Ukraina atskleidė slapčiausią savo ginklą: naujasis kūrinys tampa šiuolaikinių karo technologijų simboliu

Viktoras Baliulis , 2025-05-15, 12:59
0
Ukraina atskleidė slapčiausią savo ginklą: naujasis kūrinys tampa šiuolaikinių karo technologijų simboliu

Nuo pat plataus masto karo pradžios 2022 metų vasarį Ukrainos ginkluotosios pajėgos aktyviai plėtojo bepiločių technologijas, iš pradžių naudodamos Vakarų partnerių pagalbą, o dabar pačios tampa reikšmingu šios srities žaidėju.

Ukraina pademonstravo naujausią savo kovinių bepiločių sistemų vystymo etapą – FP-1, tolimojo nuotolio kamikadzė tipo droną, galintį pasiekti taikinius net 1 600 kilometrų atstumu ir gabenti iki 120 kilogramų sprogmenų. 

Kaip teigė Ukrainos strateginės pramonės viceministrė Hanna Hvozdiar, FP-1 jau gaminamas dideliais kiekiais ir pirmiausia bus naudojamas vietos reikmėms, tačiau juo susidomėjimą rodo ir tarptautiniai partneriai. 

„Susidomėjimas išties didelis. Šis produktas sukurtas Ukrainoje, jis greitai tobulėja ir gali tapti vienu iš mūsų eksporto stiprybių“, – kalbėjo viceministrė, pabrėždama drono komercinį potencialą.

FP-1 sukurtas naikinti strategiškai svarbius taikinius – vadavietes, logistikos mazgus, C4ISR sistemas, kurios iki šiol buvo už įprastos Ukrainos artilerijos ar trumpesnio nuotolio dronų ribų. Šis dronas gali pasiekti net 1 600 kilometrų ir gabenti iki 120 kg kovinės naštos, tačiau svarbiausia, kad jis yra modulinis. 

Tai reiškia, kad priklausomai nuo užduoties gali būti koreguojamas tiek nuotolis, tiek sprogmenų kiekis, suteikiant operacijoms didesnį lankstumą. Kariniai analitikai teigia, kad FP-1 turi pažangias apsaugos nuo aptikimo sistemas: žemėlapių pagrindu veikiančią navigaciją, atsparumą radijo trikdžiams, šifruotą telemetrą. 

Tai apsunkina drono aptikimą Rusijos oro gynybos sistemoms, tokioms kaip S-300 ar S-400, taip pat elektroninio karo priemonėms. Be to, naudodamas komercinius komponentus, FP-1 yra pigesnis, greičiau gaminamas ir lengviau pritaikomas, o tai daro jį ne tik efektyviu ginklu, bet ir simboliniu Ukrainos pramoninio atsparumo ženklu.

Naujausios ataskaitos rodo, kad ukrainietiški dronai jau pasiekė taikinius Rusijos gilumoje – pavyzdžiui, Tatarstane. Tai patvirtina, kad FP-1 tikrai gali veikti kaip tolimojo nuotolio smogiamoji priemonė. 

Šis dronas atitinka ambicingą prezidento Volodymyro Zelenskio 2024 metų pabaigoje paskelbtą planą per vienerius biudžetinius metus Ukrainoje pagaminti bent 30 tūkstančių tolimojo nuotolio dronų.

Ši iniciatyva yra dalis platesnės šalies karinės technologinės transformacijos, kurioje bepilotės priemonės tampa viena iš gynybos pamatinių ašių. Ir tai liečia ne tik orlaivius. Ukraina iki metų pabaigos siekia dislokuoti dar 15 tūkstančių daugiafunkcinių sausumos dronų, dauguma jų – vietinės gamybos.

FP-1 tampa ne tik technine naujove, bet ir įrodymu, kad Ukraina ne tik išlaiko tempą, bet ir formuoja ateities karo taktiką su nuosekliu, drąsiu technologiniu proveržiu.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas