Prisijunkite
Prisijunkite
Pastarosiomis savaitėmis Vašingtone vėl stiprėja kalbos apie galimus sankcijų pokyčius Rusijos atžvilgiu. Tarp diplomatinės tylos ir viešų pareiškimų, vis garsiau skamba klausimas – ar Donaldas Trumpas iš tikrųjų keičia savo toną Kremliaus atžvilgiu?
Pranešimai apie naują ekonominių suvaržymų paketą rodo, kad JAV gali imtis ryžtingesnių žingsnių, siekdamos suvaldyti Maskvos veiksmus. Ši situacija tampa rimtu išbandymu ne tik JAV užsienio politikai, bet ir paties D. Trumpo administracijos vidiniam nuoseklumui.
Žurnalistai pabrėžia, kad naujo ekonominių apribojimų paketo patvirtinimas prieš Kremlių tampa vis ryškesniu ženklu, jog Donaldas Trumpas keičia toną Rusijos atžvilgiu ir pereina prie aiškiai griežtesnės pozicijos.
Ilgą laiką buvęs kritikuojamas dėl tariamai pernelyg švelnios laikysenos Vladimiro Putino režimo atžvilgiu, D. Trumpas, regis, bando parodyti aiškų signalą tiek šalies viduje, tiek pasaulinei bendruomenei.
Pranešama, kad JAV pareigūnai jau parengė naują sankcijų paketą, kuris būtų nukreiptas prieš Rusijos Federaciją, šalį, kuri jau kurį laiką laikoma viena iš didžiausių geopolitinių grėsmių Vakarų stabilumui. Apie šį dokumentą pranešė „Reuters“ agentūra, remdamasi šaltiniais Vašingtone, kurie, dėl sprendimo jautrumo, liko neįvardyti.
Nors pats paketas dar nėra oficialiai įteisintas, jis šiuo metu laukia galutinio patvirtinimo iš prezidento Donaldo Trumpo. Planuojama, kad šios naujosios sankcijos palies vienas pačias svarbiausias Rusijos ekonomikos šakas – bankų sektorių bei energetiką.
Pagrindiniai taikiniai – energetikos gigantė „Gazprom“, taip pat keletas stambių finansų įstaigų bei įmonių, užsiimančių žaliavų gavyba ir apdorojimu. Tokie sprendimai, jeigu būtų priimti, galėtų turėti rimtų pasekmių tiek Rusijos ekonomikos stabilumui, tiek jos galimybėms vykdyti ilgalaikius projektus tarptautinėje arenoje.
Vis dėlto, nepaisant aiškiai suformuluoto sankcijų plano, nėra aišku, ar Trumpas iš tikrųjų pasirašys šį dokumentą. Kaip pažymi „Reuters“, ankstesnė prezidento laikysena Rusijos atžvilgiu ne visada atitiko griežtosios linijos šalininkų lūkesčius.
Jei visgi būtų duotas žalias šviesas šiam sprendimui, tai reikštų ryškų administracijos pozicijos pokytį – aiškų signalą, kad JAV ketina nebesitaikstyti su agresyviais Maskvos veiksmais. „Reuters“ šaltiniai teigia, kad šiuo metu Nacionalinio saugumo taryba siekia koordinuoti tikslingų ir labiau paveikių priemonių paketą, kuris galėtų gerokai suvaržyti Rusijos finansinius srautus bei technologinį bendradarbiavimą.
Tačiau galutinį sprendimą, kaip ir įprasta tokiais atvejais, priims prezidentas. „Sprendimas dėl griežtesnių priemonių yra ant prezidento stalo – viskas priklausys nuo jo valios parodyti aiškią kryptį“, – teigia vienas iš agentūros kalbintų pareigūnų.
Tuo pačiu metu JAV iždo departamentas, kuris dažniausiai ir įgyvendina sankcijų politiką, kol kas neišplatino jokio oficialaus komentaro šiuo klausimu. Nors žurnalistai kreipėsi su prašymu pateikti išsamesnę informaciją, institucija iki šiol išlaiko tylą.
Tai kelia papildomų klausimų – ar tarp valdžios institucijų nėra vidinių nesutarimų, ar tai tik laikina komunikacijos pauzė prieš viešą pranešimą. Sankcijų paketas, jeigu būtų priimtas, galėtų paveikti ne tik konkrečias įmones, bet ir visą regioninę dinamiką.
Ekonominiai apribojimai, ypač taikomi energetikai ir finansų sektoriui, yra vienos iš stipriausių diplomatinių priemonių, kurias Vakarai gali naudoti norėdami daryti spaudimą be tiesioginio karinio įsitraukimo.
D. Trumpas, būdamas netipiškas lyderis, dažnai nepaiso tradicinių diplomatinių rėmų, todėl ši situacija stebima su ypatingu dėmesiu. Ar šis žingsnis taps pradžia nuoseklesnei ir labiau apgalvotai JAV politikai Rusijos atžvilgiu, parodys artimiausios savaitės.
Visgi, aišku viena – sprendimai, kuriuos šiandien priima Vašingtonas, gali turėti ilgalaikių pasekmių ne tik JAV santykiams su Rusija, bet ir visai pasaulinei geopolitinei pusiausvyrai.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti