Prisijunkite
Prisijunkite
Šių metų kovo 28 dieną Mianmare įvyko vienas stipriausių žemės drebėjimų šalies istorijoje. Jo stiprumas siekė 7,7 balo pagal Richterio skalę, o pasekmės buvo katastrofiškos. Šios tragedijos metu žuvo apie 5 500 žmonių, o drebėjimo bangos pasiekė ir kaimynines valstybes, tarp jų ir Tailandą.
Tačiau šis įvykis išskirtinis ne tik dėl padarytos žalos, bet ir dėl to, kad galimai pirmą kartą istorijoje vaizdo kamera netyčia užfiksavo momentą, kai įvyko tektoninio lūžio poslinkis, žemė tiesiog plyšo.
Vaizdo įrašas darytas Thapyawa saulės jėgainės teritorijoje, priklausančioje „GP Energy Myanmar“ ir esančioje netoli Thazi miesto. Stebėjimo kamera užfiksavo momentą, kai pagrindinio smūgio metu žemė ne tik ėmė drebėti, bet ir tiesiog persiskyrė.
Tiesiogine prasme prasivėrė plyšys, o šalia esantis tvoros segmentas persislinko. Iš po paviršiaus kilo dulkių debesys, žemė trūkinėjo, o po kelių sekundžių matyti, kaip įvyksta akivaizdus horizontalus poslinkis – geologinis lūžis veikia realiu laiku.
Seismologas Johnas Vidale iš „USC Dornsife“ universiteto įvardijo šį įrašą kaip vieną vertingiausių, kokį kada nors yra matęs.
„Tai iš tiesų trikdantis, bet kartu ir įspūdingas vaizdas. Tai turbūt geriausias vaizdo įrašas, rodantis paviršiaus plyšimą tokio stipraus žemės drebėjimo metu“, - tikino seismologas.
Mianmaras įsikūręs tektoniškai itin aktyvioje zonoje, nes čia susiduria dvi litosferos plokštės: burmaninė ir sundajinė. Šių plokščių sandūra eina tiesiai per šalies vidurį, o ją sudaro transformacinis lūžis, panašus į garsųjį San Andreaso lūžį Kalifornijoje.
Tokio tipo lūžiuose plokštės juda viena šalia kitos horizontaliai ir būtent šis judesys sukelia įspūdingą paviršiaus poslinkį. Tragedijos epicentras buvo netoli Mandalajaus, vieno iš didesnių šalies miestų. Būtent ten prasidėjo paviršiaus plyšimas, kuris išsiplėtė šiaurės ir pietų kryptimis.
Skaičiuojama, kad žemės paviršiaus plyšys galėjo siekti net iki 20–30 kilometrų gylį. Nors gilesni sluoksniai labiau plastiški ir linkę deformuotis, o ne plyšti, net ir ten registruoti stiprūs poslinkiai.
Vaizdo įraše matyti, kad prieš pat pagrindinį smūgį fiksuoti silpnesni priešsmūginiai judesiai. Toks duomenų rinkinys – neįkainojamas seismologams, norintiems detaliau suprasti, kaip vystosi žemės drebėjimai ir kaip juda tektoninės plokštės.
Geofizikas Rickas Asteris iš Kolorado valstijos universiteto sako, kad „nėra abejonių, kad seismologai šį vaizdą išnagrinės labai atidžiai. Jei pavyks tiksliai nustatyti vietą ir technines detales, tikėtina, kad šis įvykis taps rimtu moksliniu straipsniu.“
Šis įrašas jau dabar pasklido internete, žavėdamas savo stulbinančiu turiniu ir tuo pačiu primindamas, kokia nenuspėjama ir galinga yra mūsų planeta. Tai ne tik unikalus reginys, bet ir rimtas priminimas apie būtinybę gerinti pasirengimą stichinėms nelaimėms, ypač regionuose, esančiuose aktyviose tektoninėse zonose.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti