Prisijunkite
Prisijunkite
Bankų klaidos, ypač susijusios su didelėmis pinigų sumomis, neretai tampa ne tik finansinių nuostolių, bet ir reputacijos krizių priežastimi. Nors šiuolaikinės technologijos ir daugiasluoksnės kontrolės sistemos turėtų užkirsti kelią netikslumams, žmogiškasis faktorius vis dar išlieka silpnoji grandis.
Jungtinių Valstijų finansų milžinė „Citigroup“ netyčia pervedė daugiau nei 74 trilijonus eurų į kliento sąskaitą. Visa tai įvyko dėl elementarios žmogiškos klaidos. Vietoj numatyto 280 dolerių pervedimo vienas banko darbuotojas neteisingai įvedė sumą, kuri viršija 20 kartų visą Jungtinės Karalystės bendrąjį vidaus produktą.
Įdomiausia tai, kad šis astronominis skaičius buvo patvirtintas dviejų banko darbuotojų, o pervedimas įvyko tarp dviejų „Citi“ vidaus sąskaitų. Tai reiškia, jog pinigai realiai neišėjo iš banko.
Kaip praneša „Financial Times“, visa tai paaiškėjo tik po 90 minučių, kai trečias darbuotojas pastebėjo neatitikimus bendruose balansuose. Tada ir paaiškėjo, kad vietoj kelių šimtų dolerių į sistemą įrašyti trilijonai.
Laiku pastebėta klaida – pinigai nepajudėjo iš banko
Pasak banko atstovo, klaida buvo identifikuota „detektyvinėmis kontrolės priemonėmis“, o pervedimas tuoj pat atšauktas. Nors suma ir buvo įvesta, ji fiziškai neišėjo iš banko – tai buvo vidinis pervedimas tarp dviejų „Citi“ buhalterinių sąskaitų.
„Mūsų prevencinės priemonės būtų vis tiek sustabdžiusios bet kokį realų pinigų išėjimą iš banko“, – teigia „Citigroup“ atstovas spaudai. Jis pridūrė, kad tokio dydžio pervedimas techniškai net nebūtų įmanomas.
Apie incidentą buvo informuota ir JAV Federalinė rezervų sistema bei Valiutų kontrolės tarnyba, kurios stebi šalies stambiausius finansinius žaidėjus. Nors šį kartą viskas baigėsi be nuostolių, tai dar kartą iškėlė klausimą dėl banko rizikos valdymo sistemos kokybės.
Trečiąjį 2024 metų ketvirtį „Citigroup“ turėjo 2,4 trilijono dolerių turto. Tačiau incidentai – ne naujiena šiai institucijai. Vien per 2024 metus buvo užfiksuota dešimt atvejų, kai bankas netyčia patvirtino daugiau nei 1 mlrd. dolerių vertės pervedimus.
Anksčiau bankas jau buvo skaudžiai nukentėjęs
Įdomu tai, kad tai jau ne pirmas kartas, kai „Citi“ pateko į antraštes dėl stambios pervedimo klaidos. 2020 metais bankas netyčia pervedė 900 mln. dolerių kosmetikos bendrovei „Revlon“. Šis incidentas sukėlė ilgai trukusį teisinį ginčą ir tapo priežastimi tuometinio generalinio direktoriaus Michaelo Corbato pasitraukimui.
Po to, kai generalinį direktorių pakeitė Jane Fraser, „Citigroup“ paskelbė apie svarbius pokyčius. Bankas taip pat buvo nubaustas 400 mln. dolerių bauda JAV Valiutų kontrolės tarnybos už rizikų valdymo sistemų trūkumus.
Automatinės sistemos sustabdo dar ne viską
Šis naujausias atvejis – simbolinis pavyzdys, kaip žmogiška klaida gali įvykti net griežčiausiai prižiūrimoje finansinėje sistemoje. Nors „Citigroup“ taiko tiek detektyvines, tiek prevencines priemones, pervedimas buvo patvirtintas net dviejų žmonių ir tik trečias pastebėjo, kad kažkas ne taip.
Visa tai rodo, kad bankas vis dar turi ką tobulinti, ypač siekiant kuo daugiau rizikų suvaldyti automatizuotai, kad viena neteisingai paspausta klaviatūros mygtuko kombinacija nevestų prie milijardinių pasekmių.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti