Prisijunkite
Prisijunkite
Ukrainos karinės oro pajėgos paskelbė apie sėkmingą operaciją, kurios metu naikintuvas MiG-29 ore sunaikino Rusijos droną-kamikadzę „Shahed-136“.
Šis įvykis ne tik pademonstravo techninį Ukrainos karių pasirengimą, bet ir leido išvengti galimų civilių aukų, rusų bepiločio orlaivio taikiniu turėjo tapti kritinės infrastruktūros objektas. Ukrainos kariuomenė aktyviai naudoja tiek savus, tiek sąjungininkų perduotus „MiG-29“ naikintuvus.
Viena iš šių mašinų dalyvavo šioje operacijoje, kurios metu pilotas aptiko taikinį, „Shahed-136“ droną, ir vos po kelių sekundžių paleido orlaivį pavijusį „R-73“ tipo „oras-oras“ raketą. Dronas sprogo ore, o Ukrainos miestas išvengė potencialiai mirtino smūgio.
Socialiniuose tinkluose netrukus pasirodė įrašas, užfiksavęs šią akimirką – iš labai arti matomas drono sunaikinimas tapo vienu iš įspūdingiausių karo epizodų pastarosiomis savaitėmis.
Kas yra „Shahed-136“ ir kodėl tai pavojinga?
„Shahed-136“ tai Irane sukurti ir vėliau Rusijos plačiai naudojami kamikadzės tipo dronai. Šie orlaiviai itin pigūs, vieneto kaina siekia vos 20–50 tūkst. JAV dolerių, ir pasižymi dideliu veikimo nuotoliu nuo 1 000 iki 2 500 kilometrų. Jų greitis – iki 185 km/val., o ginkluotė – 50 kg sprogstamoji galvutė, kuri gali būti ir termobarinė.
Ši masinė ginkluotė nuo pirmųjų karo mėnesių atakavo tiek karinius, tiek civilius taikinius visoje Ukrainoje. Dabar Rusija jau gamina „Shahed“ analogus „Gerań“ su patobulintomis galvutėmis, sveriančiomis net 90 kg, bei didesniu nuotoliu.
Ukrainos pilotas, kuris sunaikino „Shahedą“, panaudojo sovietinės kilmės „R-73“ raketą, NATO klasifikacijoje žinoma kaip „AA-11 Archer“. Tai trumpojo nuotolio, „oras-oras“ tipo valdomas raketinis ginklas, skirtas taikiniams ore, nuo naikintuvų iki dronų, naikinti.
Šios raketos pasižymi dideliu manevringumu ir taikymu į šiluminius šaltinius, pavyzdžiui, orlaivių variklius. Modernizuotas „R-73M“ variantas turi ±45 laipsnių matymo lauką ir atsparumą šiluminiams trukdžiams. Maksimalus veikimo nuotolis – iki 40 km, o pati raketa gali pasiekti net 40G apkrovą.
Svarbiausia, kad „R-73“ leidžia paleisti raketą net nepasukus orlaivio į taikinį, jei naudojamas šalmo taikiklis. Tai ženkliai išplečia pilotų veikimo galimybes mūšyje ir leidžia itin greitai reaguoti į netikėtus grėsmių šaltinius.
Sunaikinimo kaina – pusė milijardo dolerių
Ukrainos karinės žvalgybos duomenimis, „Magura“ klasės dronai ir „MiG-29“ naikintuvai per dvejus metus sunaikino 15 iš 17 užfiksuotų taikinių, tarp jų – „Su-30“ naikintuvus, „Mi-8“ sraigtasparnius ir karinius laivus. Rusijos patirti nuostoliai dėl šių operacijų viršija 500 mln. dolerių.
Tai rodo, kad Ukraina vis dažniau pereina prie taktikos, kai net palyginti paprasti, bet taktiškai išnaudoti ginklai, tokie kaip „Shahedų“ naikintojai „MiG-29“ su raketomis „R-73“, duoda realų rezultatą mūšio lauke. Ir, svarbiausia, kad gelbsti gyvybes.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti