Įvardytos saugiausios šių metų programėlės, tačiau čia neberasime „Telegram“, sužinokite, kas nutiko

Topcom.lt , 2025-05-07, 07:55
0
Įvardytos saugiausios šių metų programėlės, tačiau čia neberasime „Telegram“, sužinokite, kas nutiko

Remiantis bendrovės „Artezio“ (priklausančios „Lanit“ grupei) tyrimu, saugiausia bendravimo programa tarp ekspertų laikoma Rusijoje užblokuota pokalbių programa „Signal“, rašo „Kommersant“. Tuo tarpu anksčiau penktą vietą reitinge užėmęs „Telegram“ į saugiausių pokalbių programų sąrašą nepateko dėl reikšmingų saugumo politikos pokyčių 2024 metais.

„Artezio“ vertinimu, 2025 metais į saugiausių žinučių siuntimo programų sąrašą pateko „Signal“, „Olvid“, „Threema“, „Element (Matrix)“, „Session“, „Wickr“, „Wire“, „iMessage“, „WhatsApp“ ir „Viber“. Specialistai vertino tiek techninius programų apsaugos aspektus, tiek jų atsparumą aktualiems pavojams. Tyrimo metu programos buvo testuojamos pagal 60 pagrindinių parametrų: nuo šifravimo kokybės ir metaduomenų apsaugos iki atsparumo socialinei inžinerijai ir privatumo politikos skaidrumo.

„Nepaisant didelio „Telegram“ populiarumo, jis nepateko į atnaujintą reitingą dėl reikšmingų saugumo politikos pokyčių 2024 metais“, – pranešė „Artezio“. Be to, „Telegram“ neturi numatytojo galutinio šifravimo visuose pokalbiuose, įskaitant grupinius, o tai, anot bendrovės, yra kritinis trūkumas pagal šiuolaikinius saugumo standartus.

„Signal“ (kūrėjas – JAV ne pelno organizacija „Signal Technology Foundation“) užėmė pirmąją reitingo vietą dėl atvirojo kodo, minimalaus metaduomenų rinkimo ir inovatyvios „vėluojančio šifravimo“ sistemos, užtikrinančios apsaugą net ir kompromituojant raktus. 2024 m. rugpjūtį Rusijos „Roskomnadzor“ apribojo prieigą prie „Signal“ dėl pažeidimų, leidžiančių naudoti programą piktavališkais tikslais.

Antrą vietą analitikai skyrė prancūziškai pokalbių programėlei „Olvid“ su unikalia „zero-trust“ architektūra, nereikalaujančia telefono numerio ar el. pašto registracijos metu. Trečią vietą užėmė „Threema“ dėl visiško galutinio šifravimo ir anoniminės registracijos. Ketvirtoje vietoje – decentralizuota atvirojo kodo platforma „Element (Matrix)“.

Penktą vietą užėmė Australijoje sukurtas atviras anoniminis pokalbių programa „Session“, anksčiau nebuvusi reitinge. Joje naudojama maršrutizacijos technologija: žinutės keliauja per kelis tarpinius serverius, iš kurių kiekvienas „žino“ tik ankstesnį ir kitą mazgą, bet ne visą maršrutą (panašiai kaip „Tor“). „WhatsApp“ į reitingą pateko dėl „Signal“ protokolo ir numatytojo šifravimo, tačiau dėl priklausomybės „Meta“ buvo nustatyti galimi metaduomenų apie vartotojus nutekėjimo kanalai.

Tyrėjai nustatė kelias 2025 m. egzistuojančias saugaus bendravimo rinkos tendencijas. Pirma, pastebėta standartinių platformų deanonimizacija, nes pokalbių programos dažniau bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis, todėl vartotojai migruoja į alternatyvius servisus. Kita vertus, ekspertai pažymėjo reikšmingą privatumo vertės augimą tarp vartotojų.

Kaip praneša „SafeTech Group“, sukčiai savo schemoms dažniausiai renkasi populiariausias pokalbių programas. Jei kalbama apie apgaulingus skambučius iš „banko saugumo tarnybos“, dažniausiai naudojami „Viber“ ir „WhatsApp“, o kitoms socialinės inžinerijos operacijoms – „Telegram“.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: Telegram

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas