Prisijunkite
Prisijunkite
Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas aiškiai pareiškė, kad vos tik perims pareigas, Ukrainos kariuomenė gaus galingą ir grėsmingą ginklą, tolimosios distancijos raketas „Taurus“.
Jo žodžiai jau dabar virto veiksmais, nes Vokietija, kartu su Prancūzija, JAV ir Didžiąja Britanija, panaikino ribojimus, draudusius ukrainiečiams atakuoti taikinius Rusijos gilumoje naudodami vakarietišką ginkluotę.
Kalbos neapsiribojo pažadais, pasirodė pranešimų, kad „Taurus“ raketos jau yra Ukrainoje, tik laukia savo pirmojo panaudojimo. Oficialus patvirtinimas šiuo klausimu gali pasirodyti dar gegužės 28 dieną, kai Volodymyras Zelenskis lankysis Berlyne.
Šios raketos yra ne tik dar vienas papildymas Ukrainos arsenalui. Tai strateginio lygio ginklas, galintis iš esmės pakeisti karo eigą. Ekspertai tikina, kad tokio tipo ginkluotė gali smogti net giliai už fronto linijų, į amunicijos sandėlius, vadavietes ar net infrastruktūrą, kuri anksčiau buvo nepasiekiama.
Ir tai ne šiaip kalbos, tokio tipo raketos geba sunaikinti net požeminius bunkerius ar keltus tiltus. Nenuostabu, kad Rusija sureagavo į tai itin nervingai.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas iškart pavadino tokius sprendimus „pavojingais“ ir net „galinčiais pakeisti karo kokybę“. Tai signalizuoja viena – Maskva supranta, kokį proveržį šis ginklas gali reikšti Ukrainai.
Technika, kurią sunku sustabdyti
„Taurus KEPD 350“ – bendras vokiečių ir švedų projektas. Tai manevruojanti raketa, sukurta taip, kad galėtų nepastebimai prasiskverbti į priešo teritoriją. Jos stiprybė – ne tik iki 550 kilometrų siekiantis nuotolis, bet ir „stealth“ technologija, leidžianti skristi vos 70 metrų virš žemės ir likti beveik nematomai radarams.
Raketa orientuojasi naudodama žemėlapio analizę bei vaizdų atpažinimą, todėl net ir be GPS ji gali pataikyti į taikinį su milžinišku tikslumu. Vienas „Taurus“ vienetas kainuoja beveik milijoną eurų. Šios raketos paprastai gabenamos orlaiviais, tokiais kaip F-15E ar „Eurofighter Typhoon“.
Visgi, Ukrainos pusėje jos jau gali būti integruotos su „Su-24“ bombonešiais, kaip rodo ekspertų iš „Defence Express“ įžvalgos.
Ar tai lūžio taškas?
Kol frontas daugelyje vietų įstrigęs, o pozicinės kovos dažnai primena lėtą dilimą, tokio kalibro ginklas kaip „Taurus“ gali išjudinti situaciją. Jei Ukrainos kariuomenei pavyktų tiksliai sunaikinti strategiškai svarbius Rusijos objektus, tai galėtų smarkiai apriboti priešų veiksmus.
Kai kurie analitikai netgi svarsto, kad tai galėtų priartinti derybų laiką, kai viena pusė ima netekti iniciatyvos ir infrastruktūros, derybų stalas tampa patrauklesnis.
Tiesa, „Taurus“ istorija – nebe naujiena. Vokietija savo arsenalui šias raketas pradėjo gaminti dar 2005 metais ir yra įsigijusi apie 600 vienetų, iš kurių tik maždaug pusė laikomi pilnai veiksniais. Vis dėlto, gamybos infrastruktūra vis dar egzistuoja, o tai reiškia, kad esant reikalui, raketų tiekimas gali būti atnaujintas.
Ką toliau darys Vakarai?
Akivaizdu viena – Vakarų šalys pamažu peržengia raudonas linijas, kurias anksčiau pačios brėžė. Leidimas Ukrainai smogti Rusijos gilumoje yra didelis strateginis poslinkis.
Ar tai taps nauju etapu kare? Tikėtina. Ar tai paskatins Kremliaus reakciją? Be abejonės. Bet ar Ukraina iš to išloš, atsakymas tampa vis aiškesnis.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti