Nauja dovanojimo tendencija: vis daugiau lietuvių renkasi investicijas vietoj tradicinių dovanų

Pranešimas spaudai , 2025-05-10, 17:14
0
Nauja dovanojimo tendencija: vis daugiau lietuvių renkasi investicijas vietoj tradicinių dovanų

Atėjus vasarai prasideda ir kvietimų į vestuves bei krikštynas sezonas, o kartu su jais – amžinas klausimas: ką padovanoti? Norintys išvengti standartinio „vokelio“ su grynaisiais pinigais, neretai turi pasukti galvą, kuo nustebinti savo artimuosius ir draugus. „Artea“ banko finansų rinkų departamento vadovė Eglė Džiugytė skatina pagalvoti ir apie investicines dovanas – jos tokios pat vertingos dovanojimo metu, tačiau turi potencialą reikšmingai padidinti savo vertę ateityje.

Anot „Artea“ Finansų rinkų departamento vadovės E. Džiugytės, su investavimu susijusių dovanų dovanojimo tendencija, nors ir nėra tokia ryški kaip Vakarų šalyse, Lietuvoje tampa labiau pastebima. Ją lemia augantis gyventojų finansinis raštingumas ir geresnis pinigų įdarbinimo svarbos bei prasmės supratimas.

„Tokios dovanos kaip įmonių akcijos ar valstybių obligacijos, vertybinių popierių biržose kotiruojamų fondų (ETF) vienetai ar kitoks investicinis turtas kuria pridėtinę vertę ‒ilgalaikėje perspektyvoje iš jų gaunama nauda gali didėti. Tradicinės fizinės dovanos priešingai ‒ dažnai greitai pasimiršta ar praranda aktualumą, neretai net ir visai nėra panaudojamos. Investicinės dovanos taip pat gali turėti ir simbolinę prasmę. Pavyzdžiui, jaunavedžiams vestuvių proga padovanotos investicinės priemonės gali simbolizuoti jų bendro gyvenimo pradžią“, ‒ sako E. Džiugytė.

E. Džiugytės teigimu, krikšto proga investicines dovanas galima dovanoti ir su tam tikru konkrečiu tikslu ‒ pavyzdžiui, padėti sukaupti lėšų pirmajam vaiko būstui ar mokslams. Tai vėliau gali tapti paskata vaikams labiau domėtis finansų pasauliu bei ugdyti savo finansinį raštingumą.  

Tinkamą investavimo dovaną galima rasti kiekvienam  

Pasak ekspertės, priklausomai nuo gavėjo amžiaus, investicinės dovanos gali įgyti skirtingas išraiškas. Jos taip pat priklauso ir nuo dovanojimo siekių bei konkrečiam gavėjui aktualių finansinių tikslų.

„Jaunesniems vaikams tėvai gali atidaryti papildomą sąskaitą savo vardu ir joje sukurti atžalai skirtą investicinį portfelį. Paauglio finansinio savarankiškumo jausmui didesnį efektą turbūt turės asmeninė sąskaita su padovanotomis įmonių akcijomis, obligacijomis, ETF fondų vienetais ar Vyriausybės skolos popieriais. Jau suaugusiems ir investavime patirties turintiems artimiesiems visuomet galima dovanoti įvairaus finansinio turto vienetus“, ‒ teigia E. Džiugytė.

Anot E. Džiugytės, dar daugiau galimybių dovanoti investicines dovanas atvėrė nuo šių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojusi investicinė sąskaita. Tokia į ilgalaikius finansinius tikslus orientuota sąskaita supaprastina investavimo ir iš investicijų gautų pajamų deklaravimo procesą, todėl gali paskatinti dar daugiau gyventojų pradėti savo investavimo kelionę, o tuo pačiu ‒ dažniau dovanoti ir gauti su ja susijusias dovanas.  

Investicinės dovanos gali būti ir materialios

Be abejo, turbūt būna progų, kai dovanoti nematerialius vertybinius popierius gali būti kiek nepatogu. Jei norisi įteikti ką nors apčiuopiamo, tačiau turinčio išliekamąją ir investicinę vertę, anot E. Džiugytės, geru sprendimu gali tapti aukso ar sidabro monetos.  

„Jos puikiai tinka tokioms progoms kaip vestuvės ar jubiliejai. Tauriųjų metalų moneta estetiškoje dėžutėje gali tapti tiek simbolinę ar emocinę prasmę turinčia, tiek gavėjo finansiniams tikslams pasitarnaujančia dovana. Kita alternatyva ‒ meno kūriniai. Tačiau dovanojant juos reikalingas bent šioks toks meno srities išmanymas. Be to, gali būti sudėtinga pataikyti į individualų gavėjo skonį“, ‒ pažymi E. Džiugytė.

Galiausiai, anot „Artea“ banko atstovės, kiekvieno asmens finansinei gerovei ir laisvei gali pasitarnauti edukacinės knygos apie investavimą ar specialūs su tuo susiję mokymai bei kursai. Dėl to tai taip pat gali būti išties vertinga dovana ‒ ypač draugams ir artimiesiems, kurie nori, tačiau vis nesiryžta, pradėti įdarbinti savo santaupas.

Skatina rūpintis savo finansine gerove

Anot ekspertės, vienas iš finansinių dovanų privalumų yra tas, kad jas galima dovanoti turint įvairaus dydžio biudžetą. Prasmingą ir finansinės naudos suteikti galinčią investicinę dovaną įmanoma padovanoti, kad ir už 20-30 eurų. Svarbesnėmis progomis investicijoms gali būti skiriamos reikšmingesnės sumos. Tai priklauso nuo paties dovanojančiojo norų ir galimybių. Svarbu tai, kad investicinės priemonės gali uždirbti daugiau, nei joms išleista.

„Dar vienas privalumas ‒ vertybinių popierių neįmanoma pamesti ar fiziškai prarasti. Tačiau svarbiausia, kad dovanojant juos galima prisidėti prie artimųjų ar draugų finansinės gerovės ir paskatinti juos labiau rūpintis užtikrinta savo ateitimi. Iš esmės egzistuoja du požiūriai į pinigus ‒ pirmasis orientuotas į taupymą, o antrasis į galimybes uždirbti. Būtent pastarasis leidžia geriau pasirūpinti savo finansų tvarumu. Investicinės dovanos prisideda prie šio požiūrio skatinimo“, ‒ sako E. Džiugytė.

Dėl to, anot ekspertės, vietoje grynųjų ar naujų daiktų paieškų išties verta apsvarstyti investicinių dovanų galimybę. Tai gali padėti vaikams ar kitiems artimiesiems pasikloti tvirtesnį finansinį pagrindą ateičiai. 

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas