Gimtadieniai šiandien atrodo savaime suprantami, tačiau ar žinote kaip jie išties atsirado? Kai kurie faktai nustebins daugelį

Lina Snarskienė , 2025-03-25, 17:14 0

Gimtadieniai šiandien atrodo savaime suprantami, tačiau ar žinote kaip jie išties atsirado? Kai kurie faktai nustebins daugelį

Gimtadieniai šiandien atrodo savaime suprantami – tortas, žvakutės, dovanos ir linkėjimai. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kas iš tiesų sugalvojo šią šventę? Gimtadienio tradicijos siekia senovės laikus, kai žmonės tikėjo, kad ypatingomis dienomis žmogus tampa pažeidžiamas piktųjų dvasių. Būtent todėl artimieji susirinkdavo, linkėdavo gero ir nešdavo dovanas, kurios turėjo apsaugoti nuo blogos lemties.

Nors šiandien gimtadieniai asocijuojasi su linksmybėmis, jų prasmė ir tradicijos skirtingose kultūrose smarkiai skiriasi. Pavyzdžiui, senovės Egipte jie buvo skirti tik faraonams, o Romos imperijoje – tik kilmingiesiems vyrams. 

Kada paprasti žmonės pradėjo švęsti savo gimimo dieną? Kaip atsirado gimtadienio žvakutės ir jų pūtimo tradicija? Keliaukime per laiką ir atraskime šios šventės istoriją, įdomius mitus bei unikalias tradicijas iš viso pasaulio!

assorted-color dinosaur toys near slice cake on white table

Kaip atsirado gimtadieniai?

Gimtadienių šventimas turi ilgą ir įdomią istoriją. Manoma, kad pirmieji žmonės, kurie šventė gimtadienius, buvo senovės egiptiečiai. Tačiau jie neminėdavo paprastų žmonių gimimo – tik faraonų. Egipto valdovai buvo laikomi dievais, o jų gimtadieniai buvo jų tapimo dieviškosiomis būtybėmis metinės.

Vėliau gimtadienius pradėjo švęsti ir senovės graikai, kurie tikėjo, kad kiekvienas žmogus turi savo dvasinį globėją, panašiai kaip šiandien vadinami angelai sargai. Jie taip pat pirmieji pradėjo deginti žvakes ant pyragų, nes tikėjo, kad dūmai padės jų norams pasiekti dievus.

Romėnai buvo pirmieji, kurie pradėjo švęsti ne tik dievų ar valdovų, bet ir paprastų žmonių gimtadienius. Tiesa, švęsti galėjo tik vyrai – moterų gimtadieniai nebuvo laikomi svarbiais iki III amžiaus po Kristaus.

Įdomūs faktai apie gimtadienius

close up photography of sparkler beside candles
  • Pirmieji gimtadienio tortai atsirado Vokietijoje – viduramžiais kepėjai pradėjo gaminti specialius pyragus vaikų gimtadieniams, vadinamus „Kinderfest“;
  • Daugelyje kultūrų žvakutės turi magišką reikšmę – manoma, kad užpūsdami žvakutes ir sugalvodami norą galime pritraukti sėkmę;
  • Populiariausia gimtadienio daina „Happy Birthday“ buvo užpatentuota 1935 metais ir ilgą laiką buvo saugoma autorių teisių. Tik 2016 metais ji tapo viešai prieinama;
  • Didžiausias gimtadienio tortas pasaulyje buvo iškeptas JAV 1989 metais ir svėrė daugiau nei 58 tonas!
  • Vasario 29 d. gimę žmonės gimtadienius gali švęsti tik kas ketverius metus – todėl juos dažnai vadina „keliamųjų metų vaikais“.

Gimtadienių mitai

round Happy Birthday cake with lighted candles

  • Mitas: Senovėje žmonės nešvęsdavo gimtadienių
    Tiesa, kad ne visos kultūros šventė gimtadienius, tačiau daugelis senųjų civilizacijų turėjo su jais susijusių ritualų.
  • Mitas: Jei nesugebėsi užpūsti visų žvakučių iš pirmo karto, tavo noras neišsipildys
    Tai tik linksma tradicija, tačiau jokie moksliniai tyrimai to nepatvirtina!
  • Mitas: Kuo daugiau žvakučių ant torto, tuo daugiau laimės
    Iš tikrųjų ši tradicija kilo iš seno tikėjimo, kad kiekviena žvakutė simbolizuoja nugyventus metus.

Kaip gimtadieniai švenčiami pasaulyje?

Kiekviena kultūra turi savitų gimtadienio tradicijų. Štai keletas įdomiausių:

Meksika – „piñata“ tradicija

blue and yellow robot toy

Vaikai per gimtadienius daužo spalvingą figūrą, pripildytą saldainių ir dovanų. Ši tradicija simbolizuoja blogio įveikimą ir laimės atnešimą.

🇯🇵 Japonija – svarbūs gimtadieniai

Japonijoje ypatingai svarbios tam tikros gimimo dienos, pavyzdžiui, 3, 5 ir 7 metų vaikų gimtadieniai. Jie švenčiami specialioje „Shichi-Go-San“ ceremonijoje.

🇳🇱 Nyderlandai – gimtadienio ratas

Olandijoje gimtadienio sveikinimai prasideda nuo artimiausių žmonių, o gimtadienio rytą šeima susėda į gimtadienio ratą ir geria arbatą su pyragais.

🇰🇷 Pietų Korėja – pirmasis gimtadienis yra svarbiausias

black pencil on white printerpaper

Korėjoje pirmasis gimtadienis vadinamas „Doljanchi“ ir yra laikomas itin svarbiu. Vaikas turi pasirinkti vieną iš kelių daiktų, kurie pranašauja jo ateitį – pavyzdžiui, pieštukas gali reikšti mokslininko karjerą, o pinigai – turtus.

🇩🇪 Vokietija – gimtadieniai be sveikinimų 40-mečiams!

Vokietijoje egzistuoja prietaras, kad 40 iš anksto švęsti negalima, nes tai gali atnešti nelaimes.

Gimtadieniai – tai ne tik proga džiaugtis, bet ir tradicija, turinti gilias istorines šaknis. Nuo faraonų laikų iki šiuolaikinių vakarėlių su tortais ir žvakutėmis ši šventė nuolat keitėsi ir prisitaikė prie skirtingų kultūrų. O kaip gimtadienius švenčiate jūs?

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas