Prisijunkite
Prisijunkite
Vos prasidėjus plataus masto Rusijos invazijai, dėmesio centre atsidūrė bepiločiai orlaiviai, būtent jie padėjo Ukrainai sulaikyti pirmąsias puolimo bangas. Vėliau pasaulis išvydo jūrinių dronų galimybes – jie smogė Rusijos Juodosios jūros laivynui.
Tačiau Kyjivas neapleido ir sausumos robotų. Pastaraisiais mėnesiais būtent šiai technologijų sričiai skiriamas vis didesnis dėmesys, o šiandien Ukrainos gynybos pajėgos pristatė dar vieną naują modelį – universalią platformą simboliniu pavadinimu „Voras“.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos atvirai deklaruoja, kad viena iš 2025 metų prioritetinių užduočių yra ženkliai padidinti sausumos dronų naudojimą. Iki metų pabaigos planuojama pradėti naudoti net 15 tūkst. tokių įrenginių, daugiausia vietinės gamybos.
Jie bus skirti tiek puolamosioms, tiek gynybinėms operacijoms, taip pat logistikos užduotims, sužeistųjų evakuacijai ir minų šalinimui. Ši strategija neatsiejama nuo anksčiau pristatytų įrenginių, pavyzdžiui, ginkluoto vikšrinio roboto „Droid TW 12.7“, aprūpinto 12,7 mm Browning kulkosvaidžiu.
Gegužės pradžioje buvo pristatytas ir „Višliuk“ modelis. Tai kompaktiškas, tyliai judantis ir iki 200 kg krovinių transportuoti galintis dronas, sugebantis net tempti visureigį. Dabar prie šios vis augančios robotų šeimos jungiasi „Vorai“.
Tarptautiniu mastu pristatytas šis naujas kūrinys pristatytas kaip „Spider“. Tai yra nedidelė, lengva, bet itin funkcionali sausumos platforma. Ji buvo sukurta bendradarbiaujant su fronto linijoje kovojančiais kariais. Dronas pritaikytas logistikos ir inžineriniams darbams mūšio lauke.
Pasak kūrėjų, jis išsiskiria manevringumu, paprastu valdymu ir padidintu nuotoliniu valdymo spinduliu, leidžiančiu operatoriams veikti iš saugesnių pozicijų.
Nepaisant to, kad „Voras“ sveria tik kiek daugiau nei 50 kilogramų, jis gali transportuoti dvigubai sunkesnį, iki 100 kg sveriantį, krovinį. Keturi nepriklausomi varikliai užtikrina stabilumą ir mobilumą net itin sudėtingoje reljefo aplinkoje, įskaitant stačius šlaitus ar griūvančius paviršius. Akumuliatoriaus energijos pakanka kelių valandų nepertraukiamam darbui.
Dronas „Voras“ ypatingai vertingas ten, kur priešas naudoja aktyvius elektroninės kovos įrenginius – t. y. bando trikdyti ar atjungti radijo ryšį. Jo dizainas leidžia atlikti misijas net siaurose ar sunkiai pasiekiamose vietose, pavyzdžiui, griuvėsiuose ar miestuose.
Be to, du tokie įrenginiai telpa viename kariniame pikape, o tai reiškia, kad juos galima greitai transportuoti ten, kur reikia, ir lengvai įdarbinti. Kaip pažymi Ukrainos gynybos ministerija, sausumos robotai, tokie kaip „Voras“, tampa nebe alternatyva, o būtinybe, ypač kai reikia apsaugoti karių gyvybes nuo tiesioginio pavojaus.
Technologinis progresas tampa vienu svarbiausių faktorių šiuolaikinėje karo eigoje, o Ukraina šiuo metu formuoja precedento neturintį precedentą, kai gynybos inovacijos realizuojamos masiškai, sistemingai ir taikomos realiame mūšio lauke.
Vos per keletą metų Ukraina pavertė bepiločius įrenginius, tiek ore, tiek vandenyje, tiek žemėje, esmine savo kovinės strategijos dalimi. Nors „Vorai“ kol kas naujiena, jų pasirodymas rodo, kad Ukrainos kariuomenė planuoja ne tik atlaikyti agresiją, bet ir perrašyti modernios gynybos taisykles.
Kuo daugiau tokių įrenginių atsidurs fronte, tuo mažiau reikės siųsti žmonių į pavojingiausias situacijas. Ši sausumos robotų banga gali tapti dar vienu ryškiu posūkiu šiame kare ir ženklu, kad mūšio lauko automatizacija jau nebėra ateities vizija, o šiandienos realybė.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti