Baudos už alkoholio vartojimą: šiose šalyse galiojantys alkoholio įstatymai gali šokiruoti daugelį lietuvių

Lina Snarskienė , 2025-05-12, 16:34
0
Baudos už alkoholio vartojimą: šiose šalyse galiojantys alkoholio įstatymai gali šokiruoti daugelį lietuvių

Atostogos vis artėja, lagaminai jau mintyse sukrauti, o paskutinė mintis prieš išvykstant dažnai būna: ką ten pirmą vakarą išgersim? Kelionės sukelia atpalaiduojantį jausmą, kai viskas leidžiama ir niekas neseka tavo amžiaus. Bet realybė kartais kanda, o ypač tada, kai barmenas paklausia dokumento, o tu jautiesi taip, tarsi būtum vėl šešiolikmetis, bandantis išsisukti su rimtu veidu.

Kiekviena šalis turi savo taisykles ir jos ne visada tokios, kokių tikiesi. Vienur alkoholio galima paragauti nuo šešiolikos, kitur tik nuo aštuoniolikos. Kai kur net stipresni gėrimai turi kitą amžiaus ribą nei alus ar vynas. O yra ir tokių vietų, kur oficialiai tai negalima niekam, bet turistams vis tiek parduoda su šypsena. 

Svarbu žinoti, kad net jei šalyje alkoholis lengvai pasiekiamas, tai dar nereiškia, kad jis legaliai tau priklauso. Ir jei nori išvengti nesusipratimų, nubaudimo ar tiesiog gėdingų situacijų, geriau prieš kelionę pasitikrinti, kaip atrodo vietinės taisyklės. Jos gali skirtis ne tik nuo tavo šalies, bet ir nuo tavo nuotaikos.

Europa – viena žemynas, bet skirtingi įstatymai

Daugumoje Europos šalių alkoholio vartojimas leidžiamas nuo aštuoniolikos metų. Taip yra Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Portugalijoje ir Vokietijoje. Tačiau Vokietijoje, Belgijoje egzistuoja viena išimtis – šešiolikmečiai ten gali įsigyti alaus ir vyno, bet tik nuo aštuoniolikos leidžiami stiprieji gėrimai.

Olandijoje taip pat galioja aštuoniolikos metų riba visiems alkoholio tipams, bet taisyklės itin griežtai prižiūrimos, o ypač viešose vietose. Norvegijoje skaičiai skiriasi: silpnesnius gėrimus gali vartoti nuo aštuoniolikos, bet stipresnių sulauksi tik tada, kai sukaks dvidešimt. Švedijoje yra tas pats principas.

Baltijos šalyse galioja skirtingi alkoholio įsigijimo amžiaus apribojimai. Lietuvoje ir Latvijoje alkoholinius gėrimus galima įsigyti nuo 20 metų, o Estijoje – nuo 18 metų. Tačiau Estijoje taikomi griežti alkoholio pardavimo laiko apribojimai: alkoholio prekyba leidžiama tik nuo 10:00 iki 22:00 valandos, o sekmadieniais – nuo 10:00 iki 20:00 valandos.

Airijoje alkoholio įsigijimo amžiaus riba yra 18 metų. Tačiau šalyje galioja griežti alkoholio pardavimo laiko apribojimai: alkoholio prekyba leidžiama tik nuo 10:30 iki 22:00 valandos, o sekmadieniais – nuo 12:30 iki 22:00 valandos. 

Toliau nuo Europos 

Keliaujant į egzotinius kraštus, taisyklės keičiasi dar labiau. Japonijoje alkoholio vartoti leidžiama tik nuo dvidešimties metų, ir tai prižiūrima rimtai. Net jei atrodai vyresnis, gali būti paprašytas pateikti dokumentą net perkant alų prekybos centre.

Pietų Korėjoje nuo devyniolikos, bet čia įdomiau, nes amžius skaičiuojamas kitaip nei daugelyje šalių. Tradiciškai korėjiečiai tampa vienų metų vos gimus, todėl kartais žmonės save vadina vyresniais nei jų tikrasis tarptautinis amžius. Tai gali sukelti painiavą, ypač tarp turistų.

Tailande alkoholio įsigyti leidžiama nuo dvidešimties, bet ne visada ir ne visur. Yra valandų ribojimai, per kuriuos prekyba alkoholiniais gėrimais neleidžiama net suaugusiesiems. Be to, Tailande viešas alkoholio vartojimas kai kuriose vietose griežtai draudžiamas, net jei tavo amžius tinkamas.

Turkijoje oficiali riba yra aštuoniolika, bet kai kur turistų zonose šios taisyklės žiūrima šiek tiek atlaidžiau. Visgi to negalima laikyti norma. Jungtiniuose Arabų Emyratuose, priklausomai nuo emyrato, vartoti alkoholį galima nuo dvidešimt vienerių, bet ne visose vietose ir ne visiems. Turistams dažnai taikomi specialūs leidimai, o alkoholio vartojimas viešumoje griežtai draudžiamas.

Saudo Arabijoje alkoholis yra visiškai uždraustas pagal galiojančius šalies įstatymus ir religinius principus. Šioje šalyje galioja griežta islamo teisė, pagal kurią alkoholio vartojimas, laikymas, gabenimas ir prekyba laikomi nusikaltimu. 

Net nedidelis kiekis alkoholio gali užtraukti griežtas bausmes: nuo didelių baudų iki laisvės atėmimo ar net deportacijos, jei tai užsienietis. Nors kai kuriose kitose musulmoniškose šalyse turistams leidžiama vartoti alkoholį tam tikrose zonose, Saudo Arabijoje tokios išimtys netaikomos. Tai viena iš nedaugelio pasaulio vietų, kur alkoholis draudžiamas visiškai ir be jokių kompromisų ar išlygų.

Kodėl šie skaičiai svarbūs ne tik popieriuje?

Nors dažnai atrodo, kad taisyklės yra tik formalumas, jos gali turėti labai realių pasekmių. Nepilnamečiams turistams kai kuriose šalyse gali būti skirta bauda, uždraustas įėjimas į barus ar net iškviečiama policija. Ypač jei tai nutinka ne vien kartą, o tampa elgesio dalimi.

Kita priežastis, žinoma, pagarba kultūrai. Ne visur alkoholis vertinamas kaip natūrali pramogos dalis. Kai kuriose visuomenėse jis laikomas tabu, o turistų elgesys su gėrimu rankoje vertinamas kaip nepagarbus ar net iššaukiantis. Tad žinoti vietinius įstatymus, tai ne tik apie teisę gerti, bet ir apie supratimą, kur esi.

Kai kitą kartą pakuosi lagaminą ir įsimetusi suknelę galvosi, ar pasiimti vyno atidarytuvą, sustok sekundei. Patikrink, koks amžius ten leidžiamas. Nes gal tavo draugė gaus taurę su ledukais, o tu tik vandens butelį.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas