Prisijunkite
Prisijunkite
Lietuvoje ir toliau įgyvendinama Energetikos ministerijos inicijuota programa, skirta daugiabučiuose pastatuose pakeisti suskystintų naftos dujų (SND) balionus saugesniais ir modernesniais energijos šaltiniais.
Ši priemonė, kurios tikslas yra ne tik patogesnė, bet ir saugesnė buitis gyventojams, tęsiasi: paskelbtas naujas kvietimas, kuriam skirta 700 tūkstančių eurų. Pagal naujausius Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenis, šiuo metu Lietuvoje vis dar registruoti 395 daugiabučiai, kuriuose maisto gamybai naudojami SND balionai.
Tai potencialūs kandidatai pasinaudoti šia parama. Energetikos ministerija pabrėžia, kad šie balionai yra ne tik atgyvenę ir ekonomiškai neefektyvūs, bet ir keliantys rimtą grėsmę saugumui, ypač gyvenant daugiabutyje.
Kaip teigia energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis, ministerija deda visas pastangas, kad kuo daugiau namų būtų atnaujinti. Jo teigimu, SND balionai daugiabučiuose kelia grėsmę ne tik juos naudojantiems gyventojams, bet ir visam namui.
Todėl gyventojai raginami kuo greičiau tartis su kaimynais ir keisti šią pasenusią sistemą į modernesnį sprendimą – elektrines ar dujines virykles.
Kiek ir kam skiriama parama?
Kiekvienas daugiabučio butas gali gauti iki 726 eurų vertės valstybės paramą. Šie pinigai skiriami ne tik viryklės įsigijimui, bet ir visam reikalingam infrastruktūros pritaikymui. Į šią sumą įeina darbai, reikalingi pertvarkyti namo bendro naudojimo patalpas ir laiptines, taip pat atnaujinti butų elektros instaliaciją ar dujų sistemą.
Likusi dalis gali būti panaudota tiesiogiai viryklei įsigyti, nesvarbu, ar tai būtų elektrinė, ar dujinė alternatyva. Svarbu pažymėti, kad tam, jog namas galėtų gauti paramą, būtinas visų gyventojų sprendimas – reikia pasirinkti vieną iš dviejų galimų alternatyvų: elektrą arba centralizuotai tiekiamas gamtines dujas.
Tik po to įgaliotas asmuo gali pradėti paramos įgyvendinimo procesą, o tai reiškia atsiskaitymų pateikimą, dokumentacijos pristatymą ir visų formalumų įvykdymą. Šį procesą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), o galutinė dokumentų pateikimo data – šių metų lapkričio 17-oji.
Kokie rezultatai jau pasiekti?
Praėjusiais metais ši parama sulaukė ypač didelio dėmesio – buvo gautos net 432 paraiškos, kurių bendra vertė siekė apie 2,6 milijono eurų. Iš jų net 141 daugiabutyje gyventojai jau pakeitė SND balionus į saugesnius sprendimus – elektrines virykles arba prijungė butus prie dujų tinklų.
Aktyviausiai šioje programoje dalyvavo Šilutės, Mažeikių, Kauno rajonų bei Klaipėdos miesto gyventojai. Nuo 2020 metų iki dabar Energetikos ministerija šiai programai jau skyrė beveik 31 milijoną eurų.
Per šį laikotarpį iš maždaug 2000 daugiabučių visoje šalyje, 1600 jau atsisakė SND balionų, o tai rodo, kad daugiau kaip 32 tūkstančiai balionų buvo pakeisti moderniomis ir saugiomis alternatyvomis.
Kur jau nebeliko balionų ir kas dar laukia?
Kai kurios savivaldybės jau pasiekė visišką perėjimą – SND balionų daugiabučiuose neliko Joniškyje, Kelmėje, Elektrėnuose, Jonavoje, Kazlų Rūdoje, Molėtuose ir Pakruojo rajone. Tačiau kitose Lietuvos vietovėse vis dar yra daugiabučių, kuriuose naudojami pavojingi SND balionai.
Ministerija primena, kad visą informaciją apie tai, kuriuose savivaldybėse dar liko tokie namai ir kokie projektai jau įgyvendinti, galima rasti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos svetainėje – www.vert.lt.
Energetikos ministerija ragina gyventojus nelaukti paskutinės minutės, kvietimas galioja iki lapkričio vidurio, tačiau parama skiriama iš riboto fondo. Tai yra galimybė vienu metu pasirūpinti tiek savo, tiek kaimynų saugumu, padidinti būsto vertę ir gyventi patogiau, be kasdienių nepatogumų ar rizikų, kurias kelia pasenusi technologija.
Jei kyla klausimų dėl dalyvavimo, dokumentų pateikimo ar techninių sprendimų, gyventojai kviečiami kreiptis į savo savivaldybes ar APVA specialistus. Dabar yra pats tinkamiausias metas pasinaudoti valstybės parama ir priimti sprendimą, kurio nauda bus jaučiama ilgus metus.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti