Vos vienas paspaudimas gali kainuoti viso gyvenimo santaupas – siunčiamas kritinės svarbos perspėjimas

Ina Jonaitienė , 2025-04-12, 19:55 0

Vos vienas paspaudimas gali kainuoti viso gyvenimo santaupas – siunčiamas kritinės svarbos perspėjimas

Per pastaruosius mėnesius Lietuvos paštas sulaukė beveik 500 pranešimų apie apgaulingus pranešimus, siunčiamus gyventojams į jų telefonus ar el. paštą. Sukčiai aktyvūs kaip niekada – jie tobulina savo schemas, bando įtikinti, kad žinutės ar laiškai yra iš oficialaus pašto, ir taip vilioja žmonių duomenis ar pinigus.

Lietuvos paštas ragina gyventojus neprarasti budrumo ir dalijasi naujausiais atvejais, kaip sukčiai bando išvilioti asmeninius duomenis. Anot Saugos ir prevencijos departamento vadovo Andriaus Varnelio, į kiekvieną incidentą, kuriame neteisėtai naudojamas pašto vardas ar logotipas, reaguojama nedelsiant.

„Vien per pastaruosius metus užblokavome daugiau nei 500 apgaulingų nuorodų, kurios nukreipdavo į klastotes – neva oficialius pašto puslapius. Jų tikslas yra išvilioti mokėjimo kortelių duomenis ir prisijungimus prie bankų. Nors kasdien apsaugome tūkstančius gyventojų, sukčiai nesiliauja – vos viena nuoroda užblokuojama, atsiranda nauja“, – sako A. Varnelis.

 

Atsižvelgiant į situaciją, Lietuvos paštas jau parašė 13 pareiškimų, pateikdamas išsamią analitinę informaciją apie daugiau nei 2000 bandymų apgauti žmones. Paskutinis pareiškimas pateiktas Generalinei prokuratūrai, kartu su prašymu įvertinti, ar imamasi visų galimų veiksmų apsaugoti gyventojus ir sustabdyti tokius nusikaltimus.

Kasdien gyventojai gauna žinutes apie tariamai sustabdytas siuntas, netikslų adresą ar reikalavimą per 24 valandas sumokėti už sąskaitą-faktūrą. Šiose žinutėse pateikiamos nuorodos, kurios veda į sukčių sukurtus puslapius.

Svarbu žinoti, kad tokios žinutės dažnai siunčiamos ne per įprastus SMS kanalus, bet per „Google RCS“ ar „Apple iMessage“ platformas. Tai apsunkina blokavimą, nes šios sistemos yra šifruotos ir valdomos ne vietinių operatorių, o tarptautinių technologijų milžinių.

Pasitaiko atvejų, kai apgaulingas žinutes gauna žmonės, kurie tuo metu tikrai laukia siuntų. Tai dar labiau padidina tikimybę patikėti ir suvesti duomenis. Vis dėlto, kaip pabrėžia A. Varnelis, tai – sutapimai, o visų klientų duomenys yra saugūs.

Lietuvos paštas nuolat bendradarbiauja su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru, Ryšių reguliavimo tarnyba, mobiliojo ryšio bei interneto paslaugų tiekėjais, kad būtų sukurti efektyvesni būdai apsisaugoti nuo tokio pobūdžio sukčiavimų.

Kaip apsisaugoti nuo Lietuvos gyventojus terorizuojančių sukčių?

Technologijos tobulėja, o kartu su jomis – ir sukčių metodai. Todėl svarbu žinoti ne tik apie pačią grėsmę, bet ir tai, kaip apsisaugoti nuo bandymų išvilioti jūsų duomenis ar pinigus. Lietuvos paštas dalijasi keliais pagrindiniais patarimais:

  • Nespauskite įtartinų nuorodų. Jei gaunate žinutę ar el. laišką su nuoroda į tariamą siuntos atnaujinimą ar sąskaitą – sustokite. Patikrinkite siuntėjo adresą ar telefono numerį. Jei kyla bent menkiausias įtarimas, neatidarykite nuorodos.
  • Niekada neveskite savo mokėjimo kortelės duomenų. Lietuvos paštas niekada neprašo pateikti kortelės duomenų per žinutes. Visos oficialios operacijos vyksta tik per lpexpress.lt savitarną su elektronine bankininkyste.
  • Atidžiai įvertinkite siuntėjo el. pašto adresą. Sukčiai dažnai apsimeta oficialiomis institucijomis, bet jų adresai dažnai būna neįprasti, su keistomis galūnėmis (pvz., @gmail.com vietoj oficialaus @post.lt).
  • Neatsakinėkite į įtartinas žinutes. Jeigu žinutėje reikalaujama sumokėti, įvesti kodą ar reaguoti skubiai – tai dažnas sukčių triukas spausti jus veikti impulsyviai. Neskubėkite.
  • Naudokite antivirusinę programinę įrangą. Telefonuose ir kompiuteriuose verta įdiegti patikimą saugumo sprendimą, kuris padės aptikti kenksmingas nuorodas ar programėles dar prieš jums jas atidarant.
  • Sekite informaciją oficialiuose šaltiniuose. Siuntų statusą visuomet tikrinkite tik per post.lt arba lietuvospaštas.lt – niekur kitur.
  • Informuokite artimuosius. Sukčiai dažnai taikosi į vyresnio amžiaus žmones – pasidalinkite šiomis žiniomis su savo tėvais, seneliais ar draugais, kurie gali nežinoti, kaip atrodo šiuolaikinės apgaulės.

Gyventojai, gavę įtartinas žinutes ar laiškus su Lietuvos pašto vardu, kviečiami pranešti el. paštu prevencija@post.lt.

Ir svarbiausia – nespauskite neaiškių nuorodų, nieko nemokėkite ir neveskite kortelės duomenų. Jei taip jau nutiko, tuomet nedelsdami susisiekite su banku, o nukentėjus – kreipkitės į policiją.

Lietuvos paštas primena, kad jūsų saugumas yra prioritetas, o apie visus sukčiavimo atvejus informacija perduodama atsakingoms institucijoms. Būkime budrūs ir dalinkimės žiniomis su aplinkiniais.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas