Prisijunkite
Prisijunkite
Žmonės neretai nustemba, kai vos išėjus į lauką ar praleidus trumpą laiką šaltoje patalpoje dantys ima dilgčioti. Jautrumas dažnai atsiranda iš pažiūros be aiškios priežasties, todėl daugelis nurašo tai peršalimui arba paprastam pervargimui.
Tačiau šis signalas nėra toks nekaltas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio – jis gali byloti apie rimtesnius dantų pažeidimus. Dėl tokios reakcijos kaltę dažnai prisiima emalio nusidėvėjimas – ne visada lengvai pastebimas, bet labai reikšmingas pokytis.
Dantų emalis yra pirmoji apsauga nuo temperatūrų, rūgščių ir bakterijų. Kai jis suplonėja ar pažeidžiamas, po juo esantys jautresni audiniai lieka atviri ir reaguoja į kiekvieną šaltesnį gurkšnį ar įkvėpimą. Taip atsiranda tas nemalonus dilgčiojimas.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad netinkama kasdienė priežiūra ir įpročiai turi didesnę įtaką dantų jautrumui, nei galima pagalvoti. Nuo pasirinkto dantų šepetėlio iki įpročių po rytinės kavos – viskas lemia, ar mūsų dantys ilgainiui taps pažeidžiami, ar išliks sveiki.
Vyrai dažniau renkasi šepetėlius, kurie kenkia
„Eurovaistinės“ vedėja Inga Norkienė primena, kad sezonas neturėtų keisti požiūrio į dantų priežiūrą – ji turi būti pastovi visus metus. Vis dėlto dažna klaida yra per kieto šepetėlio naudojimas. Vyrams tai būdingiau: jie dažniau galvoja, kad kietesnis šepetėlis geriau valo. Bet realybėje – atvirkščiai. Kietas šepetėlis kartu su stipriu spaudimu braižo emalį, tad po kurio laiko dantys tampa daug jautresni.
Specialistė rekomenduoja rinktis minkštus šerelius turinčius šepetėlius – ypač tuos, kurie turi daugiau šerelių ir yra švelnesni paviršiui. Tarpdančiams išvalyti geriausiai rinktis dantų siūlą arba mažuosius tarpdančių šepetėlius. Dantų pasta turėtų būti pritaikyta jautriems dantims, kuri be stiprių abrazyvinių dalelių. Burnos skalavimo skystis taip pat svarbus, tačiau be alkoholio, kad neerzintų gleivinės.
Emalio pažeidimas – tik pradžia
Odontologė Elena Adamonytė iš „DentAmicus“ klinikos atkreipia dėmesį į dar vieną svarbų momentą – netinkamas valymas su laiku gali visiškai panaikinti apsauginį emalio sluoksnį. Kai emalis dingsta, dentinas lieka atviras. Tokie dantys reaguoja net į orą ar paprastą gurkšnį vandens. Ji siūlo rinktis elektrinius šepetėlius su spaudimo kontrole, nes tai leidžia išvengti per stipraus valymo, kuris žaloja dantų paviršių.
Jei jautrumas trunka ilgiau nei keletą dienų – metas apsilankyti pas gydytoją. Net jeigu gydymas neprireiks, specialistas padės įvertinti emalio būklę ir pasiūlys tinkamas priemones, kaip jį stiprinti. Gali padėti specialios pastos, kurias reikia naudoti ne skalaujant, o leidžiant joms įsigerti. Kai kurios rekomenduojamos net palikti burnoje trumpam, kad jų veikliosios medžiagos suspėtų atlikti darbą.
Ne balinimas, o stiprinimas
Pasak vaistininkės, viena dažniausių klaidų – per dažnas balinančių pastų naudojimas. Nors vizualiai dantys tampa šviesesni, šios pastos dažnai pažeidžia emalį, ypač jei jos naudojamos kasdien. Tokios priemonės turi šiurkštesnes daleles, kurios braižo paviršių. Saugios pastos, tinkamos jautriems dantims, turėtų turėti žemą RDA rodiklį – apie 60 ar mažiau.
Norint padėti emaliui atsistatyti, galima rinktis pastas su hidroksiapatitu ar fluoru – jos ne tik stiprina, bet ir mažina jautrumą. Kai kurios pastos ar geliai sukurti taip, kad uždarytų emalio mikroplyšius. Taip sumažinamas kontaktas su išoriniais dirgikliais, ir žmogus ilgainiui vėl gali mėgautis šiltais bei šaltais gėrimais be skausmo.
Skubėjimas po kavos – dažna klaida
Vienas dažniausių įpročių, kenkiančių emaliui yra dantų valymas iškart po rytinės kavos ar rūgščių maisto produktų. Emalis tuo metu būna minkštesnis, o valant jis paprasčiausiai nutrinamas. I. Norkienė siūlo palaukti bent pusvalandį po kavos ar citrusų, prieš pradedant valyti dantis.
Tą patį galima pasakyti ir apie gazuotus gėrimus, raugintus produktus ar vyną. Jei po jų dantys bus valomi iškart – galima negrįžtamai pažeisti paviršių. Paprastas būdas to išvengti yra praskalauti burną paprastu vandeniu ir luktelėti, kol emalis vėl taps stabilesnis.
Skausmas – ne tik jautrumo ženklas
E. Adamonytė primena – jei skausmas stiprėja, tampa reguliarus ar trikdo kasdienybę, tai gali rodyti ir rimtesnes problemas. Emalis dažnai nukenčia ne tik dėl blogos priežiūros, bet ir dėl sukandimo problemų, bruksizmo, netaisyklingos mitybos. Kai emalis dingsta visiškai – reikia rimtesnių intervencijų: plombavimo ar net protezavimo.
Jeigu dantų jautrumas yra laikinas, pakanka tinkamai pasirinktos pastos ir kelių įpročių korekcijos. Bet jei skausmas nepraeina, būtina pasitarti su odontologu – ne dėl to, kad būtų blogai, o kad nepavėluoti. Kai kurie skausmai slepia infekcijas ar dantenų ligas, o šios gali baigtis ne tik dantų netekimu, bet ir rimtesnėmis organizmo reakcijomis.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti