17:54
0
Tiesa apie džiovykles: ar jos tikrai „rija“ elektrą ir tuština sąskaitas, ar viskas – tik išpūstas mitas?

Džiovyklių tema dažnai apauga gandais: vieni sako, kad jos patogios kaip stebuklas, kiti burba, kad po kelių mėnesių elektros sąskaita išauga tiek, jog net skalbiniai pradeda prakaituoti. Tačiau kaip yra iš tiesų?

Ar verta ja naudotis? Ir kaip tai daryti protingai, kad po kiekvieno džiovinimo netuštėtų sąskaitos? Tikrai ne viena šeima, įsigijusi džiovyklę, greitai pripranta, ypač žiemą ar rudenį, kai pakabinti skalbinius balkone prilygsta iššūkiui. 

Drabužiai šilti, minkšti, greitai paruošiami spintai. Tačiau šalia viso to atsiranda ir šis tas kito – padidėjęs elektros suvartojimas. Ir čia verta pasigilinti, kur baigiasi mitas ir prasideda realūs skaičiai.

Ar džiovyklė tikrai „ryja“ tiek elektros, kiek kalbama?

Tai priklauso nuo kelių dalykų: kokio modelio džiovyklė, kiek ją naudoji ir ar renkamasi protingai. Modernios šilumos siurblio technologiją turinčios džiovyklės sunaudoja vidutiniškai apie 1,5–2,5 kWh vienam džiovinimo ciklui. Senesni arba ventiliaciniai modeliai – gerokai daugiau.

Jei džiovyklę naudoji 3 kartus per savaitę, o elektros kaina siekia apie 0,25 euro už kWh – vidutiniškai per mėnesį gali susidaryti papildomi 4–8 Eur. Taip, tai jau pinigai, bet tikrai ne tokie, kurie išverčia iš kojų.

Kaip džiovinti efektyviai, kad neištuštinti piniginės?

Pirma, nesprausk į džiovyklę visko iš eilės. Kuo daugiau vandens skalbiniuose, tuo daugiau energijos reikės jiems išdžiovinti. Todėl visada naudok papildomą gręžimą skalbyklėje. Dvigubas gręžimas ir mažiau laiko džiovyklėje, mažesnės sąnaudos.

Antra, pilna džiovyklė veikia efektyviau nei pustuštė. Tad jei turi kelis skalbinius, geriau luktelėti ir džiovinti viską kartu. Mažas kiekis naudoja beveik tiek pat energijos kaip ir pilnas.

Trečia,naudok džiovinimo jutiklio režimus, jei tavo modelis tai leidžia. Jie sustabdo ciklą, kai drabužiai jau sausi, o ne tada, kai baigiasi laikas. Tai viena iš svarbiausių funkcijų, kurios tikrai padeda sutaupyti.

Ketvirta, jei drabužiai iš natūralių medžiagų (vilna, linas), apsvarstyk galimybę juos džiovinti natūraliai. Nereikia visko mesti į džiovyklę tik dėl įpročio.

O gal be džiovyklės visai apsieiti?

Aišku, galima. Džiovyklė nėra būtinybė, bet ji suteikia komforto. Dėl jos nereikia kabinti skalbinių ant radiatorių ar kovoti su drėgme bute. Ypač naudingas sprendimas mažoms erdvėms arba šeimoms su vaikais, kai skalbinių ištisos kalvos.

Bet jei turi pakankamai vietos, laiką ir nori sumažinti išlaidas – natūralus džiovinimas tebėra geras pasirinkimas. Tik nepamiršk: kai džiovini namie, svarbu vėdinti patalpas, nes drėgmė gali kauptis ir pradėti kenkti sienoms ar baldams.

Džiovyklė nėra elektros vagis, jei naudojama su protu. Juk svarbiausia ne pats įrenginys, o įpročiai. Kaip ir su kava, kurią galima gerti su penkiais cukraus šaukšteliais ir stebėtis, kodėl auga svoris. Tad jei džiovini dažnai, naudok visas išmanias funkcijas, gręžk skalbinius kiek tik gali, o kai kada tiesiog leisk jiems pakvėpuoti ore. Tai ne tik piniginė padėkos, bet ir drabužiai atrodys geriau.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas