JAV karinis lėktuvas užkariavo internetą: nepatikėsite, kas nutinka po nusileidimo, pamatykite tai patys

Viktoras Baliulis , 2025-05-24, 14:54
0
JAV karinis lėktuvas užkariavo internetą: nepatikėsite, kas nutinka po nusileidimo, pamatykite tai patys

Internete pasirodė įspūdingas vaizdo įrašas, parodantis, kokio sudėtingumo yra legendinio JAV žvalgybinio lėktuvo „U-2 Dragon Lady“ nusileidimas. Šios oro milžinės skraido virš JAVir užtikrina jų oro erdvės stebėjimą, net patyrusiems pilotams nusileisti su šiuo orlaiviu yra tikras iššūkis.

„U-2“ yra tikra šnipinėjimo aviacijos ikona, sukurta Šaltojo karo laikotarpiu ir iki šiol gaubiama paslapties šydu. Jis geba skristi net 27 kilometrų aukštyje ir vykdyti itin tikslias žvalgybos misijas bet kokiomis oro sąlygomis, tiek dieną, tiek naktį. 

Nepaisant modernios palydovinės technikos ir bepiločių orlaivių, šis lėktuvas vis dar laikomas itin svarbiu JAV ir NATO ginkluotės vienetu. Sustiprėjus įtampai Rytų Europoje ir tęsiantis karui Ukrainoje, NATO ir JAV žvalgybiniai skrydžiai tapo intensyvesni. 

„U-2“ dažnai matomas virš Baltijos regiono, neseniai jis pastebėtas virš Danijos, kur vykdė stebėjimą ties Karaliaučiumi, Baltarusija, Rusijos vakarine dalimi bei Suomijos siena. Pagrindinis tikslas yra fiksuoti Rusijos veiksmus, ypač GPS trikdžių bandymus, kurie daro įtaką ne tik karinėms, bet ir civilinėms sistemoms.

Vaizdo įrašas iš oro uosto parodo, kad „U-2“ nusileidimas - lyg operacija chirurginiu tikslumu. Šis lėktuvas turi nestandartinį važiuoklės dizainą, panašų į sklandytuvų, kuris padeda sumažinti svorį ir užtikrina skrydžius itin dideliame aukštyje. Tačiau tai reiškia, kad lėktuvas nestovi stabiliai, nusileidimo metu reikalingi papildomi atraminiai ratukai ant sparnų galų, o pati procedūra reikalauja itin tikslaus valdymo. 

Dėl to beveik kiekvienas nusileidimas yra techninis iššūkis, o ne retai ir priežastis mažesniems remonto darbams. Nors „U-2 Dragon Lady“ pirmą kartą pakilo dar šeštajame dešimtmetyje, jis toli gražu nėra pasenęs. Šiandien šis orlaivis aprūpintas moderniausia optika, jutikliais ir ryšio sistemomis. 

Visos surinktos žvalgybinės informacijos srautai realiu laiku perduodami į komandos centrus. Net šiuolaikinių palydovų eroje „U-2“ pranašumas slypi jo lankstume, jis gali būti greitai pasiųstas į norimą tašką, net jei palydovas to daryti negali.

Vis dėlto JAV oro pajėgos jau žvelgia į priekį. Dirbama su naujos kartos žvalgybiniu orlaiviu, kuris turėtų pakeisti „U-2“ artimiausiais dešimtmečiais. Šis projektas vykdomas griežtai slaptai Nevadose esančioje „Area 51“ bazėje. 

Teigiama, kad naujasis šnipas bus orientuotas į Rusijos ir Kinijos stebėjimą. Nors konkrečių techninių detalių neatskleidžiama, jau sklando gandai apie futuristines galimybes, kurios pranoks net dabartinį „U-2“.

Vienas įdomesnių „U-2“ pasirodymų pastaruoju metu – „asmenukė“ su Kinijos šnipinėjimo balionu. Prieš pat jį numušant virš JAV teritorijos, „U-2 Dragon Lady“ buvo pasiųstas įvertinti situacijos. Viena iš lėktuvo kamerų užfiksavo nuotrauką, kurioje matomas pats balionas ir dalis U-2 sparnų. 

Šis kadras greitai išplito internete ir tapo simboliniu vaizdu modernios žvalgybos galimybių. Nepaisant to, kad „U-2“ jau daugiau nei 60 metų, jis vis dar išlieka viena svarbiausių žvalgybos priemonių JAV arsenale. 

Technologijų pažanga gali būti įspūdinga, tačiau kartais senoji klasika vis dar nepakeičiama, ypač kai ji geba skristi ten, kur nesiekia net palydovai.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas