Kremlius į Ukrainą siunčia paslaptingus dronus: ginklas yra itin greitas ir beveik nepastebimas, pavojus auga

Viktoras Baliulis , 2025-05-22, 19:54
0
Kremlius į Ukrainą siunčia paslaptingus dronus: ginklas yra itin greitas ir beveik nepastebimas, pavojus auga

Pietų Ukrainoje Rusija pradėjo vis dažniau naudoti iki šiol mažai žinomą bepiločio orlaivio modelį, vadinamą „Banderol“, kas išvertus pažodžiui reikštų „Pakuotė“ arba „Siuntinys“. Nors šio drono veikla jau juntama mūšio lauke, jo konstrukcija ir tikrosios galimybės vis dar išlieka paslaptyje. 

Ukrainos ekspertai įspėja, kad tai gali būti naujos oro atakų strategijos pradžia. Ypač dažnai šis dronas fiksuojamas atakuojant Odesos regioną. Kaip teigia karinės komunikacijos, žvalgybos ir elektroninės kovos ekspertas Serhijus „Flash“ Beskrestnovas, nepaisant aktyvių „Banderol“ misijų, apie šį įrenginį žinoma labai nedaug.

Pasak eksperto, dronas tikriausiai aprūpintas reaktyviniu varikliu ir galintis išvystyti 400–500 km/h greitį. Kas slypi jo viduje, koks sprogmuo naudojamas, kokios yra valdymo technologijos, lieka nežinoma. 

Vis dėlto, anot portalo „Defense Express“, Ukrainos žvalgybos šaltiniai nurodo, kad už šio ginklo gamybą gali būti atsakingos bendrovės „Kronstadt JSC“ bei „KT – Unmanned Systems“. Įdomu tai, kad oficialiose minėtų įmonių svetainėse apie „Banderol“ neminima nieko, bet tai nestebina, kai kalbama apie slaptus karinius projektus.

Verta prisiminti, kad dar vasarį „Kronstadt“ viešai pranešė apie sėkmingą naujo drono bandymą, nepateikiant jokių detalių. Visi ženklai leidžia manyti, kad tai galėjo būti būtent šis įrenginys.

Nors kol kas neaišku, ar „Banderol“ yra tik dar viena priemonė išsekinti Ukrainos priešlėktuvinę gynybą – panaudojant pigesnius ir primityvesnius modelius kaip masalus ar jau signalizuoja apie naujos kartos bepiločių technologijų atsiradimą, ekspertai ragina neignoruoti tokio tipo pavojų. 

Gali būti, kad jis pasižymi ir elektroninės kovos funkcijomis, kurios šiuo metu itin aktyviai vystomos Rusijos arsenale.

Tuo pačiu metu Rusija paskelbė ir apie kito drono, „Książę Vandal Nowogrodzki“ (liet. „Naugarduko kunigaikštis Vandalas“) serijinę gamybą net trijuose regionuose. Tai FPV tipo bepilotis įrenginys, kuriam gamintojai suteikė išskirtinę savybę – ryšį per optinį kabelį. 

Tokia konstrukcija, priešingai nei radijo bangomis valdomi dronai, yra itin atspari trikdžiams ir elektroniniam slopinimui.

Gamintojo teigimu, tai leidžia išlaikyti aukštą vaizdo kokybę be trukdžių net sudėtingomis sąlygomis, o tai karo kontekste reiškia reikšmingą taktinį pranašumą. Ir tai kelia pagrįstą nerimą Ukrainos pusėje, ypač jei bus patvirtinta informacija, kad šis modelis yra kinų „Skywalker“ komercinis dronas, įsigytas ir modifikuotas Rusijoje.

Anksčiau Serhijus Beskrestnovas yra nurodęs, kad tokie dronai gali kainuoti vos 2 tūkst. JAV dolerių, tačiau Rusija už kiekvieną jų moka apie 17 tūkst. dolerių, o tai leidžia daryti prielaidą, jog buvo pasirašyta licencinė sutartis dėl vietinės gamybos. O tai jau reikštų, kad ir šis dronas netrukus bus naudojamas masiškai.

Šie du bepiločiai rodo vis didėjantį Rusijos dėmesį bepiločių orlaivių tobulinimui. Nors Ukrainos pusė kol kas neturi visų atsakymų, aišku viena – oro erdvės kontrolė vis labiau tampa bepiločių dominavimo lauku. Ir kiekvienas naujas modelis gali reikšti ne tik technologinę pažangą, bet ir didesnį iššūkį fronto linijoje.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas