Prisijunkite
Prisijunkite
Šaldiklis yra tikras pagalbininkas, ypač po švenčių, kai likučių daugiau nei apetito. Kai kurie produktai ramiai laukia savo valandos mėnesių mėnesius, bet kiti tik iš pažiūros atrodo, kad gali. Tik pabandyk užšaldyti ne tą ir po kelių savaičių bus nevalgomas reikalas.
Net jei atrodo, kad šaldyti galima beveik viską, praktika rodo, kai kurie dalykai tiesiog negimę šalčiui. Ir kai kurie bandymai taupyti virsta tiesiog išmestu maistu. O juk viskas padaryta su gera intencija: kam mesti, jei galima išsaugoti?
Tad prieš kišant į šaldiklį likusį patiekalą, daržovę ar net pieno likutį, verta žinoti, kas tikrai atlaiko šaldymo išbandymą, o kas po to tampa maistine katastrofa.
Šviežios salotos šaldymo neištveria
Populiariausias noras – išgelbėti likusį dubenį mišrainės. Deja, tai vienas iš blogiausių kandidatų šaldymui. Majonezas netoleruoja šaldymo: atšilus jis praranda kremiškumą, atsiskiria į vandenį ir aliejų, o skonis tampa na, keistas. Ir tai dar ne viskas.
Užšaldžius virtas daržoves, jos netenka traškumo, o kartais virsta tiesiog puria mase. Morka, bulvė ar žirnis tampa vandeniniu prisiminimu apie buvusią struktūrą. Taigi mišrainė, kad ir kaip skaniai padaryta, po šaldiklio dažniausiai nebetinka nei ant sumuštinio, nei į pietų dėžutę.
Dar blogiau yra šviežios salotos, tokios kaip agurkai, pomidorai, svogūnai ar salotų lapai. Šios daržovės, turinčios daug vandens, po šaldymo praranda formą, skystėja, kartais net pradeda fermentuotis. Tikrai ne tai, ką norėtum dėti ant stalo.
Pieno produktai – minkšti, varvantys ir nebevalgomi
Nors skamba netikėtai, net pienas ir grietinė nelabai draugauja su šaldymu. Ypač jei tai riebesni produktai – jie atsiskiria į vandenį ir riebalus, tampa grūdėtos struktūros, o skonis pasikeičia. Net ir jogurtas, ypač vaisinis, po šaldymo nebeprimena nieko panašaus į tai, ką kabinai su šaukštu.
Taip pat blogai šaldosi kremas, pudingai, net jei atrodo, kad juk nebus blogiau. Tortų gabalai, kuriuose yra daug plaktos grietinėlės, po atitirpinimo dažnai būna permirkti, o tekstūra – minkšta ir keista. Dėl to desertai, kuriuos laikome dėl svečių, kurie gal užsuks – virsta ne tokiais sveikintinais siurprizais.
Vienintelė išimtis – tai ledai. Bet tik todėl, kad mes juos valgome šaldytus. Jei tik imtume juos atšildyti ir vėl užšaldyti – situacija keistųsi kardinaliai.
Vandeniniai vaisiai ir daržovės iš šaldymo grįžta pavargę
Yra produktų, kurie šaldiklyje tiesiog neturi jokių šansų. Tarp jų: arbūzas, agurkai, pomidorai, net ir tokie standesni kaip paprikos. Dėl didelės vandens koncentracijos jie užšąla į ledo gabalą, o atšilus tas ledas išteka lauk, palikdamas minkštą, beformę masę.
Kartais vaisiai, tokie kaip braškės ar avietės, vis dėlto šaldomi. Tačiau po to jie tinkami tik kokteiliams, džemams ar kepiniams, nes išlaikyti išvaizdą ar traškumą beveik neįmanoma. Tai nėra blogai, jei žinai, ką su jais darysi, bet jei tikiesi atšildyti šviežias braškes – laukia nusivylimas.
Ypatingas atvejis – virtos bulvės. Net jei iš vakaro liko skanios, atšildytos jos tampa grūdėtos, miltingos, kartais net saldžios. Ir visai ne tokios, kurias norėtųsi vėl dėti į lėkštę.
Produktai, kurie šaldiklyje tiesiog sprogsta
Vienas dažniausių mitų, kad kiaušiniai tinka šaldymui. Iš tikrųjų tik tada, kai jie išplakti ir be lukšto. Nes šaldant visą žalią kiaušinį, baltymas ir trynys išsiplečia, o kiaušinio lukštas neatlaiko slėgio. Geriausiu atveju – suskyla, blogiausiu – išbėga, užšąla, o viduje likęs baltymas tampa keistos konsistencijos.
Ta pati logika galioja ir gazuotiems gėrimams, nes jie šaldiklyje sukuria spaudimą, o kai dviguba jėga veikia butelį – jis gali tiesiog sprogti. Ir tada vietoje gaivos turi ledinę košę šaldiklio viduje. Dėl to tiek kiaušiniai, tiek gazuoti gėrimai turi likti šaldytuve, o ne šaldiklyje. Tai ne tik saugiau, bet ir sveikiau.
Ką verta prisiminti, kai norisi išsaugoti maistą ilgesniam laikui
Šaldiklis išties yra nuostabus įrankis, bet kaip ir kiekvienas įrankis, jis turi savo ribas. Tai, kad gali įdėti į vidų – dar nereiškia, kad verta. Kartais geriau paversti produktą kitu – pomidorą perdirbti į padažą, vaisių – į uogienę, pieną – į varškę. Taip išsaugosi tiek skonį, tiek naudingas medžiagas. Ir jei kartais suabejoji, ar verta ką nors dėti į šaldiklį – atsakymas dažnai paprastas: jei tai trapu, riebu arba pilna vandens – geriau ieškoti kito sprendimo.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti