Valstybės e. paslaugos žengia į naują erą: mobilioji programėlė ir dirbtinis intelektas pagerins gyventojų patirtį

Pranešimas spaudai , 2025-04-12, 14:54 0

Valstybės e. paslaugos žengia į naują erą: mobilioji programėlė ir dirbtinis intelektas pagerins gyventojų patirtį

Valstybės elektroninės paslaugos žengia į naują etapą, kuriame svarbų vaidmenį atliks išmaniosios technologijos. Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros (VSSA) planuose – ne tik platesnis dirbtinio intelekto pritaikymas Elektroninių valdžios vartų portale, bet ir naujos mobiliosios programėlės kūrimas.

Viena iš didžiausių VSSA planuojamų naujovių – mobilioji Elektroninių valdžios vartų programėlė, suteiksianti Lietuvos gyventojams galimybę patogiai užsisakyti reikalingas e. valdžios paslaugas, stebėti jų vykdymo eigą ir gauti aktualią informaciją.

„Naujoji programėlė vizualiai ir struktūriškai atkartos Elektroninių valdžios vartų portalą, užtikrindama vienodą vartotojo patirtį tiek kompiuteryje, tiek telefone. Joje veiks dirbtiniu intelektu paremta sparti paieška, patogus paslaugų katalogas pagal gyvenimo įvykius ir žingsniais organizuotas paslaugų užsakymas, leidžiantis vartotojui lengvai sekti procesą.“ – praėjusią savaitę vykusio pristatymo „Viešosios e. paslaugos ateityje: kokių naujovių tikėtis?“ metu pasakojo VSSA Informacinių sistemų departamento direktorius Žydrūnas Nevardauskas.

Numatoma, kad e. valdžios programėlėje gyventojai ne tik bus informuojami apie jų užsakytų paslaugų eigą, bet ir galės gauti bendrus valstybės pranešimus, susijusius su svarbiais įvykiais ar aktualijomis.

„Manome, kad valstybė turi ir gali laiku informuoti gyventojus apie jo gyvenamojoje vietoje aktualius įvykius, o išmanusis telefonas yra natūrali ir patogi terpė tai padaryti“, – pažymi Ž. Nevardauskas.

Atnaujinimo sulauks ir epaslaugos.lt

Planuojami svarbūs pokyčiai, tarp kurių – atnaujintas portalas www.epaslaugos.lt. Jame taip pat veiks dirbtiniu intelektu paremta paieška, patogūs vedliai ir vaizdus paslaugų užsakymo procesas, padedantis užtikrinti spartesnę ir intuityvesnę prieigą prie paslaugų.

Kaip pabrėžia VSSA Skaitmeninių iniciatyvų skyriaus patarėjas Linas Česnulis, viešųjų paslaugų ateitis neatsiejama nuo dirbtinio intelekto – plečiasi išmaniųjų paieškų, pokalbių robotų ir kalbinių technologijų pritaikymas, o konsultacijos vis dažniau vyksta nuotoliniu būdu.

Šie skaitmeniniai sprendimai ne tik palengvins gyventojų bendravimą su institucijomis, bet ir padidins paslaugų efektyvumą bei prieinamumą.

Didžiausi pokyčiai – jau kitąmet

Lietuvoje vyksta intensyvus įvairių sričių skaitmeninimas: savivaldybėse diegiamos miestiečio kortelės, modernizuojamas leidimų išdavimo procesas, kuriamos efektyvesnės socialinės paramos sistemos, tobulinamos švietimo paslaugos ir aplinkosaugos priemonės. Ekspertai, dalyvavę renginyje, pabrėžė, kad viešųjų paslaugų ateitis – proaktyvi. Tai reiškia, jog gyventojams paslaugos bus siūlomos automatiškai, atsižvelgiant į jų individualią situaciją.

„Pavyzdžiui, gimus vaikui bus galima vienu metu sutvarkyti visus reikalingus dokumentus ir registracijas. Paslaugos taps labiau suasmenintos, o valstybė ne tik teiks informaciją, bet ir įsiklausys – planuojama rinkti atsiliepimus apie kiekvieną žingsnį, įtraukti gyventojus į dizaino vertinimą ir sprendimų tobulinimą“, – sako L. Česnulis.

Didžiausių atnaujinimų šalies gyventojai gali tikėtis jau kitais metais, iki 2026 metų vasaros.

E. paslaugų naujovės pristatytos balandžio 3 dieną vykusios nuotolinės transliacijos „Viešosios e. paslaugos ateityje: kokių naujovių tikėtis?“ metu, kuri yra Europos mastu vykstančios iniciatyvos „Skaitmeninė savaitė 2025“ dalis. Ši iniciatyva, vykstanti nuo 2010 metų, siekia padėti gyventojams atrasti technologijų naudą ir skatinti juos drąsiau naudotis skaitmeninėmis galimybėmis savo kasdienėje ir profesinėje veikloje.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas