Slaptos procedūros po popiežiaus mirties: kas iš tikrųjų priima svarbiausius sprendimus?

Ina Jonaitienė , 2025-04-21, 11:42 (atnaujinta 2025-04-21, 20:10)
0
Slaptos procedūros po popiežiaus mirties: kas iš tikrųjų priima svarbiausius sprendimus?

Vatikanas pirmadienį vaizdo pranešimu patvirtino, kad mirė popiežius Pranciškus – pirmasis Lotynų Amerikos kilmės Romos katalikų bažnyčios vadovas. Jo dažnai audringa tarnystė, paženklinta susiskaldymo ir įtampos, baigėsi būnant 88 metų.

Popiežiaus mirtis – tai ne tik dvasinė netektis milijonams katalikų visame pasaulyje, bet ir labai aiškiai reglamentuotas procesas, kuris prasideda akimirksniu po pontifiko mirties. 

Bažnyčia turi šimtmečiais puoselėtas tradicijas ir griežtas taisykles, kaip tvarkyti visus reikalus – nuo mirties fakto patvirtinimo iki naujo popiežiaus išrinkimo.

Mirties patvirtinimas: kas ir kaip tai atlieka?

Oficialus popiežiaus mirties patvirtinimas nėra paprastas formalumas. Tradiciškai tai daro kardinolas kamerlengas, asmuo, atsakingas už Šventojo Sosto reikalus popiežiaus mirties ir naujo pontifiko rinkimų laikotarpiu.

Taip pat skaitykite:

Pagal seną paprotį, nors dabar jis turi daugiau simbolinę reikšmę, kamerlengas gali pašaukti mirusį popiežių vardu tris kartus ir belsti specialiu sidabriniu plaktuku į jo kaktą. Jei jokios reakcijos nėra, mirtis paskelbiama oficialiai. 

Šiandien dažniau vadovaujamasi medicininiais patvirtinimo metodais, tačiau ritualo elementai vis dar išlaikyti kaip svarbi tradicijos dalis.

Laikinoji Bažnyčios vadovybė

Kai tik patvirtinama popiežiaus mirtis, kamerlengas perima Šventojo Sosto laikinas funkcijas. Jis prižiūri Vatikaną, bet negali daryti jokių ilgalaikių sprendimų, keisti esamos tvarkos ar paskirti naujų pareigūnų. Jo užduotis – palaikyti stabilumą ir pasiruošti naujo popiežiaus rinkimams.

Visi Šventojo Sosto vadovai, išskyrus kamerlengą, automatiškai netenka savo pareigų. Tai daroma tam, kad naujai išrinktas popiežius galėtų laisvai sudaryti savo komandą.

Popiežiaus kūno paruošimas ir laidotuvės

Mirusio popiežiaus kūnas yra iškilmingai pašarvojamas, dažniausiai Šv. Petro bazilikoje Vatikane. Tikintieji gali atsisveikinti su popiežiumi kelias dienas, dažnai vyksta ilgos procesijos, kuriose dalyvauja tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio.

Paprastai popiežius būna laidojamas Šv. Petro bazilikos kriptoje, po didžiuoju altoriumi, šalia ankstesnių pontifikų. Laidotuvių ceremonija trunka kelias dienas ir apima specialias mišias bei iškilmingus apeigų elementus.

Konklava: naujo popiežiaus rinkimai

Po popiežiaus laidotuvių prasideda vienas svarbiausių procesų – konklava. Tai uždaras kardinolų susirinkimas, kurio metu renkamas naujas popiežius. Konklava paprastai prasideda praėjus 15–20 dienų po pontifiko mirties, kad būtų suteikta pakankamai laiko visiems kardinolams iš skirtingų pasaulio vietų atvykti į Vatikaną.

Konklavos metu kardinolas turi būti visiškai izoliuoti nuo išorinio pasaulio – be telefonų, interneto ar bet kokios kitos ryšio priemonės. Jie balsuoja kelis kartus per dieną, kol išrenkamas kandidatas, gavęs bent du trečdalius balsų.

Kai pagaliau išrenkamas naujas popiežius, iš Siksto koplyčios kamino pasirodo baltas dūmas – ženklas, kad Bažnyčia turi naują vadovą. Vėliau naujasis popiežius pasirodo Šv. Petro aikštėje ir suteikia pirmąjį palaiminimą miestui ir pasauliui – „Urbi et Orbi“.

Kas būna laikotarpiu be popiežiaus?

Tarp mirties ir naujo popiežiaus išrinkimo laikotarpis vadinamas Sede Vacante – tuščio Sosto laikotarpiu. Šiuo metu Vatikano vėliava yra pusiau nuleista, oficialūs dokumentai iš Vatikano neišleidžiami, o pasaulio katalikų bendruomenė gyvena laukimo nuotaikomis.

Per šį laiką negalima atlikti kai kurių svarbių sprendimų – pavyzdžiui, skirti vyskupų ar priimti rimtų teologinių dokumentų. Pagrindinis tikslas – užtikrinti sklandų perėjimą ir išlaikyti Bažnyčios stabilumą.

Nuo popiežiaus mirties iki naujojo išrinkimo visas procesas yra kupinas gilios pagarbos, tradicijų ir simbolikos. Bažnyčia siekia ne tik pagerbti išėjusį vadovą, bet ir užtikrinti, kad naujas pontifikas būtų išrinktas tinkamai, atsakingai ir tikintis Dievo vedimu.

Tai vienas iš tų pasaulio įvykių, kur tradicijos ir šimtmečių patirtis susilieja į iškilmingą ir vis dar labai svarbų dabarties aktą.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas