Rizikuojate gauti 600 eurų baudą: savo kiemo žole būtina pasirūpinti jau dabar, nes vėliau teks gailėtis

Lina Snarskienė , 2025-05-02, 19:55 (atnaujinta 2025-05-03, 06:42)
0
Rizikuojate gauti 600 eurų baudą: savo kiemo žole būtina pasirūpinti jau dabar, nes vėliau teks gailėtis

Atėjo tas metų laikas, kai žolė ima stiebtis greičiau nei spėji sureaguoti. Pirmą savaitę dar smagu, antrą jau pradeda erzinti, trečią imi žvilgčioti į kaimynus, o ketvirtą gali ir sulaukti nemalonių pasekmių. Lietuvoje už neprižiūrėtą žolę tikrai galima gauti administracinę nuobaudą, ypač jei gyveni miesto teritorijoje arba šalia pagrindinių kelių. 

Tokiu atveju žoliapjovė tampa ne tik ūkio pagalbininku, bet ir būtinu vasaros sąjungininku. Ne vienas žmogus įsivaizduoja, kad baudos už žolę tik simbolinės, bet realybė kiek nemalonesnė. Savivaldybės vis griežtina taisykles, o baudos gali siekti nuo 30 iki net 600 eurų, priklausomai nuo vietos ir situacijos. 

Ypač atidžiai stebimos apleistos sodybos, miestelių centrai ir naujos gyvenvietės. Tad jei tavo kieme pieva iki kelių, gali tekti aiškintis. Gerai prižiūrėta veja nėra tik estetikos reikalas, tai ir teisės, ir ramybės garantas. Todėl klausimas kyla labai žemiškas: kokią žoliapjovę rinktis šiandien, kai jų tiek, kad nuo pasirinkimo galima susisukti galva.

Žoliapjovės šiandien: nuo klasikos iki robotų

Miesto savivaldybės ir seniūnijos kasmet gauna vis daugiau skundų dėl aukštos žolės – dažniausiai iš kaimynų. Tačiau baudos dažnai išrašomos ne iš piktos valios, o kai kiemas tikrai jau primena džiungles. O ir žolės pjovimas jau nebe tas sunkus darbas, koks būdavo prieš 10 ar 20 metų. 

Technika pasikeitė, o pasirinkimas leidžia rasti variantą beveik bet kokiam kiemui ar biudžetui. Tai, kas anksčiau buvo garsiai dundantys benzininiai monstrai, šiandien gali būti tylūs, kompaktiški ir išmanūs įrenginiai, kurie net patys susiplanuoja maršrutą. Bet ar visiems reikia to paties? Tikrai ne.

Ir čia prasideda pagrindinis klausimas: kokia žoliapjovė reikalinga būtent tavo kiemui? Pirmiausia reikia suprasti, kad žoliapjovės šiandien skirstomos į kelias pagrindines grupes: benzininės, elektrinės (laidinės), akumuliatorinės ir robotai-žoliapjovės. Kiekviena jų turi savų privalumų, trūkumų ir labai aiškias paskirtis.

Benzininės žoliapjovės – senoji klasika, kai reikia galios

Jei tavo sklypas didelis, jei žolė auga ne tik greitai, bet ir tankiai, jei aplink nėra elektros lizdo – benzininė žoliapjovė vis dar yra karalienė. Ji galinga, gali pjauti ilgą, šlapią, net apleistą žolę, veikia be pertraukų ir tinka net nelygiam reljefui.

Tačiau ji reikalauja priežiūros: reikia keisti alyvą, pripilti benzino, retkarčiais valyti oro filtrą. Ir ji triukšminga, sunkesnė, o darbo metu skleidžia išmetamąsias dujas. Todėl mieste ar gyvenvietėje ne visada pats patogiausias sprendimas.

Elektrinės žoliapjovės – tyliai, bet su laidu

Jei turi nedidelį sklypą ir nenori sukti galvos dėl degalų – laidinė elektrinė žoliapjovė gali būti patogus pasirinkimas. Ji lengva, pigi, tyliai veikianti ir beveik nereikalaujanti priežiūros. Įjungei ir pjauni. Idealu miestui, kiemui iki 5 arų.

Problema, žinoma, laidas. Jį nuolat tenka tampyti, saugoti, kad neperpjautum, ir jis riboja tavo judėjimą. Tad jei turi daug kliūčių (medžių, kampų, tvorų), šis variantas gali pradėti erzinti.

Akumuliatorinės žoliapjovės – naujasis populiarumo bumas

Pastaraisiais metais itin išpopuliarėjo akumuliatorinės žoliapjovės. Jos tyliai dirba, neturi laido, nekvepia benzinu ir yra kur kas ekologiškesnės. Tobulas variantas miesto gyventojui ar tiems, kurie nenori per daug terliotis su technika.

Modernūs modeliai jau pasiekė galios lygį, kuris lenkia elektrines ir konkuruoja su benzininėmis (ypač su 36V ir aukščiau baterijomis). Akumuliatorių galima naudoti ir su kitais sodo įrankiais, jei visi iš vienos sistemos (pvz. „Makita“, „Bosch“, „Stihl“). Vienintelis minusas – veikimo laikas priklauso nuo baterijos. Jei kiemas didesnis, gali reikėti papildomos atsarginės.

Robotai-žoliapjovės – kai nori ne dirbti, o tiesiog turėti rezultatą

Nori, kad viskas vyktų be tavęs? Robotai-žoliapjovės skirti būtent tau. Jie savarankiškai važinėja po kiemą, pjauna žolę pagal nustatytą grafiką, net patys grįžta pasikrauti. Kai kurie modeliai valdomi telefonu, sujungti su GPS, atpažįsta kliūtis, net geba kalbėti.

Tiesa, robotas netiks kiekvienam. Jis netinka apleistai, labai aukštai žolei, turi dirbti reguliariai ir veikia tik tolygiai suplanuotuose sklypuose be staigių šlaitų ar kliūčių. Kaina kur kas aukštesnė nei kitų tipų žoliapjovių, bet už patogumą moki. O kai paleidi jį dirbti ir gali eiti sau gerti kavos – supranti, kodėl verta.

Žolė auga greitai – o reikalai dar greičiau

Jei iki šiol atidėliojai pirkimą, nes dar ne sezono įkarštis, tai dabar jis jau įsivažiavęs. Kainos kyla, paklausa auga, o technika iš lentynų tiesiog tirpsta. Todėl verta apsispręsti greičiau, kol dar gali rinktis ne iš to, kas liko, o iš to, ko nori. Gerai nupjauta žolė, tai ne tik tvarkinga aplinka, bet ir apsauga nuo baudos ir kreivo kaimyno žvilgsnio. 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas