Pirkdami būstą pamiršta vieną dalyką: ekspertai įspėja, kad vėliau teks mokėti dvigubai daugiau

Pranešimas spaudai , 2025-04-22, 08:59
0
Pirkdami būstą pamiršta vieną dalyką: ekspertai įspėja, kad vėliau teks mokėti dvigubai daugiau

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, ypač šiandien, kai vis daugiau kasdienių prietaisų ir sistemų priklauso nuo jos. 

Ekspertai pabrėžia, kad svarbu ne tik užsitikrinti patikimą elektros tiekimą, bet ir apgalvoti, kaip efektyviai ją naudoti, kad nereikėtų permokėti. Laiku nepasirūpinus šiais klausimais, vėliau gali tekti susidurti su nenumatytomis išlaidomis ir rūpesčiais.

Žaliųjų energijos sprendimų bendrovės „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Augustas Junevičius sako, kad pati su elektros tiekimo sutartimi susijusi procedūra perkant naują būstą nėra sudėtinga. Asmuo, pardavęs savo nekilnojamo turto objektą, įsipareigoja per 5 darbo dienas nuo pardavimo dienos susisiekti su savo nepriklausomu tiekėju ir nutraukti turimą elektros tiekimo sutartį. 

Tuo metu naujasis objekto savininkas turi kreiptis į nepriklausomą tiekėją ir sudaryti sutartį savo vardu. Abi šalys turėtų užpildyti ir pasirašyti rodmenų suderinimo aktą, kuriame užfiksuojami skaitiklio rodmenys. Tai padės išvengti nesusipratimų dėl mokėjimų už suvartotą elektrą.

„Tad patys formalumai yra paprasti. Tačiau esminis klausimas šioje procedūroje yra elektros tiekimo plano pasirinkimas. Įsikrausčius į naują būstą, ypač iš buto persikėlus į kotedžą ar namą, elektros vartojimo įpročiai gali gana žymiai pasikeisti, o tai būtina įvertinti“, – pažymi A. Junevičius.

Pasak jo, priimti geriausią sprendimą padeda konsultacijos su nepriklausomu elektros tiekėju. Jo specialistai dar prieš įsikraustant į naują būstą gali paskaičiuoti preliminarų būsimą elektros energijos suvartojimą ir pagal jau susiformavusius vartotojo įpročius pasiūlyti konkrečiam atvejui tinkamiausią sprendimą.

„Taip pat svarbūs ir kiti individualūs aspektai. Pavyzdžiui, galbūt naujajame būste planuoja įsirengti saulės elektrinę, elektromobilio įkrovimo stotelę ar energijos kaupimo bateriją, kokie ir kada bus naudojami kiti elektriniai įrenginiai ir prietaisai“, – vardija „Enefit“ specialistas.

Įprastai rinkoje siūlomi fiksuoti arba su „Nord Pool“ biržos kainomis susieti elektros tiekimo planai. Fiksuotas – 6, 12 ar 24 mėnesių – planas labiau tiks tiems, kurie pageidauja stabilių ir iš anksto žinomų išlaidų už elektros energiją. Tuo metu su birža susietus planus pasirinkę gyventojai gali sutaupyti daugiau energijos vartodami mažesnių kainų laikotarpiais.

„Net jei pradžioje pasirinktas planas vėliau atrodo netinkamas, tai nėra problema. Mes visada padedame klientams prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių. Atsiradus poreikiui, galima rinktis kitokį elektros tiekimo planą, ESO planus taip pat galima keisti kas mėnesį“, – pažymi A. Junevičius.

Klausimai, kuriuos verta užduoti iš anksto

„Urban Estate“ nekilnojamojo turto brokeris Audrius Dikevičius sako, kad tam tikrais su elektra susijusiais klausimais verta pasidomėti dar prieš priimant galutinį sprendimą dėl būsto pirkimo, kadangi tai gali padėti išvengti rūpesčių ateityje.

„Pirmiausia verta pasidomėti, koks yra būsto elektros įvado galingumas ir ar jis pakankamas planuojamiems poreikiams. Taip pat svarbu įvertinti elektros instaliacijos būklę – ar ji atitinka šiuolaikinius saugumo standartus“, – teigia A. Dikevičius.

Taip pat patartina išnagrinėti galimybes įsirengti atsinaujinančios energijos sprendimus, pavyzdžiui, saulės elektrinę. Jei perkamas butas daugiabutyje, pravartu išsiaiškinti, kokios yra bendros elektros sąnaudos ir ar yra galimybių mažinti jų kaštus.

„Butuose svarbu išsiaiškinti, koks elektros tiekimo modelis taikomas daugiabutyje – iš dalies centralizuotas ar individualus, taip pat ar yra bendros elektros sąnaudos laiptinėse, liftuose ir kitur. Tuo tarpu namuose ar kotedžuose turite daugiau laisvės individualiems sprendimams, tačiau reikia pasirūpinti tinkamu elektros įvadu, galimybe plėsti galingumą, žaibosauga bei atsarginiais elektros tiekimo šaltiniais“, – pataria A. Dikevičius.

Žaliųjų energijos sprendimų bendrovės „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas taip pat akcentuoja, kad keliantis iš buto į namą ar kotedžą reikia atkreipti dėmesį ne tik į didėjantį būsto plotą, bet ir į potencialiai atsirandančius naujus elektros vartojimo taškus – šildymo sistemas, oro kondicionierius, elektromobilių įkrovimo stoteles ir kitus prietaisus, kurie žymiai padidina elektros suvartojimą.

Vis daugiau dėmesio efektyvumui

A. Junevičius pabrėžia, kad siekdami sumažinti išlaidas ir didinti elektros vartojimo efektyvumą, vis daugiau klientų renkasi inovatyvius, energiją taupančius, sprendimus.

„Vienas tokių sprendimų – saulės elektrinės, kurios gali dalinai ar tam tikrais atvejais ir visiškai aprūpinti namą elektros energija. Taip pat – energijos kaupimo baterijos, kurios ne tik užtikrina nenutrūkstamą elektros tiekimą, bet ir padeda sutaupyti“, – sako „Enefit“ ekspertas.

Šiltuoju metų laiku baterija leidžia kaupti perteklinę elektros energiją iš saulės elektrinės, o šaltuoju sezonu, kai saulės energijos generuojama mažiau, su birža susietą planą pasirinkę klientai, bateriją gali užpildyti tuomet, kai kainos mažiausios, pavyzdžiui, naktį.

„Urban Estate“ brokeris A. Dikevičius pritaria, kad šiandieniniai būsto pirkėjai vis labiau domisi energinio efektyvumo sprendimais.

„Saulės elektrinės domina ne tik nuosavų namų savininkus, bet ir daugiabučių gyventojus, ypač esant galimybei naudoti nutolusius elektros gamybos sprendimus. O ir vis dažniau pasitaiko butų, parduodamu kartu su nutolusiomis saulės elektrinėmis. Elektromobilių įkrovimo klausimas taip pat tampa vis aktualesnis daugeliui naujų būstų pirkėjų. Energijos kaupimo sistemos – dar palyginti naujas sprendimas, tačiau pastebime, kad ir jis tampa vis aktualesnis, ypač įsigyjant namą su saulės elektrine ant stogo“, – teigia A. Dikevičius.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas