Prisijunkite
Prisijunkite
Yra tokių gyvių, kurių sode nesinori matyti net iš tolo. Ne todėl, kad jie dideli ar grėsmingi, bet todėl, kad jie klastingi. Ramiai slepiasi po žeme, o paviršiuje palieka tik sugadintus augalus. Vienas tokių – kurklys, liaudyje dar vadinamas sodų niokotoju.
Jo veikla yra tylus košmaras kiekvienam, kas myli savo daržą. Gal atrodo nekaltai – tarsi pusiau žiogas, pusiau vabalas. Bet kai pradeda rausti žemę, nieko gero nelauk. Kurklys kerta tiesiai į šaknų sistemą, todėl jauni daigai ima vysti.
Augalai lėtėti, o grėbliu pravažiavus per lysvę galima jausti, kaip žemė pažliugusi nes po ja yra visa kurklių tunelių sistema. Bet yra būdas, kaip jį iš ten iškrapštyti. Ir tau nereikės nei brangių chemikalų, nei specialios įrangos. Užteks nueiti į virtuvę ir paimti indų ploviklio.
Kurklys yra tylus, bet labai pavojingas
Nors daugelis apie jį nežino tiek daug kaip apie amarus ar šliužus, kurklys (lot. Gryllotalpa gryllotalpa) – tai vienas pavojingiausių daržo gyventojų. Šis kenkėjas gyvena po žeme, kur rausia horizontalius tunelius ir minta jaunų augalų šaknimis. Ir daro tai ne pavieniui – gali gyventi ištisi šeimos lizdai.
Kurklys labiausiai mėgsta drėgnas vietas – komposto krūvas, žemumas, dirvožemius šalia vandens ar kur žemė nuolat puri. Dažniausiai pasirodo pavasario pabaigoje ir vasarą, bet jų padaryta žala pastebima vėliau, kai augalai ima masiškai silpti be aiškios priežasties.
Kaip suprasti, kad tavo darže apsigyveno kurklys?
Kadangi vabzdys gyvena po žeme, jo veiklą pamatysi netiesiogiai. Pirmieji ženklai yra vystantys daigai vienoje linijoje – tarsi kas būtų „nupjovęs“ šaknis, pūslės ir iškilimai dirvoje, ypač šalia šaknų, plokštesnės ar įsmukusios lysvės vietos, kur žemė tarsi kvėpuoja. Jei pasuki kastuvą ir randi įsiraususį vabzdį su didelėmis letenomis kaip kastuvais, greičiausiai radai jį. Nenusimink, nes dabar jau žinai, ką daryti.
Veiksmingas būdas iš virtuvės: indų ploviklio triukas
Taip, paprasčiausias ploviklis, tas pats, kuriuo plauni lėkštes. Pasirodo, jo kvapas, o ypač jei jis mėtinio ar citrininio kvapo, veikia kurklį kaip stiprus dirgiklis. Jis ima panikuoti ir išeina iš savo tunelio į paviršių, o tu jį gali ramiai sugauti ir išnešti toliau nuo savo sklypo.
Kaip tai padaryti?
Kai jis pasirodo, paimk jį kastuvėliu arba dėžute ir išnešk kuo toliau nuo daržo – bent 300–500 metrų. Jei nori, gali įdėti į sandarią dėžę ir parodyti vaikams, kaip atrodo vienas iš didžiausių mūsų daržų kenkėjų. Kad poveikis būtų stipriausias, šį būdą naudok ryte arba vakare, kai kurkliai aktyviausi.
Taip pat po lietaus ar laistymo, kai žemė minkštesnė ir tirpalas lengviau įsigeria bei pakartotinai po kelių dienų, nes gali būti daugiau nei vienas kenkėjas. Taip pat verta profilaktiškai peržvelgti lysves kas keletą dienų – jei augalai staiga išnyksta be priežasties, tikėtina, kad po žeme kažkas aktyviai darbuojasi.
Ką dar galima padaryti, kad kurklys nebegrįžtų?
Be ploviklio triuko, dar yra keli naudingi patarimai: kurkliams nepatinka stiprūs kvapai – sodink česnakus, serenčius ar medetkas, kurie veikia atgrasančiai. Taip pat giliai perkasus žemę rudens pabaigoje, galima sunaikinti jų lizdus. Naudok feromonines spąstus – jei nori veikti be chemijos ir venk permirkusių lysvių, nes sausiau prižiūrima dirva mažiau vilioja šiuos vabzdžius.
Vienas triukas, kuris gelbėja visą vasarą
Kurklys nėra baisiausias padaras pasaulyje, bet jis gali pridaryti labai daug bėdos per trumpą laiką. Ir kai žinai, kad jį galima išvyti su tuo pačiu buteliuku, kuriuo plauni puodus, viskas atrodo paprasčiau.
Reikia tik nedelsti, kai pamatai ženklus. Nes kuo greičiau reaguoji, tuo mažiau žalos tavo sodas patirs. Ir tada bus galima ramiai atsipūsti, žinant, kad šaknys yra saugios.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti