Prisijunkite
Prisijunkite
Gegužės pradžioje Vilnius buvo technologinės pažangos sostinė – Inovacijų agentūra į „Vilnius SpaceDays 2025“ renginį subūrė Europos kosmoso industrijos atstovus ir politikos formuotojus, kurie aptarė sektoriaus aktualijas, svarbiausias technologijas, misijas bei programas. Ypatingas dėmesys konferencijoje šiemet skirtas Italijos pasiekimams kosmoso srityje ir Lietuvos bendradarbiavimo su šia šalimi galimybėms.
Jau trečią kartą organizuotos konferencijos metu tarptautiniai ekspertai, verslo lyderiai ir inovacijų kūrėjai analizavo šiandieninius kosmoso pramonės iššūkius bei ateities kryptis, dalinosi žiniomis ir patirtimi, ieškojo naujų bendradarbiavimo galimybių.
„Didėjanti kosmoso industrijos svarba Lietuvos inovacijų kūrėjams ir šalies ekonomikai atveria naujas galimybes. Sparčiai augantis mūsų kosmoso sektorius, kuriam impulsą suteikė Lietuvos narystė Europos kosmoso agentūroje (EKA), jau demonstruoja rezultatus – lietuviai leidžia į kosmosą mažus palydovus, bando medikamentus kosmose ir kuria kosmonautų maistą.
Todėl matydami potencialą svarbu toliau skatinti tarptautinį bendradarbiavimą, o taip pat aktyvesnę mokslo ir verslo sąveiką“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Stipri kosmoso industrija –Europos autonomijos ramstis
„Vilnius SpaceDays 2025“ renginys šiemet sutraukė daugiau kaip 200 dalyvių iš 15 Europos šalių. Tarp jų netrūko aukščiausio lygio politikos formuotojų ir sektoriui svarbiausių institucijų atstovų. Konferencijoje buvo galima išgirsti Europos Komisijos gynybos ir kosmoso komisaro Andriaus Kubiliaus ir EKA generalinio direktoriaus JosefoAschbacherio pasisakymus.
A. Kubilius pabrėžė, kad kosmoso sektoriaus plėtra yra svarbi didinant Europos Sąjungos (ES) autonomiškumą. Anot Europos komisaro, šiuo metu yra rengiama Europos kosmoso strategija, kurioje didelis dėmesys skiriamas sprendimų komercializacijai, kosmoso duomenų panaudojimui ir tarptautiniam bendradarbiavimui. Ji padės vystyti Europos kosmoso pramonę ir atvers naujų galimybių Lietuvai.
Savo ruožtu J. Aschbacheris pažymėjo, kad Lietuvos kosmoso ekosistemos pajėgumai jau dabar svariai prisideda prie EKA vykdomų kosmoso misijų, stiprina Europos saugumą ir inovacinį potencialą. EKA generalinio direktoriaus teigimu, šiandienos geopolitiniame kontekste kosmoso technologijos tampa vis svarbesnės, o kuriant jas būtina aktyviau plėtoti tarptautines partnerystes.
Įsitraukdama į EKA programas ir bendraudama su kitomis šalimis Lietuva gali tapti stipria kosmoso valstybe bei padėti Europai įsitvirtinti kaip globaliai kosmoso jėgai.
Vienoje iš renginio diskusijų dalyvavęs Europos kosmoso pramonės prekybos asociacijos „Eurospace“ generalinis sekretorius OlivierLemaitre teigė, kad tarp pagrindinių kliūčių Europos kosmoso industrijos plėtrai šiandien yra valstybių narių investicijų koordinavimo stoka bei rinkos susiskaldymas. Dėl to, eksperto teigimu, svarbu gebėti Europos mastu identifikuoti strategines galimybes ir skatinti sistemišką požiūrį bei valstybių sienas peržengiančių kosmoso aljansų kūrimą.
Svarbus viešojo sektoriaus vaidmuo
Ekspertai taip pat pabrėžė, kad ES reikia diversifikuoti tiekėjus ir kurti tiekimo grandines Bendrijos viduje. Plėtojant kosmoso sektoriaus rinką yra labai svarbus valstybių vaidmuo, nes būtent viešieji pirkimai labiausiai prisideda prie inovatyvių kosmoso sprendimų paklausos. Dėl to reikalingas didesnis valstybių ir verslo bendradarbiavimas bei investicijų į tyrimus bei plėtrą didinimas.
Kosmoso sektoriuje veikiančių Lietuvos įmonių atstovai taip pat išskyrė bendradarbiavimo ir didesnio finansavimo bei nuoseklių pastangų vystyti Lietuvos kosmoso industriją svarbą. Be to, sektoriaus atstovai pabrėžė tarpdisciplininį kosmoso ekosistemos pobūdį, suteikiantį galimybes išnaudoti Lietuvos stiprybes lazerių, gyvybės mokslų ir IT srityse.
„Vilnius SpaceDays 2025“ metu aptartas Lietuvos kosmoso industrijos potencialas ir augimo ambicijos. Svečiams pristatytos Lietuvos kosmoso industrijos sėkmės istorijos – startuoliai ir įmonės „AstrolightSpace“, „KongsbergNanoavionics“, „Sensmetry“, „Novian“, „Delta Biosciences“. Taip pat vyko verslo atstovų susitikimai.
Epicentre – Lietuvos ir Italijos bendradarbiavimas
Antroji dienos dalis skirta Lietuvos ir Italijos kosmoso verslo forumui. Jo metu įžvalgomis pasidalino Italijos įmonių ir „MadeinItaly“ ministras Adolfas Ursas, Italijos kosmoso agentūros (ASI) prezidentas Teodoras Valente bei kiti svečiai.
„Italija yra svarbi Europos kosmoso pramonės žaidėja, kurios indėlis į kontinento kosmoso sektorių vis didėja. Dėl to Lietuvai tikrai verta plėtoti bendradarbiavimą su šia šalimi siekiant bendrų kosmoso pramonės vystymo tikslų. Renginys tik patvirtino, kad Lietuvos ir Italijos kosmoso sektoriaus įmonės turi derančių interesų bei gali prisidėti prie viena kitos sėkmės, o tuo pačiu – ir prie visai Europai ar net žmonijai svarbių projektų įgyvendinimo“, – teigia Inovacijų agentūros „SpaceHub LT“ vadovė Eglė Elena Šataitė.
„Vilnius SpaceDays 2025“ metu taip pat aptartas Lietuvos kosmoso industrijos potencialas ir augimo ambicijos. Svečiams pristatytos Lietuvos kosmoso industrijos sėkmės istorijos – startuoliai ir įmonės „AstrolightSpace“, „KongsbergNanoavionics“, „Sensmetry“, „Novian“, „Delta Biosciences“. Taip pat vyko verslo atstovų susitikimai.
„Vilnius SpaceDays 2025“ buvo Vilniuje vykusią tarptautinę gynybos ir saugumo konferenciją „Baltic MiltechSummit“ lydintis renginys.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti