Energetikos ekspertai primena nepraleisti galimybės tapti gaminančiais vartotojais: gyventojų elektrinėms iš nutolusių saulės parkų – dar 15 mln. eurų valstybės paramos

Pranešimas spaudai , 2025-03-05, 17:14 0

Energetikos ekspertai primena nepraleisti galimybės tapti gaminančiais vartotojais: gyventojų elektrinėms iš nutolusių saulės parkų – dar 15 mln. eurų valstybės paramos

Energetikos ekspertai primena nepraleisti galimybės tapti gaminančiais vartotojais – Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo šiandien kviečia gyventojus teikti paraiškas saulės elektrinės iš nutolusių saulės parkų įsigyti su valstybės parama. Šiam kvietimui numatyta 15 mln. eurų.

Gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje sparčiai auga – 2021 m. pabaigoje jų buvo apie 19 tūkst., o 2024 m. pabaigoje – jau daugiau kaip 124 tūkst. Vien pernai jų skaičius išaugo 40 proc.

Ekspertai pastebi, kad ne visi gyventojai turi galimybę statytis nuosavą saulės elektrinę, tad optimaliausias sprendimas yra investuoti į nutolusį elektros generacijos šaltinį. Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, nutolę saulės elektros gamybos šaltiniai užtikrintai įsitvirtino Lietuvoje, nes tai daugeliui gyventojų pasiekiamas būdas tapti gaminančiu vartotoju.

„Tai natūralu, kadangi, kaip rodo Statistikos departamento duomenys, apie 61 proc. visų būstų šalyje sudaro butai, kurių gyventojai dažniausiai neturi galimybės tapti individualiai gaminančiais vartotojais, tad renkasi saulės parkus, nebent turi kitą tam tinkantį nuosavą būstą ar sklypą. Kadangi valstybės siekis yra didinti gaminančių vartotojų skaičių, tai nuotolinė elektros gamyba turėtų būti ir toliau skatinama, o nutolusių gaminančių vartotojų skaičius ir pats produktas turi nemažai perspektyvų augti ir toliau“, – sako M. Kavaliauskas.

Kas gali pasinaudoti valstybės parama

Teikti paraiškas dėl valstybės paramos gali tie gyventojai, kurie yra jau įsigiję saulės elektrines arba jų dalis iš nutolusių saulės elektrinių parkų nuo 2022 m. vasario 1 d. Dotacija skiriama fiziniams asmenims, nuosavybės teise valdantiems elektros vartojimo objektą –  gyvenamosios paskirties vieno buto pastatą, gyvenamosios paskirties butą arba sodų paskirties pastatą (sodo namą), kurie yra įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ir į kuriuos bus nukreipiama saulės elektrine pagaminta elektra.

Skiriamos paramos dydis sieks 323 eurų už 1 kW įrengtosios galios, įsigytos iš saulės elektrinių parkų. Vienam elektros vartojimo objektui galima maksimali paramos suma – ne daugiau kaip už 10 kW. Skaičiuojama, kad nutolusi elektrinės saulės parke gyventojams atsiperka vidutiniškai per 3  metus.

Pasak M. Kavaliausko, tapimas gaminančiu vartotoju gyventojams apsimoka dėl to, kad vartodami tiek saulės parkų, tiek individualių saulės elektrinių pagamintą elektrą jie ne tik prisideda prie tvarumo tikslų, bet ir gerokai sutaupo.

„Matome pagal savo klientų sąskaitas – įsigijus saulės parko dalį jų išlaidos elektros energijai mažėja apie 70 proc.“, – sako M. Kavaliauskas.

Paraiškas valstybės paramai gauti gyventojai gali teikti iki š. m. gegužės 5 d.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas