Prisijunkite
Prisijunkite
JAV Gynybos departamento žvalgybos agentūra paskelbė viešą ataskaitą, kuri iškart sukėlė diskusijų bangą. Dokumente minima, kad Rusija gali turėti oro-oras tipo raketų su branduoliniu užtaisu.
Tokios ginkluotės oficialiai šiandien neturi nė viena kariuomenė pasaulyje, tačiau prielaidos, kad Maskva galimai jau turi operacines tokias raketas, kelia rimtą susirūpinimą.
Remiantis „The War Zone“ išvadomis, ataskaitoje „2025 Worldwide Threat Assessment“ Rusijai priskiriamos „naujos galimybės“, tarp jų ir branduolinės oro-oras raketos ir kiti eksperimentiniai branduoliniai ginklai.
Nors dokumente akcentuojama, kad tikimybė Rusijai panaudoti branduolinį ginklą išlieka menka, nebent kiltų tiesioginis grėsmės režimui pavojus, Maskva vis tiek aktyviai vysto tokios ginkluotės projektus.
Ekspertai pažymi, kad vien tik pranešimas apie tokių ginklų egzistavimą iš esmės perbraižo grėsmių žemėlapį. Branduolinės oro-oras raketos – tai ginklas, kurio panaudojimui nereikia tiesioginio pataikymo į taikinį.
Pakanka detonuoti virš teritorijos, kurioje fiksuojamas, tarkime, „stealth“ tipo lėktuvas ar bepiločių dronų spiečius, ir net elektromagnetinis impulsas ar slėgio banga gali sunaikinti objektą.
Sovietų palikimas su grėsminga ateitimi?
Panašios technologijos buvo vystomos dar Šaltojo karo metu. JAV tada kūrė „Douglas AIR-2 Genie“ ir „AIM-26A Nuclear Falcon“ raketas, kurios turėjo mažo galingumo branduolinius užtaisus. Jų tikslas yra naikinti priešo bombonešių grupes ar itin greitus orlaivius.
Rusijos kontekste dėmesys atkreipiamas į seniau pastebėtą MiG-31 naikintuvą, treniruočių metu nešusį R-33 raketą. Spekuliuojama, kad modifikuota šios raketos versija (R-33S) gali būti branduolinė. Kilo įtarimų, jog šie bandymai nebuvo tik simboliniai, amerikiečių žvalgybos duomenys gali rodyti, kad šiandien Rusija turi tokią ginkluotę aktyvioje parengtyje.
Dar viena kandidatė yra ilgojo nuotolio R-37M raketa, kuri laikoma viena pavojingiausių Rusijos oro pajėgų priemonių. Jos teorinis veikimo atstumas – iki 200 km. Tai reikštų, kad ginklas galėtų būti naudojamas prieš itin greitus ar sunkiai aptinkamus taikinius, tokius kaip F-35 naikintuvai ar B-21 bombonešiai.
Kodėl Rusijai to gali reikėti šiandien?
Nors šiuolaikinės karinės strategijos nebesiremia masiniais bombonešių skrydžiais, branduolinės oro-oras raketos vis tiek išlieka aktualios. Ypač prieš modernius, mažo matomumo orlaivius ar net bepiločius.
Jų pagrindinis pranašumas tas, kad nereikia taikytis į konkretų objektą. Pakanka, kad būtų žinoma jo apytikslė buvimo vieta. Branduolinė detonacija virš tikslo gali sunaikinti ar išvesti iš rikiuotės net itin pažangius taikinius.
Be to, tokios raketos gali būti galingas atsakas prieš didelio kiekio mažų bepiločių atakas, gynybinė priemonė, skirta vienu sprogimu pašalinti visą grupę.
Naujas ginklavimosi etapas?
Kol kas nėra tiksliai žinoma, kokioje vystymo stadijoje yra tokios raketos Rusijoje, ar jos masiškai gaminamos ir dislokuojamos. Bet jei JAV žvalgybos pateikta informacija pasitvirtins, tai reikš, kad Maskva sąmoningai plečia branduolinį arsenalą ir įveda naują ginkluotės tipą į šiuolaikinių grėsmių žemėlapį.
Tai taip pat gali būti signalas, kad naujasis ginklavimosi etapas tarp Rytų ir Vakarų jau prasidėjęs. Ir nors tai tik viena detalė didesniame strateginių ginklų žaidime, tokio pobūdžio informacija priverčia permąstyti daugelį saugumo ir gynybos prioritetų.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti