Prisijunkite
Prisijunkite
Daugiau nei šimtas skirtingų sričių profesionalų dalyvavo praėjusių metų pabaigoje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto surengtame sveikatos hakatone „Hospiton. Cancel Cancer. Trylika komandų intensyviai dirbo ieškodamos sprendimų, kaip paskatinti visuomenę aktyviau dalyvauti onkologinių ligų prevencijoje.
Inovatyviausia idėja tapo greitojo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) testo sprendimas, kurį pristatė „Cervixel“. Tarptautinė medicinos, biotechnologijų, duomenų mokslo ir medicinos technologijų specialistų komanda, pasitelkusi CRISPR technologiją, pristatė itin tikslų ir jautrų testą, skirtą ankstyvam didelės rizikos ŽPV tipų nustatymui. Šis sprendimas labai svarbus siekiant užkirsti kelią gimdos kaklelio ir kitiems su ŽPV susijusiems vėžiniams susirgimams tiek moterims, tiek vyrams.
Šis sprendimas aktualus atokiose vietovėse gyvenantiems žmonėms, kurie susiduria su ilgomis eilėmis ar stigma, susijusia su tokiais tyrimais. Dėl šio testo universalumo jis galėtų tapti proveržiu plečiant prevencinės patikros prieinamumą.
Už laimėtą pirmąją vietą „Cervixel“ gavo išskirtinį prizą - kelionę į Kembridžo universitetą, kurią skyrė Mariaus Jakulio Jansono fondas (MJJ fondas). Cheminės inžinerijos ir biotechnologijos fakultete (CEB) komandos nariai turėjo galimybę susitikti su mokslininkais, dirbančiais vėžio tyrimų srityje, pasidalyti patirtimi ir pasisemti įkvėpimo.
Įspūdžiai iš Kembridžo: inovacijų dvasia ir tarpdisciplininis įkvėpimas
Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, „Cervixel“ komanda leido laiką Kembridže: lankėsi universitete, susitiko su mokslininkais ir Lietuvos studentų bendruomene.
„Kovo 11-oji tapo viena įsimintiniausių nacionalinių švenčių. Džiaugiamės, kad turėjome galimybę ne tik susipažinti su pažangiausiais vėžio tyrimais, bet ir pajusti bendruomeniškumo dvasią, akademinę laisvę ir drąsą kalbėti apie netradicines idėjas“, - dalijosi komandos narės Gabija Medvedevaitė ir Justina Znotinaitė.
Anot jų, vizitas buvo labai produktyvus, diskutuota apie sveikatos inovacijų tendencijas, mokslinių tyrimų tendencijas, institucinę paramą ir praktinius iššūkius, su kuriais susiduria tiek startuoliai, tiek akademinė bendruomenė.
Susitikimas su mokslininkais atskleidė, kaip skiriasi pradedančiosios įmonės kūrimas nuo hakatono, nors svarbios ir verslo žinios, ir nuodugnus rinkos bei reguliavimo aplinkos veikimo supratimas. Komanda iš pirmų lūpų susipažino su laboratorijose kuriamų startuolių ekosistema Jungtinėje Karalystėje ir sužinojo, kaip universitetas skatina verslumą akademinėje aplinkoje.
Susitikimą su mokslininkais koordinavo Kembridžo universiteto studentė Greta Mištinaitė, gavusi MJJ fondo Žinių stipendiją „Bioscience Enterprise“ programai.
„Buvo įkvepianti patirtis pamatyti, kaip Lietuvos mokslininkai užmezga ryšius su Kembridžo vėžio tyrimų bendruomene, dalijasi idėjomis ir ieško bendradarbiavimo galimybių. Tokie vizitai mažina atotrūkį tarp akademinės bendruomenės ir inovacijų, suteikdami galimybę atlikti prasmingus mokslinius tyrimus ir priimti realius sprendimus“, - sakė Greta Mištinaitė.
Įkvepiantis platesnis mąstymas - gamta pagrįsti sprendimai
Komandą ypač įkvėpė CEB profesorės Ljiljanos Fruk mokslinis požiūris - moksliniai tyrimai, pagrįsti gamtos procesų modeliavimu chemijos ir biologijos laboratorijose. „Remiantis šiuo požiūriu galima ieškoti sprendimų ne tik gimdos kaklelio vėžio prevencijos, bet ir kitose sveikatos srityse“, - sakė komandos nariai.
Kelionė į Kembridžą buvo unikali proga pamatyti, kaip vėžio diagnostikos inovacijos gimsta iš tarpdisciplininio bendradarbiavimo. „Supratome, kad norime neapsiriboti tik viena idėja. Norime būti ta karta, kuri ne tik sukuria technologinius sprendimus, bet ir keičia žmonių požiūrį į sveikatos tikrinimą“, - sakė inovatoriai.
Hakatonas, kuris tampa tramplinu į tikrus pokyčius
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos inovacijų plėtros centro projektų vadovė ir viena iš hakatono organizatorių Inga Kanapeckienė džiaugiasi hakatoną laimėjusios komandos „Cervixel“ sėkme ir pabrėžia, kad šis pavyzdys rodo, kaip hakatonuose gimstančios idėjos gali peržengti kūrybinės laboratorijos ribas ir virsti realiais sprendimais.
„Hakatonas„ tampa ne tik kūrybine erdve, bet ir tramplinu komandoms augti ir idėjų tęstinumui“, - sako I. Kanapeckienė.
„Cervixel“ komanda ir hakatono organizatoriai nuoširdžiai dėkoja MJJ fondui - tik jų dėka ši kelionė tapo įmanoma. Tai ne tik išskirtinė patirtis, bet ir reikšmingas žingsnis sveikatos inovacijų plėtros kelyje.
„Hospiton“ sveikatos hakatonas - tai iniciatyva, pritraukianti plačią auditoriją - nuo studentų iki profesionalų - besidominčių sveikatos sritimi ir norinčių spręsti realius šios srities iššūkius. Hakatoną organizuoja Lietuvos sveikatos mokslų universitetas kartu su partneriais.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti