Prisijunkite
Prisijunkite
Krepšinis – tai sportas, kuris užkabino milijonus žmonių visame pasaulyje. Iš pirmo žvilgsnio jo taisyklės atrodo nesudėtingos, tačiau po šiuo žaidimu slepiasi daugybė įdomių ir mažai žinomų faktų. Ar žinojai, kad pirmosiose rungtynėse net nebuvo lentos už krepšio?
O gal nustebsi sužinojęs, kiek taškų vienose rungtynėse sugebėjo pelnyti vienas žaidėjas? Šiame straipsnyje pasidalinsime įdomiausiais krepšinio faktais, kurie gali nustebinti net pačius didžiausius šio sporto fanus!
Pirmą kartą krepšinį 1891 metais Springfilde, Masačusetso valstijoje, sukūrė sporto mokytojas Jamesas Naismithas. Jis norėjo sugalvoti aktyvią žaidimo formą uždaroms patalpoms žiemos metu. Pirmieji krepšinio krepšiai buvo tiesiog persikų pintinės – po įmestų taškų kamuolį reikėdavo traukti rankomis, kol galiausiai buvo nuspręsta išpjauti dugną.
Ankstyvajame krepšinyje naudoti odiniai futbolo kamuoliai su pripučiamomis kiaulių pūslėmis, kurie šokinėdavo visai nenuspėjamai. Tik vėliau atsirado naujesni, lygesni kamuoliai, kurie pagerino žaidimo kokybę.
Beje, iš pradžių visi krepšinio kamuoliai buvo rudi. Tik XX amžiaus viduryje Tony Hinkle pristatė oranžinį kamuolį – tam, kad žaidėjams ir žiūrovams būtų lengviau jį matyti.
Pirmosios krepšinio rungtynės įvyko 1891 metų gruodžio 21 dieną. Tada komandas sudarė po devynis žaidėjus, o žaidimo trukmė buvo 15 minučių. Šiandien komandose žaidžia po penkis žaidėjus, o ketvirčių ilgis varijuoja – NBA žaidžiami 12 minučių ketvirčiai, o kitur pasaulyje – 10 minučių.
Moterys krepšinį pradėjo žaisti jau 1892 metais, praėjus vos metams po žaidimo sukūrimo. Iš pradžių buvo siūlyta naująją sporto šaką vadinti „Naismith ball“, tačiau pats Jamesas Naismithas pasirinko paprastesnį ir aiškesnį pavadinimą – „basketball“.
Profesionalus krepšinis gimė vėliau. Pirmosios oficialios rungtynės įvyko 1946 metais, kai Toronto „Huskies“ susitiko su Niujorko „Knicks“. 1949 metais susijungus kelioms organizacijoms buvo įkurta NBA, kuri tapo pagrindine pasaulinio lygio lyga.
Įdomu ir tai, kad Nacionalinė koledžų sporto asociacija (NCAA) buvo uždraudusi „slam dunk“ metimus nuo 1967 iki 1976 metų. Šiandien toks metimas yra viena iš įspūdingiausių krepšinio detalių!
Kalbant apie ūgius, NBA žaidėjai paprastai būna aukštesni nei 1,9 metro, moterys profesionalės – daugiau nei 1,7 metro. Aukščiausi NBA žaidėjai istorijoje – Manute Bol ir Gheorghe Muresanas, kurių ūgis siekė net 2,3 metro. Žemiausias žaidėjas – Muggsy Boguesas, kurio ūgis buvo tik 1,6 metro.
Tarp moterų aukščiausia WNBA žaidėja buvo Margo Dydek iš Lenkijos, kurios ūgis siekė 2,1 metro.
Krepšinis tapo olimpine vyrų sporto šaka 1936 metais Berlyno olimpinėse žaidynėse, o moterų krepšinis debiutavo 1976 metų Monrealio žaidynėse.
Ši sporto šaka tapo neatsiejama kai kurių tautų dalimi – Lietuvoje, Estijoje, Filipinuose ir Serbijoje krepšinis dažnai vadinamas antrąja religija.
O kaip su taškais? Wiltas Chamberlainas vis dar laikomas rekordininku – jis per vienerias rungtynes pelnė net 100 taškų! Tuo tarpu ilgiausios NBA rungtynės truko net 78 minutes ir įvyko 1951 metais tarp Ročesterio „Royals“ ir Indianapolio „Olympians“.
Nuo persikų pintinių iki žaidimo, kuriuo šiandien gyvena visas pasaulis – krepšinis nuėjo ilgą, įspūdingą kelią. Tad kai kitą kartą stebėsi rungtynes ar pats mėginsi įmesti kamuolį į krepšį, nepamiršk – šis sportas turi kur kas gilesnę ir įdomesnę istoriją, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio!
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti