Dažna moterų problema - makšties kandidozę: viskas, ką reikėtų apie tai žinoti ir ar dėl to tikrai kalti vyrai

Lina Snarskienė , 2025-04-07, 12:59 0

Dažna moterų problema - makšties kandidozę: viskas, ką reikėtų apie tai žinoti ir ar dėl to tikrai kalti vyrai

Kiekviena moteris bent kartą gyvenime susiduria su diskomfortu, apie kurį garsiai nekalbama. Niežėjimas, perštėjimas, nemalonus pojūtis – dažnai tai ne kas kita kaip makšties kandidozė. Nors problema įprasta, vis dar apgaubta mitais ir nejaukumo skraiste.

Kai kurios moterys gėdijasi, kitos kaltina save, o dar kitos – partnerį. Bet ar iš tikrųjų kaltė kažkur konkrečiai? Makšties kandidozė – tai grybelinė infekcija, kuri nebūtinai reiškia prastą higieną ar neatsakingą elgesį. 

Ji gali atsirasti ir dėl hormonų pokyčių, antibiotikų vartojimo, streso ar net netinkamos mitybos. Bet bene dažniausiai kylantis klausimas – ar tai gali būti perduota nuo vyro? Ir jeigu taip, kodėl apie tai kalbama taip retai? Prieš žvelgiant į kaltinimus, verta suprasti, kas iš tikrųjų vyksta moters organizme.

Kas yra makšties kandidozė?

a group of blue and white objects on a black surface

Tai grybelinė infekcija, kurią dažniausiai sukelia mieliagrybis Candida albicans. Šis grybelis natūraliai gyvena mūsų organizme, bet tam tikromis sąlygomis gali pradėti nekontroliuojamai daugintis, sukeldamas niežėjimą, paraudimą ir baltas išskyras.

Faktai apie makšties kandidozę

  • Tai labai dažna liga – bent kartą gyvenime ja suserga 3 iš 4 moterų.
  • Tai nėra lytiškai plintanti liga, nors retais atvejais galima užsikrėsti per lytinius santykius.
  • Per didelis antibiotikų vartojimas skatina grybelio augimą, nes jie sunaikina gerąsias bakterijas.
  • Imuninė sistema turi didelę įtaką – susilpnėjęs imunitetas gali lemti dažnesnius grybelinius susirgimus.
  • Neteisinga higiena gali pabloginti situaciją – per dažnas prausimasis agresyviais prausikliais sutrikdo natūralią pH pusiausvyrą.

Populiariausi mitai apie makšties kandidozę

man and woman comfort room

Cukrus sukelia grybelinę infekciją

Daugelis mano, kad saldumynai tiesiogiai lemia kandidozę. Tiesa tokia: per didelis cukraus kiekis kraujyje gali sudaryti palankias sąlygas grybelio dauginimuisi, bet vienas šokolado gabalėlis infekcijos tikrai nesukels.

Kandidozė atsiranda dėl blogos higienos

Priešingai! Pernelyg dažnas prausimasis ir naudojami agresyvūs intymios higienos produktai gali išbalansuoti makšties mikroflorą, o tai tik padidina infekcijos riziką. Geriausia rinktis švelnų vandens ir muilo derinį be kvapiklių.

Partneris visada kaltas dėl grybelinės infekcijos

Nors makšties kandidozė kartais gali būti perduodama per lytinius santykius, dažniausiai ji atsiranda dėl vidinių organizmo pokyčių – streso, nusilpusio imuniteto ar antibiotikų vartojimo. Todėl nereikėtų skubėti kaltinti partnerio.

Tik vaistai gali išgydyti kandidozę

orange fruit slices on yellow surface

Nors vaistiniai priešgrybeliniai preparatai yra efektyvūs, lengvesniais atvejais gali padėti ir natūralios priemonės – probiotikai, tinkama mityba, medetkų ar ramunėlių vonelės. Tačiau jei simptomai užsitęsia, būtina kreiptis į gydytoją.

Grybelinė infekcija pasireiškia tik moterims

Vyrai taip pat gali susidurti su Candida grybelio sukeliamomis infekcijomis – dažniausiai burnos ar lytinių organų srityje. Tačiau moterims makšties kandidozė pasireiškia kur kas dažniau dėl hormonų svyravimų ir kitų veiksnių.

Kaip išvengti makšties kandidozės?

assorted-colored bra panties, and sport bra
  • Venkite sintetinių apatinių – geriausia rinktis medvilninius.
  • Mažinkite cukraus kiekį maiste, ypač jei turite polinkį į grybelines infekcijas.
  • Vartokite probiotikus – jie padeda palaikyti sveiką makšties mikroflorą.
  • Nepiktnaudžiaukite antibiotikais ir venkite nereikalingų vaistų.
  • Palaikykite gerą higieną, bet nepersistenkite su agresyviais prausikliais.

„Dauguma mitų apie makšties kandidozę yra paremti klaidingais įsitikinimais. Geriausia strategija – suprasti savo organizmą ir rūpintis natūralia jo pusiausvyra“, – pataria ginekologas.

Makšties kandidozė – tai visai nėra gėdinga liga ir ne likimo bausmė. Su tinkama priežiūra ir žiniomis galima ją kontroliuoti ir išvengti dažnų atkryčių.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas