Padėtis Ukrainoje artėja prie katastrofinės ribos: minios šalies gatvėse dėl įstatymo, kuris gali viską pakeisti

Danielius Mažeikis , 2025-07-25, 06:30
0
Padėtis Ukrainoje artėja prie katastrofinės ribos: minios šalies gatvėse dėl įstatymo, kuris gali viską pakeisti

Ukrainoje bręsta visuomeninis nepasitenkinimas po to, kai prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė įstatymą, kuris apriboja Nacionalinio kovos su korupcija biuro ir Specialiosios antikorupcinės prokuratūros nepriklausomybę. Trečiadienį net 17-oje šalies miestų vyko protesto akcijos, per kurias piliečiai išreiškė nepritarimą priimtiems pokyčiams. 

Vien tik Kijeve į protestą susirinko daugiau kaip keturi tūkstančiai žmonių. Protestai vyko ir kituose didžiuosiuose miestuose, tarp jų Charkove, Lvove, Dnipro, Odesoje, Ivano-Frankivske, Zaporožėje, Černivcuose, Vinycioje, Lucke, Kryvij Rihe, Ternopilyje, Žytomyre, Rovnuose, Poltavoje, Chmelnickyje, Černihive ir Kremenčiuke.

Protestuotojai laikė plakatus su užrašais, raginančiais atšaukti naują įstatymą ir smerkusiais valdžios sprendimus. Tarp jų buvo tokios frazės kaip „Korupcija, tai vidaus okupacija“, „Frontas žūva, kai užnugaris gina korupciją“, „Gėda“, „Rankas nuo NABU“ ir „Grąžinkite Europą“.

Piliečiai vienijasi prieš politinius sprendimus

Protesto akcijų dalyviai teigė, kad tai ne tik jų teisė, bet ir pareiga ginti šalies interesus. Jaunas 20-metis kareivis Romanas, ką tik grįžęs iš Donbaso, tvirtino, kad būtina ginti valstybę tiek fronte, tiek gatvėje. Jo manymu, ši kova Kijevo aikštėse yra ne mažiau svarbi nei kova su priešu fronte.

Kita protestuotoja, keturiasdešimtmetė Maryna, atėjo į mitingą su mažamete dukra. Ji paaiškino, kad dalyvauti proteste jai yra sąmoningas pasirinkimas, norint parodyti vaikams, kaip svarbu ginti savo teises ir kovoti su korupcija. Jos teigimu, korupcija yra viena iš karo priežasčių.

Rašytojas Ruslanas, protestavęs jau antrą dieną iš eilės, pabrėžė, kad valdžia privalo girdėti žmones, o kai ryšys su realybe prarandamas, visuomenė turi pareigą priminti valdžiai apie jos klaidas. Jo manymu, kritiškas požiūris yra svarbus kiekvienai sveikai demokratinei visuomenei.

Jaunoji karta neabejinga valstybei

Matematikos mokytojas Valerijus išreiškė nerimą dėl to, kad tokie valdžios veiksmai gali sukelti vidinius konfliktus ir susilpninti šalies vienybę. Tačiau kartu jis džiaugėsi, kad protestuose gausu jaunų žmonių, kurie, jo nuomone, gali turėti teigiamos įtakos šalies ateičiai.

Tarp protestuotojų buvo daug skirtingų žmonių nuo karo veteranų iki pilietinių aktyvistų. Akcijos metu žmonės skandavo šūkius prieš korupciją, dainavo Ukrainos himną ir kvietė nesitaikstyti su neteisingais sprendimais.

Įstatymas sukėlęs audrą visuomenėje

Visuomenės pasipiktinimą sukėlęs įstatymas, kurį priėmė Aukščiausioji Rada, numato, kad NABU ir SAP nuo šiol pavaldžios Generalinei prokuratūrai. Toks sprendimas, anot kritikų, iš esmės naikina nepriklausomą antikorupcinę infrastruktūrą.

Šios institucijos buvo sukurtos 2014 metais kaip vienas iš esminių Ukrainos įsipareigojimų bendradarbiaujant su Europos Sąjunga ir Tarptautiniu valiutos fondu. Dėl šios priežasties naujas įstatymas vertinamas ne tik kaip vidaus, bet ir tarptautinio lygio žingsnis atgal.

Daugelis tikisi, kad visuomenės spaudimas privers valdžią persvarstyti priimtus sprendimus ir išlaikyti kovos su korupcija institucijų nepriklausomybę. Ar šios viltys išsipildys, paaiškės artimiausiu metu. Kol kas aišku viena, kad Ukrainos visuomenė nėra abejinga ir ryžtingai gina savo demokratines vertybes.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas