Prisijunkite
Prisijunkite
Lina Snarskienė , 2025-03-25, 17:14 0
Gimtadieniai šiandien atrodo savaime suprantami – tortas, žvakutės, dovanos ir linkėjimai. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kas iš tiesų sugalvojo šią šventę? Gimtadienio tradicijos siekia senovės laikus, kai žmonės tikėjo, kad ypatingomis dienomis žmogus tampa pažeidžiamas piktųjų dvasių. Būtent todėl artimieji susirinkdavo, linkėdavo gero ir nešdavo dovanas, kurios turėjo apsaugoti nuo blogos lemties.
Nors šiandien gimtadieniai asocijuojasi su linksmybėmis, jų prasmė ir tradicijos skirtingose kultūrose smarkiai skiriasi. Pavyzdžiui, senovės Egipte jie buvo skirti tik faraonams, o Romos imperijoje – tik kilmingiesiems vyrams.
Kada paprasti žmonės pradėjo švęsti savo gimimo dieną? Kaip atsirado gimtadienio žvakutės ir jų pūtimo tradicija? Keliaukime per laiką ir atraskime šios šventės istoriją, įdomius mitus bei unikalias tradicijas iš viso pasaulio!
Gimtadienių šventimas turi ilgą ir įdomią istoriją. Manoma, kad pirmieji žmonės, kurie šventė gimtadienius, buvo senovės egiptiečiai. Tačiau jie neminėdavo paprastų žmonių gimimo – tik faraonų. Egipto valdovai buvo laikomi dievais, o jų gimtadieniai buvo jų tapimo dieviškosiomis būtybėmis metinės.
Vėliau gimtadienius pradėjo švęsti ir senovės graikai, kurie tikėjo, kad kiekvienas žmogus turi savo dvasinį globėją, panašiai kaip šiandien vadinami angelai sargai. Jie taip pat pirmieji pradėjo deginti žvakes ant pyragų, nes tikėjo, kad dūmai padės jų norams pasiekti dievus.
Romėnai buvo pirmieji, kurie pradėjo švęsti ne tik dievų ar valdovų, bet ir paprastų žmonių gimtadienius. Tiesa, švęsti galėjo tik vyrai – moterų gimtadieniai nebuvo laikomi svarbiais iki III amžiaus po Kristaus.
Kiekviena kultūra turi savitų gimtadienio tradicijų. Štai keletas įdomiausių:
Vaikai per gimtadienius daužo spalvingą figūrą, pripildytą saldainių ir dovanų. Ši tradicija simbolizuoja blogio įveikimą ir laimės atnešimą.
Japonijoje ypatingai svarbios tam tikros gimimo dienos, pavyzdžiui, 3, 5 ir 7 metų vaikų gimtadieniai. Jie švenčiami specialioje „Shichi-Go-San“ ceremonijoje.
Olandijoje gimtadienio sveikinimai prasideda nuo artimiausių žmonių, o gimtadienio rytą šeima susėda į gimtadienio ratą ir geria arbatą su pyragais.
Korėjoje pirmasis gimtadienis vadinamas „Doljanchi“ ir yra laikomas itin svarbiu. Vaikas turi pasirinkti vieną iš kelių daiktų, kurie pranašauja jo ateitį – pavyzdžiui, pieštukas gali reikšti mokslininko karjerą, o pinigai – turtus.
Vokietijoje egzistuoja prietaras, kad 40 iš anksto švęsti negalima, nes tai gali atnešti nelaimes.
Gimtadieniai – tai ne tik proga džiaugtis, bet ir tradicija, turinti gilias istorines šaknis. Nuo faraonų laikų iki šiuolaikinių vakarėlių su tortais ir žvakutėmis ši šventė nuolat keitėsi ir prisitaikė prie skirtingų kultūrų. O kaip gimtadienius švenčiate jūs?
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti