Prisijunkite
Prisijunkite
Balandžio 30 dieną baigėsi laikinasis terminas, numatytas Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo įstatyme. Iki šios datos visi, turintys įrengtus, bet Žemės gelmių registre neįregistruotus gręžinius, turėjo pateikti prašymus dėl jų įteisinimo.
Kaip nurodoma Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) pranešime, nuo gegužės 1 dienos naujos paraiškos nebepriimamos. Vis dėlto visi dokumentai, pateikti iki balandžio pabaigos, bus išnagrinėti. Tačiau tai gali užtrukti.
Dėl rekordinio paraiškų skaičiaus, šiuo metu dar liko apie 8 tūkstančius neperžiūrėtų prašymų. Asmenys, kurie jau pateikė dokumentus, papildomų veiksmų imtis neturi, tereikia palaukti, kol bus priimtas sprendimas.
Pareigūnai žada tikslinius patikrinimus
Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) informavo, kad pareigūnai tikrins ir galimai neįteisintus gręžinius. Anot jų, gyventojams, kurių sklypuose bus nustatyti tokie atvejai, pirmiausia bus suteikta konsultacija, kaip situaciją ištaisyti.
Taip pat numatytos tikslinės išvykos, per kurias bus tikrinami ne tik nuotekų tvarkymo sprendimai, bet ir vandens gręžiniai.
„AAD pareigūnai vykdys patikrinimus dėl namų ūkiuose susidarančių nuotekų tvarkymo. Tų pačių patikrinimų metu bus vertinama ir tai, ar gręžiniai yra įteisinti“, – teigia departamentas.
Paskutinėmis dienomis – gausybė prašymų
Nuo nelegalių gręžinių registravimo pradžios 2022 metais LGT iš viso gavo apie 13,4 tūkst. prašymų. Didžioji jų dalis pateikta vos per paskutinius mėnesius, nors visas procesas truko trejus metus. Vien tik 2025 metų balandį buvo pateikta beveik 6 tūkstančiai paraiškų, o per visus metus net 8,67 tūkstančio.
Iki šių metų kovo pabaigos buvo įteisinta apie 2,9 tūkst. gręžinių, daugiausia Vilniaus rajone (688), Vilniaus mieste (310), Klaipėdos (150) ir Kauno (148) rajonuose.
Ką daryti praleidus terminą?
Jei iki balandžio 30 dienos paraiška nebuvo pateikta, gręžinio įteisinti jau nebegalima. Pasibaigus trejų metų lengvatiniam laikotarpiui, per kurį nebuvo taikomos ekonominės ar teisinės sankcijos, gyventojas turi gręžinį likviduoti ir sumokėti baudą.
Nebaudžiamo laikotarpio nelikus, už pirmąjį pažeidimą numatyta 14–30 eurų bauda, o pakartotiniai pažeidimai gali kainuoti nuo 140 iki 300 eurų. Jei savininkas atsisakys vykdyti prievolę – gali laukti ir papildomos sankcijos.
Kaip sužinoti, ar tavo gręžinys registruotas?
Ar jūsų gręžinys yra įtrauktas į Žemės gelmių registrą, galima pasitikrinti „Gręžinių žemėlapyje“. Tą padaryti galite paspaudę šią nuorodą – joje reikia sutikti su naudojimosi sąlygomis ir atsidariusiame žemėlapyje surasti savo žemės sklypo adresą.
Jeigu nurodytoje vietoje nematote taško su skaičiais, tai reiškia, kad gręžinys nėra registruotas. Tokiu atveju, jei paraiška nebuvo pateikta laiku, jis laikomas nelegaliu.
Svarbu prisiminti, kad teisėtai naudojamas gręžinys – ne tik gamtosaugos, bet ir jūsų pačių saugumo bei atsakomybės klausimas. Jei abejojate dėl savo situacijos, verta pasikonsultuoti su LGT ar AAD specialistais, kol dar galima spręsti be papildomų pasekmių.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti