Prisijunkite
Prisijunkite
Pranešimas spaudai , 2025-03-31, 17:54 0
Nespėjote aplankyti jus dominančios parodos, o gal tiesiog pritrūko laiko ją atidžiau apžiūrėti? Pasidomėkite, gal LIMIS platformoje (www.limis.lt) jau yra jūsų mėgstamai parodai ar mylimam muziejui skirtas audiogidas.
Jis primins svarbiausią informaciją apie jus sužavėjusius eksponatus, papasakos negirdėtas muziejų pastatų istorijas, supažindins su parodų kūrimo procesais pačių kūrėjų, ekskursijų vadovų ir kuratorių lūpomis.
Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) platforma pristato elektroninę paslaugą – audiogidus (audiogidai.limis.lt). Tai visiems prieinamas, lengvai naudojamas įrankis, suteikiantis galimybę išgirsti diskusijas apie kultūros paveldo objektus, atrasti naujas kolekcijas, virtualiai pakeliauti po temines ekskursijas. Garso pasakojimus čia viešina populiariausi Lietuvos muziejai, privatūs kolekcininkai, gidai, įvairių sričių menininkai ir muzikantai.
Jei domitės istorija, fotografija, mūsų krašto ir pasaulio gamta, interjerais ar aviacija – tikrai rasite ką nors įdomaus! Klasikinio ir šiuolaikinio meno mylėtojus gali sudominti menininkės Jolitos Vaitkutės ir Andriaus Mamontovo, Žilvino Kempino, Julijono Urbono pokalbiai apie meno instaliacijas, menotyrininkų įžvalgos apie Pranciškaus Smuglevičiaus, Vytauto Kasiulio, Antano Samuolio kūrinius.
LIMIS audiogidai skirti visiems – tiek kultūros ir istorijos mėgėjams, tiek profesionalams, tiek ir atsitiktiniams interneto naršytojams, moksleiviams ar senjorams. Dalis audiogidų pritaikyti klausos negalią turintiems žmonėms – jie pateikiami lietuvių gestų kalba. Užsieniečiai, besidomintys Lietuvos paveldu, ar užsienyje gyvenantys lietuviai ras anglų kalba įgarsintų pasakojimų.
Vieną naujausių audiogidų – „Pasaka. Vaikystė Lietuvoje vėlyvuoju sovietmečiu“ – pristato Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus. Šis garso pasakojimas sukurtas pagal tokio paties pavadinimo parodą, kuri Kauno paveikslų galerijoje buvo atidaryta 2024 m. gruodžio 12 d. ir veiks iki šių metų liepos 27 d. Parodos kuratoriai kviečia įsiklausyti, ką liudija dar visai neseniai egzistavusios, o šiandien mums jau svetimos tikrovės artefaktai.
Audiogide „Pasaka“ išgirsite pasakojimus apie sovietinės okupacijos metais pardavinėtus ledus ir limonadą, pirmąją vaikų kavinę Kaune – „Pasaką“, sunkiai įsivaizduojamas gimdymo patirtis, darželių ir mokyklų režimą, liūdną gyvenimą vaikų namuose, žaislus ir jų savininkų istorijas. Garso kelionę iliustruoja meno ir dizaino, kasdienių daiktų ir sovietmečio gyvenimo akimirkų fotografijos. Tekstuose atsiveria tuos laikus prisimenančių žmonių liudijimai, socialinių tinklų vartotojų įžvalgos, įvairių sričių ekspertų komentarai.
Išskirtinis audiogido akcentas – daugumai puikiai pažįstamas balsas. Tekstus įgarsino radijo ir televizijos diktorė, aktorė Teta Beta (tikr. Bernadeta Lukošiūtė).
Auksė Petrulienė, audiogido režisierė, viena iš parodos „Pasaka“ kuratorių, įsitikinusi, kad muziejai ir galerijos vis dar neišnaudoja viso audiogido galimybių spektro: „Dažniausiai audiogidas tėra būdas informuoti, teksto turiniui perteikti. Tačiau balsas – nuostabus instrumentas, ir audiogidas pajėgus ne tik informuoti apie kultūros ar meno reiškinius, bet ir pats tapti garso meno kūriniu, suteikiančiu klausytojui papildomų patirčių ir inspiracijų.
Man kaip parodų kuratorei audiogidas suteikia unikalią galimybę individualiai susitikti su kiekvienu parodos lankytoju, pasitikti ir palydėti jį per parodą, „kalbant tiesiai į ausį“. Tačiau kaip parodų lankytoja naudoju audiogidą tik namuose – po parodos arba kai negaliu apsilankyti joje gyvai. Puiku, kad LIMIS sistemoje galima atrasti daugybę įvairių institucijų audiogidų vienoje platformoje – tokiu būdu net visiškai atsitiktinai gali surasti ir išklausyti daug įdomaus turinio.“
Paslauga „Audiogidai“, skirta ir garso pasakojimų klausytojams, ir jų kūrėjams, teikiama LIMIS platformoje prisiregistravusiems vartotojams. Paslaugos administratoriui patvirtinus, kad sukurtas audiogidas yra tinkamas, jis bus viešinamas kartu su kitais garso pasakojimais. Tai puikus įrankis tiek privatiems asmenims, tiek viešosioms įstaigoms, norinčioms sukurti audiogidą savo ekskursijai, parodai, instaliacijai, lauko ekspozicijai ar tiesiog dalintis audiovizualiniu turiniu apie kultūrinius įvykius, meno kūrinius, istorines vertybes.
LIMIS portalą prižiūri ir administruoja Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras. Jis rūpinasi sistemos atnaujinimu, konsultuoja visuomenę kultūros paveldo skaitmeninimo ir darbo su LIMIS klausimais, rengia seminarus muziejininkams. Kviečiame tapti LIMIS bendruomenės dalimi ir prisidėti prie Lietuvos kultūros ir istorijos sklaidos.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti