Pirmieji šių metų daržo priešai jau čia: jūsų daržą jau puola šie parazitai, kurių laiku nepastebi daugelis

Lina Snarskienė , 2025-04-23, 17:54
0
Pirmieji šių metų daržo priešai jau čia: jūsų daržą jau puola šie parazitai, kurių laiku nepastebi daugelis

Jeigu vieną rytą pastebėjai, kad salotos lapai skylėti, o kopūstai suglamžyti lyg kažkas juos būtų ant jų miegojęs – tai reali problema. Sodo kenkėjai Lietuvoje gali padaryti žalos ne per savaitę ar mėnesį, o per vieną naktį. Kartais užtenka kelių valandų be dėmesio, kad darže prasidėtų tikra katastrofa. Daugelis daržo augintojų šias grėsmes supranta tik tada, kai jau per vėlu.

Kenkėjai atsiranda ne tik karštuoju metu. Kai kurie jų aktyvūs jau pavasarį, vos tik orai atšyla, kiti – šliaužioja naktimis net tada, kai tu ramiai geri arbatą. Jie dažnai slepiasi po lapais, tarp žemių ar stiebų, todėl pastebimi tik tada, kai padaryta žala jau akivaizdi. Būtent todėl žinojimas, kas jie tokie ir kaip elgtis, gali išgelbėti visą tavo derlių.

Šiuo metu Lietuvoje dažniausiai pasitaiko keletas ypač aktyvių ir žalingų kenkėjų, kuriuos būtina pažinti. Jie skirtingi: vieni skraido, kiti šliaužia, kai kurie matomi plika akimi, kiti – tik palieka pėdsakus. Todėl svarbu ne tik reaguoti, bet ir prevenciškai pasiruošti, kad tavo daržas liktų sveikas.

Kolorado vabalas

Tai vienas žinomiausių kenkėjų, kuris puola bulves, baklažanus ir pomidorus. Jo lervos maitinasi augalų lapais, palikdamos tik gyslas. Vabalai deda kiaušinėlius lapų apatinėje pusėje. Pagrindinis būdas kovoti – nuolat apžiūrėti lapus, rankiniu būdu naikinti kiaušinėlius ir lervas, naudoti biologinius preparatus, o jei reikia – registruotus insekticidus.

Kopūstinis baltukas

Šis drugelis atrodo nekaltai, bet jo lervos sunaikina kopūstus, kalafiorus ir brokolius. Jis deda kiaušinėlius ant lapų, o išsiritusios vikšrai labai greitai pradeda maitintis. Reikia nuolat stebėti lapus, ypač apatinę pusę, bei naudoti mechanines apsaugas – plonus audinius, dengiančius augalus. Taip pat tinka biologinės priemonės, paremtos bakterijų veikimu.

Sraigės ir šliužai

Tai vieni iš labiausiai nuvertinamų kenkėjų, kurie ypač aktyvūs drėgnu oru ir naktį. Jie minta lapais, palikdami gleives ir skylutes. Efektyviausia apsauga – surinkimas rankomis, barjerai aplink lysves (pavyzdžiui, smėlis, pelenai ar kavos tirščiai), taip pat specialūs jaukai, skirti šliužų populiacijos mažinimui.

Amarai

Maži, bet labai greitai besidauginantys vabzdžiai, kurie siurbia augalų sultis, silpnina stiebus ir gali pernešti virusines ligas. Dažnai pasirodo ant vaismedžių, rožių, pupų. Naudinga naudoti natūralius priešus – boružes, taip pat galima purkšti augalus dilgėlių ar česnakų nuoviru. Jei užkrėtimas didelis – būtina naudoti biologinius arba cheminius purškalus.

Morkinė musė

Tai kenkėjas, kurio lervos pažeidžia morkas, petražoles, pastarnokus iš vidaus. Nors augalas iš viršaus gali atrodyti sveikas, šaknis viduje būna išgraužta. Prevencijai naudinga sėti morkas ir kitas daržoves vėliau, vengti sėjimo toje pačioje vietoje kasmet, naudoti priedangą. Taip pat padeda mišri sėja su svogūnais, kurie atbaido šias muses.

Svogūninė musė

Pažeidžia svogūnus, česnakus ar porus dar jų augimo pradžioje. Lervos iš vidaus ardo svogūno galvutes, kurios ima pūti. Svarbu nenaudoti pernykščių svogūnėlių, sėti kuo anksčiau, dirvą dezinfekuoti pelenais ar kalio permanganato tirpalu, o užkrėstus svogūnus – išrauti ir sunaikinti.

Ankštarinis gumbauodis

Tai mažas vabzdys, kurio lervos naikina kopūstų šaknis, augalas ima vysti, o šaknys tampa minkštos ir pūvančios. Norint apsaugoti – naudinga daigus persodinti su šaknų apgaubimu, naudoti natūralius repelentus, pavyzdžiui, karčiųjų žolelių tirpalus, ir vengti pertręšimo azotu, kuris traukia šiuos vabzdžius.

Paprastasis kurklys

Tai stambus, rudos spalvos vabzdys, kuris gyvena dirvoje ir pažeidžia augalų šaknis. Kurklys rausia požeminius tunelius, graužia sėklas, daigus ir šaknų sistemą. Dažniausiai pažeidžiami jauni augalai – daržovės, bulvės, gėlės. Kovai su šiuo kenkėju naudojamos specialūs spąstai, taip pat padeda dirvos purenimas ir vandens spąstai, į kuriuos vabzdžiai sukrenta per naktį.

Prevencija – tai ne panika, o kasdienybė

Svarbiausia yra reguliariai stebėti savo augalus. Vien vizualinis patikrinimas gali padėti pastebėti užuomazgas dar prieš žalos atsiradimą. Naudok kaimyninius augalus, kurie atbaido kenkėjus, stiprink augalų imunitetą natūraliomis trąšomis, palaikyk tinkamą drėgmę, bet venk užmirkimo.

Kenkėjai dažniausiai puola silpnus, neprižiūrėtus ar jau pažeistus augalus. Jei tavo sodas gyvena be dėmesio, jis tampa puikiu prieglobsčiu tiems, kurie dirba greitai, tyliai ir efektyviai. Ir kai tu miegi – jie jau pietauja.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas