Prisijunkite
Prisijunkite
Europos Sąjunga nusprendė riboti atsiskaitymus grynaisiais. Skelbiama, kad nuo šiol pirkiniams, kurių vertė viršija 10 tūkst. eurų, privaloma naudoti negrynųjų atsiskaitymų būdus.
Europos Parlamentas patvirtino įstatymų rinkinį, kuriuo siekiama kovoti su pinigų plovimu ir neteisėtu finansavimu. O jau viršijus 3 tūkst. eurų ribą, pirkėjui teks pateikti asmens dokumentą.
Šiuo sprendimu siekiama sumažinti rizikas, susijusias su šešėline veikla ir terorizmo finansavimu. Nuo 2027 metų grynaisiais atsiskaityti už prekes ar paslaugas, viršijančias 10 tūkst. eurų, bus draudžiama.
Sprendimą priėmė Europos Taryba ir Europos Parlamentas, o jį lydi visą Europą apimantis įstatymų paketas.
Lietuvoje grynųjų ribojimas taikomas ir anksčiau
Primintina, kad Lietuvoje grynųjų pinigų naudojimas didelėms sumoms ribojamas jau nuo 2022 metų lapkričio pirmosios. Tuomet įsigaliojo specialus įstatymas, kuriuo nustatyta, jog tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys negali atsiskaityti grynaisiais, jei sandorio suma viršija 5 tūkst. eurų.
Svarbu tai, kad šis limitas taikomas visai sandorio vertei, net jei pinigai būtų mokami dalimis. Įstatyme aiškiai nurodyta, kad draudžiama dirbtinai skaidyti mokėjimus tam, kad būtų apeita nustatyta riba. Tais atvejais, kai atsiskaitoma kita valiuta, skaičiuojama lygiavertė suma eurais pagal tuo metu galiojantį oficialų kursą.
Šie ribojimai Lietuvoje buvo įvesti siekiant užtikrinti didesnį atsiskaitymų skaidrumą, padėti kovoti su šešėline ekonomika ir sustiprinti mokesčių surinkimą.
Tai vienas iš žingsnių, kuriuo Lietuva pademonstravo iniciatyvą net ir prieš bendrą ES sprendimą dėl grynųjų apribojimo.
Kas keičiasi visos Europos mastu?
Nustatyta 10 tūkst. eurų riba bus taikoma visoms šalims, o valstybės, neturinčios euro valiutos, turės taikyti atitinkamą sumą savo valiuta. Nors kiekviena šalis galės sumažinti šią ribą, didinti jos nebus leidžiama.
Tokie pokyčiai reikš, kad už didesnės vertės pirkinius, pavyzdžiui, automobilius ar prabangius daiktus, bus privaloma atsiskaityti per bankus ar kitus skaitmeninius kanalus.
Asmens dokumentas – privalomas net už 3 tūkst. eurų grynaisiais
Pagal naujus reikalavimus, net ir mokant mažesnes nei 10 tūkst. eurų sumas, pirkėjui gali tekti parodyti asmens dokumentą. Nuo 3 tūkst. eurų grynaisiais atliekamų operacijų jau bus taikoma privaloma tapatybės tikrinimo procedūra.
Tokie duomenys bus fiksuojami ir saugomi, kad būtų užtikrintas skaidrumas ir galimybė atsekti galimai įtartinas veiklas.
Taisyklės galios ne visiems
Kontrolė dėl 3–10 tūkst. eurų grynųjų mokėjimų nebus taikoma visiems. Ji bus būtina tik sandoriuose, kuriuose dalyvauja finansų įstaigos, bankai, nekilnojamojo turto agentai, kazino, investicijų valdytojai ir prabangos prekių pardavėjai.
Šiems subjektams teks tikrinti pirkėjų tapatybę ir dokumentuoti visus mokėjimus. Tiesa, verta pastebėti, kad grynieji pinigai yra ne vienintelis objektas, įtrauktas į naujas taisykles.
Kriptovaliutų platformos ir piniginės operatoriai taip pat bus įpareigoti tikrinti savo vartotojus net nuo 1000 eurų vertės operacijų. Tai žymi aiškų ES siekį kontroliuoti skaitmenines operacijas ir užtikrinti didesnį skaidrumą visame finansų sektoriuje.
Bendras draudimas atsiskaityti grynaisiais virš 10 tūkst. eurų visoje ES įsigalios 2027 metais. Kai kurioms sritims, pavyzdžiui, sporto klubams, taikomas ilgesnis pereinamasis laikotarpis, jiems taisyklės bus privalomos nuo 2029 metų.
Tai žymi reikšmingą pokytį visoje Bendrijoje, kurio tikslas – daugiau skaidrumo, mažiau šešėlio.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti