Prisijunkite
Prisijunkite
Nors dažnam gyventojui laikinas nedarbingumas reiškia ne tik poilsį nuo darbo, bet ir finansinę paramą, paaiškėjo, kad tūkstančiai žmonių šios teisės paprasčiausiai nepasinaudojo. Ligų sezonui įsibėgėjus, „Sodra“ suskaičiavo, kad apie 30 tūkstančių gyventojų vis dar nėra pateikę prašymo dėl ligos išmokos, nors jiems buvo išduoti nedarbingumo pažymėjimai.
Kodėl žmonės delsia? Vieni mano, kad sistema veikia automatiškai, kiti tiesiog pamiršta arba nesusigaudo, ką daryti. Dar blogiau – kai kuriems tokia klaida gali kainuoti šimtus eurų. Šių metų pradžioje neišmokėtų ligos išmokų suma siekė beveik 4 milijonus eurų – tai pinigai, kurie vis dar laukia savo gavėjų, jei tik šie suspės laiku pateikti prašymą.
Svarbiausias terminas – 12 mėnesių nuo nedarbingumo pabaigos. Jei per šį laikotarpį žmogus nepateikia prašymo, teisė į išmoką gali būti prarasta. Todėl „Sodra“ primena, kad pateikus prašymą vieną kartą, jis galios visiems būsimiems atvejams, tad vėliau tuo rūpintis nebereikės.
Kam iš viso reikia teikti prašymą?
Nors ligos išmoka priklauso daugeliui susirgusių ar šeimos narius slaugiusių žmonių, išmokos skyrimas vyksta tik pateikus prašymą. Net jei žmogui buvo išduotas nedarbingumo pažymėjimas, be jo kreipimosi dėl išmokos „Sodra“ negali pradėti mokėjimo proceso.
Kartą užpildytas prašymas yra neterminuotas, o tai reiškia, kad ateityje susirgus ar turint nedarbingumą dėl artimųjų slaugos, atskirai kreiptis nebereikės. Tačiau svarbu tai padaryti pirmą kartą – kuo greičiau, jei to dar nepadarėte.
Pavyzdžiui, jei nedarbingumas buvo suteiktas 2024 m. gegužę, žmogus turi laiko iki 2025 m. gegužės mėnesio pateikti prašymą. Priešingu atveju, išmoka nebus mokama – net jei visos sąlygos ją gauti yra įvykdytos.
Kur pateikti prašymą ir ką būtina žinoti?
Prašymą dėl ligos išmokos galima pateikti internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros. Ten pat galima matyti, ar sprendimas dėl išmokos jau priimtas, kokia suma paskirta ir kada ji bus pervesta.
Svarbu nurodyti teisingą savo el. pašto adresą, tokiu atveju visą informaciją apie išmokas gausite ne tik sistemoje, bet ir el. paštu. Tai ypač aktualu, jei ligos metu nesinori prisijunginėti prie paskyrų ar tikrinti dokumentų – pranešimai jus pasieks automatiškai.
Tiems, kurie jau kartą yra pateikę prašymą, naujo teikti nereikia – nebent pasikeičia banko sąskaita. Tokiu atveju, reikia paskyroje atnaujinti savo sąskaitos duomenis ir pateikti patikslintą prašymą su žyma „Patikslintas“.
Kas turi teisę į ligos išmoką?
Norint gauti ligos išmoką, reikia turėti bent minimalų socialinio draudimo stažą. Yra dvi galimybės:
Taip pat būtina atitikti ir kitas sąlygas, pavyzdžiui, nedarbingumas turi būti įregistruotas, prašymas pateiktas ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo laikinojo nedarbingumo pabaigos.
Svarbu ir tai, kad pirmas dvi dienas, jeigu jos sutampa su darbo grafiku, išmoką moka darbdavys. „Sodra“ išmokas perima nuo trečios dienos, o slaugant šeimos narį – nuo pirmos dienos.
Kodėl verta suskubti?
Nors išmoka teoriškai priklauso daugeliui, praktikoje ją gauna ne visi – dalis tiesiog neatsimena, kad reikia pateikti prašymą. Šių metų pradžioje susidarė apie 4 milijonų eurų neišmokėtų lėšų. Dalis jų vis dar laukia gavėjų, bet laikrodis tiksi – kai 12 mėnesių terminas praeis, šių pinigų atgauti nebus galimybės.
Todėl „Sodra“ ir ragina visus - pasitikrinkite savo asmeninę paskyrą, ar prašymas jau pateiktas. Tai gali būti vienas paprasčiausių, bet svarbiausių veiksmų, užtikrinančių jūsų finansinį saugumą ligos ar šeimos nario slaugos atveju.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti