Viena skola ir banko sąskaita liks tuščia: štai kada „Sodra“ gali perimti tavo pinigus, viskas pagal įstatymą

Ina Jonaitienė , 2025-05-25, 17:54
0
Viena skola ir banko sąskaita liks tuščia: štai kada „Sodra“ gali perimti tavo pinigus, viskas pagal įstatymą

Praėjus daugiau nei dviem savaitėms nuo pajamų deklaravimo ir įmokų sumokėjimo termino, daugiau nei 10 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių jau kreipėsi į „Sodrą“ su prašymu atidėti mokėjimus. 

Tie, kurie to nepadarė ir nepervedė įmokų laiku, šiuo metu jau gauna oficialius raginimus susimokėti. Jei į juos nereaguojama – pradedamas priverstinis išieškojimas.

Jei vykdote individualią veiklą ar kitaip dirbate savarankiškai, turite sumokėti socialinio draudimo įmokas nuo deklaruotų pajamų. Šios įmokos nėra vien prievolė, jos lemia ir teisę į ligos, motinystės išmokas bei būsimą pensiją. Todėl svarbu laikytis terminų.

Nepavykus sumokėti laiku, visada galima kreiptis į „Sodrą“ ir suderinti mokėjimo atidėjimą. Bet jei nei sumokama, nei kreipiamasi – laikoma, kad susidarė skola.

Tokiu atveju pirmiausia siunčiami priminimai, o vėliau raginimai padengti įsiskolinimą. Jei į juos nereaguojama, pradedamas skolos išieškojimo procesas.

Ar „Sodra“ gali nurašyti pinigus nuo sąskaitos?

Taip, gali. Taip nurodo Valstybinio socialinio draudimo įstatymas ir Civilinis kodeksas. Visgi tai daroma ne iškart – pirmiausia siunčiamas įspėjimas.

Informacija apie skolą pateikiama asmeninėje gyventojo ar draudėjo paskyroje. Jei asmuo yra nurodęs savo el. paštą, pranešimai siunčiami ir šiuo adresu. Juose nurodoma suma bei terminas, iki kada ją reikia padengti.

Jei ir po raginimo skola nepadengiama, „Sodra“ gali pateikti nurodymą Lietuvos bankams ar mokėjimo paslaugų teikėjams, paprastai tariant, nurašyti skolą nuo sąskaitos.

Kaip vyksta skolos nurašymas?

Skolos išieškojimas atliekamas per PLAIS – Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą. Ją valdo Registrų centras. Ši sistema leidžia automatiškai apriboti ir nurašyti sumą iš bet kurios Lietuvos mokėjimo įstaigos ir tai gali būti tiek bankas, tiek „Revolut“ ar kitas paslaugų teikėjas.

Svarbu žinoti, kad apribojimai taikomi visoms turimoms sąskaitoms bendrai skolos sumai, bet pinigai nurašomi tik tol, kol dengiama reali skola. Kai tik reikiama suma surenkama – apribojimai panaikinami.

Pavyzdžiui, jei žmogus skolingas 500 eurų ir turi penkias sąskaitas, PLAIS sistema blokuos visose iš jų po 500 eurų. Tačiau kai, tarkim, iš vienos ar dviejų sąskaitų bus surinkti visi 500 eurų, likusiose apribojimai bus nedelsiant panaikinti. Tai dažniausiai įvyksta per kelias valandas.

O jei sąskaita užsienyje?

Jeigu skolininkas gyvena kitoje ES, EEE, Šveicarijos ar Jungtinės Karalystės valstybėje, išieškojimo prašymas perduodamas tos šalies institucijoms. Jos veikia pagal savo įstatymus.

Kokia suma gali būti nurašyta – ar viskas?

Ne. Yra vadinamoji neišieškoma suma – tai pinigų dalis, kurios negalima nurašyti. 2025 metais ji siekia 450 eurų per mėnesį. Jei žmogus pateikia dokumentus, pagrindžiančius sudėtingą situaciją, gali prašyti šią ribą padidinti.

Pavyzdžiui, jei asmens sąskaitoje yra 650 eurų, o skola siekia 400 eurų, bus nurašyta tik 200 eurų. 450 eurų liks neliečiami. Jei sąskaitoje yra mažiau nei 450 eurų – skola nebus nurašoma.

Ar taikomi papildomi mokesčiai už nurašymą?

Taip, taikomi. Už lėšų nurašymą iš sąskaitos taikomas pervedimo ir sistemos palaikymo mokestis – 1,02 euro už vieną nurašymą. Šį mokestį taiko kredito įstaigos.

Ar galima susitarti dėl įmokų mokėjimo net jau apribojus sąskaitą?

Taip, galima. Jei žmogus kreipiasi į „Sodrą“ ir pateikia prašymą su dokumentais dėl skolos mokėjimo atidėjimo, pradėti išieškojimai yra stabdomi, o pateikti mokėjimo nurodymai – atšaukiami.

Kokios dar išieškojimo priemonės galimos?

Jei nepavyksta gauti pinigų per sąskaitas, gali būti imtasi kitų veiksmų: turtas areštuojamas, jam taikoma hipoteka ar įkeitimas, išieškojimas perduodamas antstoliui arba nukreipiamas per darbdavį.

Be to, net jei sueina priverstinio išieškojimo terminas – jei procesas jau pradėtas, jis gali būti tęsiamas. Tokiais atvejais skolos nurašomos itin retai.

Ar patiko šis įrašas?
 
Temos: Sodra

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas