Prisijunkite
Prisijunkite
Dinozaurai – dažnam pažįstami kaip bauginantys milžinai iš kino ekranų ar muziejų salių. Bet realybė – gerokai spalvingesnė ir kartais net juokingai keista. Jie buvo tokie skirtingi, kad vienus būtų galima palyginti su šiuolaikiniais paukščiais, o kitus – su tankais.
Įsivaizduojama, kad visi dinozaurai buvo lėti gigantai su žvynais ir aštriais dantimis, tačiau ši nuomonė jau seniai pasenusi. Tarp jų buvo plunksnuotų, greitų, spalvingų ir net labai smulkaus sudėjimo rūšių. Kai kurie iš jų savo išmone ir prisitaikymu galėtų nustebinti net patyrusį biologą.
Tad ar visi jie buvo milžiniški siaubūnai? Ne. Ar gyveno kartu su žmonėmis? Tik filmuose. Ir svarbiausia – ar paukščiai tikrai yra dinozaurų palikuonys? Absoliučiai taip.
Pasinerkime į netikėčiausius faktus apie šiuos išnykusius, bet mokslo dėka vis dar gyvus gyvūnus.
Daugelis įsivaizduoja dinozaurus kaip milžiniškas pabaisas, tačiau kai kurie jų buvo visai nedideli. Pavyzdžiui, Microraptor buvo vos 40 cm ilgio ir svėrė apie 1 kg – tai maždaug kaip didesnis balandis!
Argentinosaurus – vienas didžiausių kada nors gyvenusių dinozaurų. Manoma, kad jo ilgis siekė iki 40 metrų, o svoris – apie 100 tonų. Tai daugiau nei 15 dramblių!
Nors filmuose, tokiuose kaip „Juros periodo parkas“, rodomi dinozaurai kartu su žmonėmis, iš tiesų jie išnyko maždaug prieš 66 milijonus metų. O pirmieji žmonės pasirodė tik prieš 2–3 milijonus metų! Tad, deja, jokie mūsų protėviai nesutiko dinozaurų.
Ne visi dinozaurai buvo padengti žvynais kaip krokodilai. Mokslininkai išsiaiškino, kad daug dinozaurų turėjo plunksnas, ypač tie, kurie buvo paukščių protėviai. Tai reiškia, kad šiandieniniai paukščiai yra tiesioginė kai kurių dinozaurų evoliucijos tąsa!
Tiranozauras garsėja savo mažomis, juokingomis rankomis, tačiau jos buvo stipresnės nei atrodo. Tyrimai rodo, kad viena jo ranka galėjo išlaikyti net 180 kg svorį – tai daugiau nei dauguma žmonių gali pakelti sporto salėje!
Dauguma mano, kad dinozaurai buvo lėti, bet kai kurie jų galėjo bėgti labai greitai. Pavyzdžiui, Ornithomimus – stručiui panašus dinozauras – galėjo pasiekti net 60 km/h greitį.
Daugelis seniau galvojo, kad dinozaurai buvo pilki arba rudi, kaip šiandieniniai driežai. Tačiau dabar mokslininkai sugebėjo nustatyti kai kurių dinozaurų plunksnų spalvas! Kai kurie jų buvo spalvingi kaip povai ar papūgos.
Kai dinozaurai pirmą kartą pasirodė prieš 230 milijonų metų, jie nebuvo dideli. Daugelis ankstyvųjų dinozaurų buvo maži ir priminė šiuolaikinius driežus ar stručius. Tik vėliau jie evoliucionavo į didžiulius milžinus.
Mažesni dinozaurai greičiausiai gyveno tik kelis metus, kaip šiuolaikiniai paukščiai. Tačiau didžiuliai žolėdžiai dinozaurai, tokie kaip Brachiosaurus, galėjo gyventi 70–100 metų – beveik kaip vėžliai!
Pavyzdžiui, Ankylosaurus turėjo kaulinę kuoką ant uodegos, kurią galėjo naudoti kaip ginklą prieš plėšrūnus. O Pachycephalosaurus turėjo storą, kuprotą kaukolę, kurią galėjo naudoti kaip kovos įrankį, smūgiuodamas į priešus ar varžovus.
Dinozaurai nebuvo tik Amerikoje ar Azijoje – jie gyveno visur, net Antarktidoje! Tuo metu pasaulio klimatas buvo kitoks, todėl net apledėjusi Antarktida buvo šilta ir joje gyveno dinozaurai.
Nors oficialiai dinozaurai buvo aprašyti XIX amžiuje, jų fosilijas žmonės rasdavo dar senovėje. Kinijoje jos dažnai buvo laikomos drakonų kaulais.
Tai gali atrodyti keista, bet šiandieniniai paukščiai yra tiesioginiai dinozaurų palikuonys. Pavyzdžiui, vištos ir stručiai yra artimesni dinozaurams nei daugelis šiuolaikinių driežų!
Kai kurie dinozaurai buvo labai maži ir gyveno kaip šiuolaikiniai paukščiai, maitinęsi vabzdžiais ar vaisiais.
Nors dauguma dinozaurų išnyko prieš 66 milijonus metų, jų palikuonys – paukščiai – vis dar egzistuoja. Taigi, kai kitą kartą pamatysite balandį ar vištą, prisiminkite, kad žiūrite į tikrąjį dinozauro palikuonį!
Dinozaurai buvo ne tik milžiniški ir bauginantys, bet ir neįtikėtinai įvairūs, greiti, protingi ir net spalvingi! Mokslininkai vis dar atranda naujus faktus apie šiuos nuostabius gyvūnus, ir kas žino – galbūt ateityje sužinosime dar daugiau neįtikėtinų dalykų.
Dabar, kai jau žinote keletą linksmų ir netikėtų faktų apie dinozaurus, galėsite nustebinti draugus įdomiomis istorijomis apie šiuos senovinius gyvūnus!
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti